Grūtniecības testi: kuri no pieejamākajiem ir efektīvi?

Grūtniecības testi: kuri no pieejamākajiem ir efektīvi?

26. Apr 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ziņa par to, ka kļūsim par māmiņām pie mums atnāk dažādi – kāda no mums to ļoti gaida, kādai tas ir liels pārsteigums, taču ar laiku mēs to iemācāmies pieņemt un ar prieku gaidām sava mazulīša piedzimšanu. Tomēr visbiežāk viss sākas ar to, ka mēs dodamies uz aptieku un tiekam pie grūtniecības testa, reizēm pat vairākiem, lai gūtu apstiprinājumu vai noliegumu savām aizdomām.

Konsultē Jūrmalas slimnīcas Dzemdību nodaļas vadītāja Jolanta Bārbale – Mālniece.

Grūtniecības tests būs pozitīvs aptuveni sākot no 10.dienas no apaugļošanās brīža.   Grūtniecības testi mūsdienās patiesi ir dažādi, taču lielākoties tie pieprasa to, lai būtu veikti no rīta un pieturoties pie instrukcijas, kas tiem pievienota. Tas, kas tiek meklēts sievietes organismā, lai notiektu vai ir iestājusies grūtniecība, ir HCG hormons. Šo hormonu izdala placenta tiklīdz tā ir sākusi veidoties.

Visātrāk HCG hormons ir nosakāms urīnā, tāpēc grūtniecības testi ir tie, kas var palīdzēt konstatēt grūtneicību vēl pirms došanās pie ginekologa. 

Tās māmiņas, kuras ir veikušas grūtniecības testu zina, ka ieejot aptiekā mēs varam tikt pie dažādiem testiem – tā dēvētām kasetēm, kas ir novietojamas uz taisnas virsmas un kurās noteiktā vietā ir jāiepilina noteikts skaits urīna pilienu. Vēl ir pieejami strip testi – kurus iemērc urīnā vai lieto bez urīna savākšanas. ir arī digitālie testi, kuri uzrāda plusiņu vai mīnusiņu vai arī agļu valodā parādās uzraksts, ka ir vai nav iestājusies grūtniecība.

Taču, ja pacietības mums ir mazāk, ir iespēja veikt tā dēvēto agrīno jeb ekspress grūtniecības testu, kurš var uzrādīt rezultātu dažas dienas pirms gaidāmajamām menstruācijām, jo tas ir radīts tā, lai reaģētu uz zemu HCG hormona koncentrāciju mūsu organismā. Tomēr speciālisti parasti iesaka nesteigties, ja būs iestājusies grūtniecība, tas pareizā laikā veikts tests to uzrādīs.

Protams, var būt arī tādas sitācijas, ka brīdī, kad taisām grūtniecības testu un mēs zinām, kādu iznākumu vēlamies tajā ieraudzīt, rodas jautājums – varbūt testa rezultāts ir kļūdains.

"Ja runājam par to, ka tests ir brāķis, tad parasti viņš neparāda arī šo kontroles svītru: uztaisām testu, grūtniecības tests neparāda neko, tas ir brāķis. Ja ir kontrolstrīpiņa, tad tas nozīmē, ka ir negatīvs. Ja sieviete zina, kad notikusi apaugļošanās, tad var saskaitīt 10 dienas un var rēķināt, kad vajadzētu būt pozitīvam grūtniecības testam, taču tik pat labi reizēm ir kaut kādas izmaiņas sievietes ciklā, ir garāks, apaugļošanās notikusi nevis 14.cikla dienā, bet 21.dienā, testiņš arī var būt negatīvs." 

Taču ar grūtniecības testa veikšanu un ziņu par to, ka esam gaidībās nekas nebeidzas, tas patiesībā ir tikai sākums, jo pienāk brīdis, kad mums ir jādodas pie speciālista, kurš novēros grūtniecību. "Ja sieviete jūtās labi, ja viņu nekas nesatrauc, domāju – asiņaini smērējoši izdalījumi, neskaidra rakstura sāpes vēdera lejas daļā vai, ja sievietei nav slikta grūtniecības anamnēzes – bojā gājušas, aborti, tad pie ārsta jāiet 7.-8.gūtniecības nedēļā," atklāj Jolanta Bārbale- Mālniece.

Taču, ja mūsu pašsajūta nav tik laba, kā mēs vēlētos vai esam noraizējušās, gaidīt nav nozīmes, dodamies pie ginekologa.

Ja esam izvēlējušās veikt grūtniecības testu un esam darījušas to atbilstoši instukcijai, tad varam būt drošas, ka rezultāts ir nekļūdīgs, jo tiek uzskatīts, ka urīna grūtniecības testi ir uzticami 99 procentos gadījumu. Un no brīža, kad grūtniecības tests ir uzrādījis divas stīpiņas, mēs varam sākt gaidīt lielas pārmaiņas savā dzīvē.

Lai mums visām skaistu notikumu pilns gaidību laiks, baudīsim to, jo izlolot jaunu dzīvību ir neticami liels un skaists notikums.

Māmiņu Klubs