Pirmais simptoms, kas vēsta par grūtniecības iestāšanos, ir menstruāciju aizkavēšanās, taču ir sievietes, kurām palielinās krūšu jutīgums, ir velkoša sajūta vēdera lejasdaļā, garstāvokļa svārstības, nogurums. Dažas atzīst, ka jutušas arī neizskaidrojamu priekšnojautu, ka mazulītis ir pieteicies.
Māmiņu Kluba TV raidījumā kopā ar Pregnacare turpmāk varēsi sekot līdzi Grūtniecības kalendāram, lai uzzinātu, kā nedēļu pēc nedēļas attīstās grūtniecība, kā aug mazulītis un kas sagaida topošo māmiņu.
Sarunā ar Māmiņu Klubu ginekoloģe Alise Vigule atgādina, ka grūtniecības uzskaitē topošajai māmiņai jāstājas līdz 12 nedēļai. Visbiežāk tas notiek grūtniecības 8. – 10. nedēļā. “Šīs vizītes laikā tiek nozīmēts lielais skrīninga analīžu komplekss, kas ietver gan pilnu asins ainu, gan dzelzs rezervju kontroli, dažādu infekcijas slimību analīzes, asins grupas un rēzus faktora noteikšanu. Tiek arī identificēti grūtniecības riska faktori un sastādīts grūtnieces individuālais aprūpes plāns, lai sekotu grūtniecības attīstībai,” stāsta A. Vigule. Ginekoloģe skaidro, ka šajā vizītē tiek arī aprēķināts laiks, kad jāveic pirmā trimestra skrīnings, kas ietver ultrasonogrāfiju un asins analīzes, un kura ievaros pēc speciālas programmas tiek aprēķināts risks biežākajām ģenētiskajām slimībām.
Sākot no 6. grūtniecības nedēļas embijam jau ir sirdsdarbība, aug āda un attīstās gan kauli, gan smadzeņu struktūras. 8. nedēļā embrijam arī sāk veidoties roku un kāju aizmetņi, viņš sāk vizuāli atgādināt mazu cilvēciņu.
Grūtniecības sākuma posmā notiek strauja šūnu dalīšanās, kas pieprasa lielāku uzturvielu un minerālvielu patēriņu, tāpēc māmiņai tās jāuzņem papildus.
Par šo uzturu un minerālvielu jautājumu svarīgi aizdomāties jau plānojot grūtniecību. Kā norāda ginekoloģe Alise Vigule, jau plānojot grūtniecību, vismaz trīs mēnešus iepriekš sievietei būtu jālieto folskābe. “Lai gan tā ir sastopama uzturā, ir pierādīts, ka tikai ar uzturu nav iespējams uzņemt vajadzīgo folskābes devu, kas nepieciešama grūtniecības sākumā,” skaidro ārste. Ir pierādīts, ka folskābei ir ļoti liela nozīme augļa attīstībā, jo pietiekams tās daudzums novērš nervu caurulītes defekta rašanos mazulim
Runājot par vitamīnu uzņemšanu, A. Vigule uzsver, ka mums, dzīvojot ziemeļos, ir nepietiekams D vitamīna līmenis, tāpēc gan plānojot grūtniecību, gan arī tās laikā būtu rekomendējams dienā papildus uzņemt 2000-4000 standarta vienības D vitamīna. Vēl viens svarīgs elements ir dzelzs. “Zināms, ka sievietēm ir paaugstināts dzelzs patēriņš, tāpēc jāseko dzelzs un feritīna līmenim, lai nepieciešamības gadījumā dzelzi uzņemtu papildus,” saka ārste. Nozīmīgu lomu gan mammas, gan arī bērniņa veselībā ieņem arī jods, jo tas nepieciešams gan viena, gan otra vairogdziedzera adekvātai darbībai. Tiesa, nepieciešamību papildus uzņemt jodu noteiks ārsts, vadoties pēc analīžu rezultātiem.
Māmiņu Kluba TV raidījumā kopā ar Pregnacare turpmāk varēsi sekot līdzi Grūtniecības kalendāram, lai uzzinātu, kā nedēļu pēc nedēļas attīstās grūtniecība, kā aug mazulītis un kas sagaida topošo māmiņu