Grūtniecības kalendārs: Otrais trimestris

04. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tiek uzskatīts, ka grūtniecības otrais trimestris ir mierīgākais, vieglākais un patīkamākais gaidību laiks. Šajā grūtniecības laikā mazinājusies vai arī pilnībā pazudusi toksikoze, aprasts ar jaunajām ķermeņa aprisēm un parādījies enerģijas pieplūdums. 

Kas topošo māmiņu sagaida grūtniecības otrajā trimestrī?

Ginekoloģe Alise Vigule stāsta, ka grūtniecības otrajā trimestrī tiek sekots līdzi topošās māmiņas svaram, asinsspiedienam, arī dzemdes izmēriem un augļa sirds toņiem, savukārt grūtniecības 20. – 22. nedēļā tiek veikts otrais skrīnings, nepieciešamības gadījumā māmiņa tiek nosūtīta uz augļa ehokardiogrāfiju. “Grūtniecības 24. – 26. nedēļā riska grupas grūtniecēm, kas ir lielākā daļa no visām topošajām māmiņām, tiek veikts glikozes slodzes tests. Tas ļauj savlaicīgi atklāt grūtniecības diabēta attīstību un laicīgi uzsākt tā menedžmentu, lai novērstu iespējamās komplikācijas,” stāsta A. Vigule.

Gaidību laikā pieaug nepieciešamība pēc dzelzs, jo, progresējot grūtniecībai, palielinās cirkulējošo asiņu tilpums. Tā rezultātā gan hemoglobīna, gan feritīna līmenis ir ar tendenci samazināties. 

Ārste A. Vigule stāsta, ka dzelzs ir sastopams daudzos pārtikas produktos, bet visvairāk tas atrodams sarkanajā gaļā, liesā liellopu gaļā, arī vistas gaļā. “Dzelzi var uzņemt arī ar veģetāras bāzes produktiem, piemēram, bietēm, spinātiem, zirņiem, ķirbju sēklām, bet ne vienmēr grūtniecības laikā to iespējams kompensēt ar pārtiku, tāpēc tad, ja māmiņai pēkšņi parādās izteiktāks nespēks, nogurums, sirdsklauves vai elpas trūkums uzkāpjot pa kāpnēm, jānosaka hemoglobīna un feritīna līmenis. Ja tas ir samazināts, noteikti jāuzsāk dzelzs preparātu lietošana,” uzsver ārste.

Jāatceras, ka dzelzs uzsūkšanos veicina C vitamīns, tāpēc nereti dzirdēts ieteikums dzelzs preparātiem pa virsu uzēst vai uzdzert kaut ko skābu, jo tas veicinās  dzelzs uzsūkšanos. Tāpat jāatceras, ka dzelzs uzsūkšanos traucē pienā esošais kalcijs, kā arī kafija un melnā tēja, tāpēc būtu labi stundu pirms un stundu pēc dzelzs preparāta uzņemšanas šos produktus nelietot.

Grūtniecības laikā vitamīnus un mikroelementus var uzņemt atsevišķi, piemeklējot katram atbilstošāko devu, taču ērtāk ikdienā ir lietot kompleksos vitamīnus, kas speciāli izstrādāti grūtniecības laikam.

Otrais trimestris ir visaktīvākais mazuļa augšanas periods, kad bērniņš mammas vēderā no 10 cm izaug līdz 35 cm. Šajā laikā mazulītis sāk atšķirt garšas, zīž pirkstiņu, var satvert savu kāju. Īpaši aktīvi attīstās mazuļa gremošanas sistēma un plaušas, bet grūtniecības otrā trimestra beigās mazulis jau dzird gan māmiņas, gan tēta balsi.

Māmiņu Kluba TV raidījumā kopā ar Pregnacare turpmāk varēsi sekot līdzi Grūtniecības kalendāram, lai uzzinātu, kā nedēļu pēc nedēļas attīstās grūtniecība, kā aug mazulītis un kas sagaida topošo māmiņu.