Grūtniecības kalendārs: 3.grūtniecības nedēļa

Grūtniecības kalendārs: 3.grūtniecības nedēļa

13. Jan 2014, 00:01 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

20140110102146-45561.jpg

Kā jau mātei, mans uzdevums ir – rūpēties par to, par ko ir iespējams rūpēties, un uzticēt Dievam neiespējamo. (Ruta Bella Grehema)

Topošā māmiņa

Tev ir notikusi ovulācija un olšūna ir gatava apaugļošanās procesam. Ir pats labākais laiks, lai tiktos ar spermatozoīdu!

Milzīgs spermatozoīdu skaits cenšas tikt līdz olšūnai, bet, kā jau visiem tas ir zināms, izdzīvo tikai viens. Viņš izkļūst cauri olšūnas aizsargbarjerai, un tā aizver savu apvalku, lai tur neiekļūtu iekšā citi spermatozoīdi. Olšūna pieņem visu spermatozoīda informāciju, tas savukārt nodod informāciju par tēvu. Tiklīdz galvenais spermatozoīds iekļuvis sievietes olšūnas apvalkā, organismam tiek dots signāls par to, ka notikusi apaugļošanās. Vienā acumirklī sākas pārkārtošanās, kas nepieciešama normālai grūtniecības norisei. Grūtnieces organism citādākā veidā norit visas ķīmiskās reakcijas, un citādāki ir arī dzemdes nervu impulsi, samazinās imunitātes spēks, un tas notiek, lai organisms neatgrūstu to, kas tajā iekļuvis, domājot, ka tas ir kas bīstams un svešs, bet gan uztvertu to kā organismam piederīgu veidojumu.

Kad saplūst divu vecāku šūnas – no katra pa 23 hromosomām, veidojas viena kopīga šūna ar 46 hromosomām, tā ir zigota. Tas ir unikāls veidojums, ar savu ģenētisko kodu, kas nosaka arī gaidāmā mazuļa dzimumu, viņa raksturu, matu un acu krāsu, un pat austiņu formu.

Vari sevi apsveikt! Tieši šajā nedēļā apaugļotā olšūna atrod sev siltu ligzdiņu uz dzemdes virsmas, lai tur augtu un attīstītos tuvākos 9 mēnešus.

Uzturs

Tev nepieciešams kalcijs: piena produkti, augļu sulas, zaļie dārzeņi, brokoļi. Ne mazāk svarīgi ir cinks un kālijs, ko var atrast tītara gaļā, liesā cūkgaļā, liellopu gaļā, mandelēs, olās, auzu pārslās, burkānos, spinātos, banānos, rozīnēs un riekstos. Un ikviens no šiem produktiem ir kā mazs ķieģelītis mazuļa organisma būvniecības procesā.

Gaidāmais mazulis

Olšūna un spermatozoīds ir satikušies, to saplūšanas rezultātā izveidojusies zigota – pirmā un pati galvenā jūsu abu topošā bērniņa šūniņa. Zigota sāk dalīties, vienlaikus ceļojot pa dzemdes caurulīti, virzoties tuvāk tavai dzemdei.

Trīs dienas pēc apaugļošanās dīglītis sastāv no 32 šūnām un pēc formas atgādina nelielu odziņu. Šīs nedēļas beigās šūnu skaits sasniedz jau 250, un forma atgādina mikroskopisku zemeslodīti! 

Analīzes un izmeklējumi

Jāuzsver, ka var rasties zināmas problēmas ar augļa olas implantāciju, ja topošajai māmiņai bijušas kādas hroniskas saslimšanas, iekaisumi, ginekoloģiskas saslimšanas. Iekaisuma procesi sievietes dzimumorgānu rajonā var izraisīt olšūnas nespēju nolaisties uz dzemdes virsmas un var izveidoties ārpusdzemdes grūtniecība.

Ārpusdzemdes grūtniecības pazīmes var būt asiņaini izdalījumi, smērēšanās, sāpes vēdera lejasdaļā pusē, kur iespējama ārpusdzemdes grūtniecība. Mūsdienās ir vairāki veidi, kuriem pateicoties var noteikt ārpusdzemdes grūtniecību, to kontrolēt kaut vai ar informatīvākā izmeklējumu veida (USG) palīdzību. Par laimi medicīna nestāv uz vietas,  mūsdienās operācija tiek veikta ar laparoskopijas metodi, kas ļauj saglabāt visus sievietes  - mammas lomai nepieciešamos -orgānus.

Tādi dzemdes iekaisuma procesi kā endometrīts var kļūt par lielu problēmu cēloni, sākot no augļa olas implantācijas traucējumiem, beidzot ar embriona atgrūšanu. Tāpēc ir ļoti svarīgi savlaicīgi tikt galā ar visām hroniskajām saslimšanām.

Padomi

Pirmās grūtniecības pazīmes

Trešās grūtniecības nedēļas beigās topošā māmiņa var pamanīt jau pirmās grūtniecības pazīmes:

  • Nogurums, par kuru var teikt – nekad vēl neesi vēlējusies tik ļoti pagulēt..
  • Jutīgums uz smaržām.
  • Vairumam sieviešu parādās pievilcības sajūta paaugstinātā estrogēna hormona līmeņa dēļ.
  • Tāpat var parādīties nepatika pret pārtiku, visdrīzāk tavs organisms pats vēlēsies atteikties no kaitīgiem produktiem. Un iemīlēsi dārzeņu salātiņus un augļus.

Grūtniecības pazīmes pirmajās dienās un pirmajā nedēļā pēc ieņemšanas var parādīties kā vienkārši paaugstināta ķermeņa temperatūra.Ar ko konkrēti tas saistīts, ir grūti pateikt. Bet tāds stāvoklis ir pilnīgi normāls topošajām māmiņām, kam ir agrīna grūtniecības stadija. Ja ķermeņa temperatūra nepaaugstinās, tad bazālā temperatūra, ko mēra taisnajā zarnā, vienmēr grūtniecēm ir paaugstināta. Galvenais – pareizi tā jāizmēra. Bazālā temperatūra jāmēra agri no rīta, neizkāpjot no gultas. Pie tam, līdz šīs temperatūras mērīšanai, vismaz 6 stundas jāpavada horizontālā stāvoklī. Tāpēc, ja jūs, piemēram, esat pamodusies sešos no rīta, lai ietu uz tualeti, un pēc tam aizgājusi atkal gulēt, uz precīzu rezultātu var necerēt. Bet jāatceras – tikpat labi paaugstināta ķermeņa temperatūra var neliecināt par iestājušos grūtniecību. Grūtniecības gadījumā rektālā temperatūra vienmēr pārsniegs 37 grādus.

Topošajām māmiņām ir pastiprināta izdalījumu izdalīšanās. Normālā gadījumā tie ir caurspīdīgi, bez krāsas un neizraisa niezi.

Piena dziedzeru sāpīgums un pirmpiena izdalīšanās no krūšu galiem arī skaitās normāla parādība. Piena dziedzeri vienkārši gatavojas krūts ēdināšanai.

Pirmajā grūtniecības trimestrī tajās dienās, kad būtu jāsākas mēnešreizēm, sievietei var būt īdošas sāpes vēdera lejasdaļā. Te ne vienmēr aizdomas ir par pataloģijām, parasti šīs sāpes nav ilgstošas, un, ja sieviete atguļas, pāriet.

Jāatceras, ka ne vienmēr galvassāpes, vemšana, slikta dūša, sāpes vēdera lejasdaļā, pastiprināta izdalījumu parādīšanās ir grūtniecības pazīmes. Šo pazīmju iemesli var būt arī citi. Ja ir novērota kāda no šīm pazīmēm, labāk negaidīt mēnešreižu aizkavēšanos, bet gan savlaicīgi vērsties pie ārsta.