Māmiņu Klubs kopā ar Pregnacare turpina sekot grūtniecības attīstībai, lai uzzinātu, kā nedēļu pēc nedēļas mainās topošās māmiņas ķermenis un puncī aug bēbītis. Laiks uzzināt, kādas izmaiņas notiek gaidību 24. – 30. grūtniecības nedēļā!
Kad sasniegta gaidību 24. nedēļa, notiek strauja mazuļa augšana. “Ja 24. grūtniecības nedēļā mazulis sver aptuveni 600g un ir 30cm garš, tad 30. nedēļā viņa svars sasniedz jau 1,4kg, bet garums – 40cm,” skaidro ginekoloģe Alise Vigule. Viņa norāda, ka šajā grūtniecības periodā mazuļa āda kļūst biezāka, attīstās bērniņa zemādas tauku slānis, kā arī spēcīgāki kļūst viņa muskuļi. Šī iemesla dēļ māmiņa spēcīgāk sāk izjust mazuļa kustības.
Grūtniecības 24. – 30. nedēļā ir attīstījusies arī bērniņa dzirde, tāpēc ieteicams gan māmiņai, gan arī tētim, brāļiem un māsām sarunāties ar mazuli, lai pēc piedzimšanas viņš atpazītu balsis.
Nav vajadzības ēst par diviem
Šajā grūtniecības periodā strauji palielinās māmiņas vēders, tāpēc var parādīties arī nelielas muguras sāpes. “Hormonu ietekmē var parādīties arī hiperpigmentācijas plankumi, kurus saucam par melazmu. Parasti pēc grūtniecības tie pazūd. Ja grūtniecība iekrīt vasaras periodā, ir ļoti svarīgi atcerēties lietot krēmu ar SPF aizsargfiltru, lai pigmentācijas plankumi neiesauļotos,” vērš uzmanību ginekoloģe.
Augot bērniņam, palielinās arī māmiņas apetīte, kas ir pavisam normāli, jo enerģija nepieciešama gan māmiņai, gan mazulim, taču svarīgi atcerēties, ka nekādā gadījumā nevajag ēst par diviem! Ik dienu grūtniecei jāuzņem vien par 200 – 300 kcal vairāk. “Jāatceras, ka tām jābūt vērtīgajām kalorijām, kas tiek uzņemtas ar proteīnu, šķiedrvielām, ogļhidrātiem. Uzturam ir jābūt sabalansētam,” norāda ginekoloģe Alise Vigule, piebilstot, ka uztura ierobežojumu gadījumā iztrūkstošos vitamīnus jāuzņem papildus, pievēršot uzmanību, lai vajadzīgajā daudzumā topošā māmiņa ikdienā saņemtu kalciju, magniju, Omega3 taukskābes, kā arī citus vitamīnus un minerālvielas, kas jāprecizē ar savu ārstu.
Glikozes slodzes tests
Šajā grūtniecības periodā periodā tiek veikts ļoti būtisks izmeklējums – glikozes slodzes tests. “Gandrīz visām grūtniecēm tas jāveic sākot no 24. grūtniecības nedēļas, taču precīzāku laiku nosaka uzraugošais ginekologs vai vecmāte,” skaidro ginekoloģe. Viņa norāda, ka laicīgi konstatēts grūtniecības diabēts var tikt sekmīgi kompensēts ar diētu vai nepieciešamības gadījumā ar medikamentiem, tādējādi maksimāli samazinot iespējamos grūtniecības riskus gan māmiņai, gan bērniņam.
Fiziskajām aktivitātēm saki “jā”
Arī grūtniecības laikā sieviete var nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, tās ir pat vēlamas. “Ja māmiņa ir ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojusies jau iepriekš, tad, konsultējoties ar savu ārstu, to var darīt arī šajā grūtniecības periodā. Slodzei gan jābūt mērenai vai zemas intensitātes,” stāsta A. Vigule, piebilstot, ka ļoti vērtīgas aktivitātes topošajai māmiņai ir vingrošana, pilates, vingrošana baseinā. Ja sievietei ir muguras problēmas, ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu, lai sastādītu sev piemērotāko vingrošanas plānu.