Folskābes, dzelzs un joda nozīme grūtniecības laikā

29. Mar 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecības laikā pieaug vitamīnu un mikroelementu patēriņš, tāpēc ir svarīgi gaidību periodā sabalansēt visus nepieciešamos elementus. Kam pievērst uzmanību? Vaicājām ASTRA RE, MyClinic Riga ginekoloģei Alisei Vigulei.

Par folskābes uzņemšanu jādomā vēl pirms grūtniecības

Viens no būtiskākajiem mikroelementiem ir folskābe. “Ir pierādīts, ka folskābes lietošana samazina mazulītim nervu caurulītes attīstības problēmas iespējamības, kā rezultātā samazinās dažādu iedzimto slimību risks. Tāpēc būtu jāatceras, ka par folskābes lietošanu būtu svarīgi izrunāties ar savu ginekologu vēl pirms grūtniecības iestāšanās,” atgādina Alise Vigule.

Pievērs uzmanību dzelzs līmenim

Grūtniecības laikā pieaug nepieciešamība pēc dzelzs, jo, progresējot grūtniecībai, palielinās cirkulējošo asiņu tilpums. Tā rezultātā ir tendence samazināties gan hemoglobīna, gan arī feritīna līmenim.

Kā topošā māmiņa var uzņemt dzelzi? “Dzelzs ir sastopams vairākos pārtikas produktos. Visvairāk tas ir sarkanajā gaļā, liesā liellopu gaļā, arī vistas un cūkas gaļā. Dzelzi var uzņemt arī ar veģetāriem produktiem, piemēram, bietēm, spinātiem, zirņiem, ķirbju sēklām u.c., tomēr ne vienmēr grūtniecības laikā to iespējams kompensēt ar pārtiku,” uzsver ginekoloģe Alise Vigule. Ja māmiņai pēkšņi parādās izteikts nespēks, nogurums, sirdsklauves vai elpas trūkums uzkāpjot pa kāpnēm, obligāti vajadzētu noteikt feritīna un hemoglobīna līmeni. “Ja tas ir samazināts, grūtniecības laikā jāuzsāk lietot dzelzs preparātus,” norāda ārste.

Atceries, ka dzelzs uzsūkšanos traucē pienā esošais kalcijs, kafija un arī melnā tēja.

Pirms uzsākt papildus joda lietošanu, veic analīzes

Jods nepieciešams adekvātai vairogdziedzera darbībai, tāpēc gan grūtniecības, gan zīdīšanas periodā iesaka lietot jodu. “Jāatceras, ka, atkarībā no vairogdziedzera darbības, ne visām grūtniecēm tas ir nepieciešams, tāpēc pirms joda lietošanas uzsākšanas jākonsultējas ar savu ginekologu, kurš veiks analīzes, lai noteiktu, vai nepieciešams papildus uzņemt jodu,” uzsver ārste.

Grūtniecības laikā vitamīnus un mikroelementus var uzņemt atsevišķi, piemeklējot katram vitamīnam atbilstošo devu, taču ērtāk ikdienā ir lietot kompleksos vitamīnus, kas speciāli izstrādāti grūtniecības laikam, jo tajos būs speciāli grūtniecības laikam sabalansēti visi nepieciešamie mikroelementi un vitamīni.