Folskābe gaidību laikā. Vienmēr un obligāti?

Folskābe gaidību laikā. Vienmēr un obligāti?

28. Oct 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

 

Sievietes, kas ir mazuļa gaidībās, nereti samulst, prātojot par vitamīniem, ko uzņemt gaidību laikā. Sevišķi, ja uzturā netiek lietoti kāda noteikta veida pārtikas produkti, ja ir alerģija. Vai folskābe vienmēr ir nepieciešama gaidību laikā, un vai papildus vēl ir kas jāuzņem?

Atbildes uz šiem jautājumiem meklē arī kāda māmiņa, kas iesūtījusi mūsu speciālistiem jautājumu.

 

20170324071842-14852.jpg

Folskābi jeb folijskābi nevar uzņemt ar parasto uzturu tik, cik nepieciešams grūtniecības sākumā, tādēļ grūtniecības novērošanas speciālists to iesaka lietot papildus. Folijskābe ļauj novērst nervu caurulītes defektu, mazulim attīstoties mammas puncī. Grūtnieču vitamīni tiek lietoti paralēli, bet atceramies, ka ir pavasaris, tuvojas vasara, un mūsu dārzos būs pieejami arī dabīgi izaudzēti augļi un dārzeņi.

Pastiprināti folijskābe būtu jālieto kā piedeva uzturā sievietēm, kas gatavojas grūtniecībai un īpaši svarīgi tas ir pirmajās nedēļās pēc apaugļošanās.

Folijskābe palīdzēs novērst daudzus defektus bērna attīstībā saistītus ar iekšējo orgānu un nervu sistēmas pataloģijām.Ja grūtniecei ir zems folijskābes līmenis organismā, iespējami sarežģījumi grūtniecības gaitā, ieskaitot spontānu abortu, neiznēsāta bērna piedzemdēšana un priekšlaicīga augļūdens apvalka pārplīšana. 

Folijskābe nodrošina nepieciešamo augļa attīstības un augšanas ātrumu.  Folijskābe ir viens no svarīgākajiem vitamīniem  jo pat neliels tās trūkums kaitē ar neiznēsātā bērniņa piedzimšanu, kā arī jaundzimušā fizisko un psihisko attīstību traucējumiem, iedzimto anomāliju attīstību jaundzimušajiem. Tik nopietna folijskābes loma ir izskaidrojama ar to, ka tieši bez tās nav iespējama augļa smadzeņu veidošanās, kas jau sāk formēties grūtniecības otrajā nedēļā.

Folijskābe ir B grupas vitamīns un B vitamīns ir vajadzīgs, lai nodrošinātu organisma pamata procesus – lai sekmētu sarkano asinsķermenīšu veidošanos un stiprinātu imūnsistēmu.  Folijskābe ir slavenākais B vitamīna paveids.  Kopā ar B6 un B12 vitamīniem tā pasargā sirdi.

Folijskābes lietošana pirms grūtniecības un I grūtniecības trimestrī par 70% mazina iedzimtas nervu sistēmas anomālijas bērnam – mugurkaula šķeltni (spina bifida), kā arī iedzimtas sirdskaites, urīnceļu anomālijas, sejas un žokļu defektus (augšlūpas un aukslēju šķeltni) un kuņģa vārtnieka stenozi. 

Jau plānojot grūtniecību ir ieteicams lietot B grupas vitamīnus, īpaši B6, B12 un folijskābi. Minēto vitamīnu trūkums var palielināt homocisteīna līmeni un radīt asinsvadu sieniņu iekaisumu, kā arī dažādas nervu un imūnsistēmas problēmas. Reproduktīvā sistēma ir ļoti jūtīgas uz dažādien ārējiem un iekšējiem apstķļiem.

Auglīgo gļotu veidošanās un kvļitāte ir tiešā veidā saistīta ar B grupas vitamīnu līmeni organismā. Līdz ar to Folijskābes trūkums var ietekmēt arī olšūnas apaugļošanas procesu.

20180423141948-19426.jpg