Atbildes uz AKTUĀLĀKAJIEM jautājumiem par mazuļa plānošanu, gaidībām un dzemdībām Covid-19 pandēmijas laikā

30. Mar 2021, 09:22 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Covid-19 pandēmija būtiski ietekmējusi ikviena dzīvi, tāpēc daudzu sieviešu, kuras plāno mazuli vai arī ir gaidībās, jautājumi par to, kā vīrusa izplatības ierobežojošie pasākumi mainījuši grūtnieču aprūpi un dzemdību procesu, ir gluži pamatoti.

Topošajām māmiņām aktuālākos jautājumus par bērniņa plānošanu, grūtniecību un dzemdībām Covid-19 pandēmijas laikā, vaicājām Capital Clinic Riga, Erciņas un Briedītes ginekoloģijas klīnikas ārstei ginekoloģei, Rīgas Stradiņa universitātes docētājai Ievai Briedītei, kura atzīst, ka šis laiks prasījis prasmi pielāgoties mainīgajiem apstākļiem, taču ir ģimenes, kuras pandēmijas laiku apzināti izvēlējušās mazuļa gaidībām, jo tam pateicīgs ir attālinātais darbs.

BĒRNIŅA PLĀNOŠANA COVID-19 PANDĒMIJAS LAIKĀ

Ginekoloģe Ieva Briedīte skaidro, ka gatavošanās mazulim būtiski neatšķiras no pirmsepidēmijas laika. Plānojot mazuli, ārste iesaka:

  • Pirms tam apmeklēt ginekologu, lai pārrunātu uzturu, dzīvesveidu, riskantos faktorus un noskaidrotu, kādus medikamentus sieviete lieto, ja gadījumā viņai ir kāda hroniska saslimšana, jo, iespējams, kādus no lietotajiem preparātiem grūtniecības laikā būs nepieciešams mainīt.
  • Izvēlēties uzticamu aprūpes speciālistu. Tāds var būt ne tikai ginekologs, bet arī vecmāte vai ģimenes ārsts, taču visbiežāk sievietes izvēlas grūtniecības laikā būt uzskaitē pie ginekologa.
  • Dodoties vizītē pie ārsta, ievērot visus epidemioloģiskos noteikumus, t.i., iepriekš pierakstīties, lietot sejas masku un uz vizīti doties vienai, bez pavadošās personas. 
  • Apdomāt vakcinācijas jautājumus, kā arī noskaidrot, vai ir izpildīts standarta vakcinācijas kalendārs. Ārste uzsver, ka sievietes, kuras atrodas riska grupā, arī plānojot bērniņu drīkst vakcinēties pret Covid-19, jo tas ļaus savi gaidību laikā pasargāt.
  • Plānojot mazuli, dažus mēnešus iepriekš lietot folskābi, jo tas mazinās bērnam attīstības riskus, kas var veidoties folskābes trūkuma gadījumā. Ārste norāda, ka rekomendācijas iesaka folskābi lietot līdz grūtniecības 12.nedēļai, ja vien nav citu medicīnisku indikāciju.

Visas pārējās nianses, kas skar grūtniecības plānošanu, sievietei ieteicams pārrunāt ar savu ārstu vizītes laikā.

GRŪTNIECES APRŪPE COVID-19 PANDĒMIJAS LAIKĀ

Grūtnieču aprūpe ir bijusi pieejama visu Covid-19 pandēmijas laiku un tā notiek saskaņā ar Ministru Kabineta noteikumiem Nr. 611, kas nosaka visus gaidību laikā veicamos izmeklējumus. Gadījumā, ja grūtniecības laikā sievietei rodas papildu veselības problēmas, izmeklējumu loks, atbilstoši veselības sarežģījumiem, tiek paplašināts.

Ginekoloģe Ieva Briedīte atgādina par svarīgākajiem grūtnieču aprūpes jautājumiem:

  • Covid-19 pandēmijas laikā izmeklējumi un ārsta vizītes notiek pēc pieraksta, uz tiem sievietei jāierodas ar sejas aizsargmasku un bez pavadošās personas. Tas attiecināms arī uz ultrasonogrāfijas izmeklējumiem. “Protams, topošā māmiņa vēlētos, lai uz ultrasonogrāfijas izmeklējumu viņu varētu pavadīt partneris, taču šobrīd to var risināt, izmantojot pakalpojumu, kuru piedāvā atsevišķas klīnikas,  - sonogrāfijas izmeklējumu ierakstīt, lai mājās to kopīgi varētu noskatīties kopā ar partneri,” rekomendē ārste.
  • Grūtniecības laikā esot uzskaitē pie speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar NVD, izmeklējumus un pacientu iemaksas sedz valsts. Izņēmums ir NIPT tests, kas ļauj analizēt gaidāmā bērniņa pataloģiju risku. Tiesa, šis izmeklējums nav nepieciešams visām sievietēm, un tā nepieciešamību nosaka ārsts, vadoties no grūtniecības individuālajiem riskiem un 1.trimestra rezultātiem. 
  • Gadījumā, ja laikā, kad jāveic izmeklējumus, sieviete ir slima vai atrodas karantīnā, ārkārtas situācijā pieļaujama atsevišķu izmeklējumu pārcelšana. Lai to organizētu, sievietei jāsazinās ar savu aprūpes speciālistu, kurš noteiks, kā rīkoties. “Ir izmeklējumi, kuru pārcelšana par dažām nedēļā neko būtiski neietekmēs, kamēr citus izmeklējumus iespējams veikt tikai noteiktos grūtniecības laikos, piemēram, 1.trimestra skrīningu,” norāda ārste.
  • Ja grūtniece ir Covid pozitīva vai arī atrodas karantīnā un izmeklējumu nevar atlikt, jāapmeklē specializēta iestāde, kas sniedz pakalpojumus arī cilvēkiem, kuri ir Covid-19 pozitīvi, tostarp, grūtniecēm. Šo iestāžu saraksts pieejams NVD mājas lapā. Ārste rekomendē pirms tam gan sazināties ar savu grūtniecības uzraugošo speciālistu, kurš sniegs nepieciešamos padomus par izmeklējuma veikšanu.
  • Iespēju robežās izmanto attālinātās konsultācijas, tāpat arī pieejami tiešsaistes dzemdību sagatavošanās kursi un grūtnieču vingrošanas, jo klātienē grupu nodarbības šobrīd ir aizliegtas. Ārste gan atgādina, ka aizvien klātienē var individuāli apmeklēt fizioterapeitu, kā arī ūdens procedūras, ja ārsts tās nozīmējis.

DZEMDĪBAS COVID-19 PANDĒMIJAS LAIKĀ

Epidemioloģiskā situācija pasaulē un Latvijā pastāvīgi mainās, tāpēc arī noteikumi, kas jāievēro dzemdību iestādēs, var mainīties un tikt papildināti. Šī iemesla dēļ ginekoloģe Ieva Briedīte iesaka tad, kad tuvojas noliktais dzemdību laiks, sazināties ar izvēlēto dzemdību iestādi, lai uzzinātu nosacījumus konkrētajā brīdī. “Salīdzinot ar aizvadītā gada pavasari, šobrīd arī pavadošās personas var piedalīties dzemdībās, taču atbalsta personai jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests,” skaidro ārste, piebilstot, ka ir dzemdību iestādes, kurās testu iespējams veikt uz vietas, vai arī atbalsta persona testu var nodot laboratorijā un sagaidīt atbildi. Jānorāda, ka tests atbalsta personai jāveic arī tajos gadījumos, kad saņemta Covid-19 vakcīna, jo tā pasargā no smagiem saslimšanas gadījumiem, bet negarantē, ka vakcinētā persona neinficēsies ar Covid-19. “Uzsvars dzemdībās ir uz drošu atbalstošās personas dalību, jo mazulītis piedzimstot ir ar ļoti zemu imunitāti,” atgādina ārste. Tiesa, arī dzemdību iestādes koptelpās un dzemdību procesā vismaz šobrīd sievietei jāatrodas ar masku. “Kad maska absolūti traucē elpot un ievilkt gaisu, masku atļauts noņemt. Tāpat arī tad, ja sieviete ir vesela, aprūpējot bērniņu, tā nav jālieto,” par esošo situāciju dzemdību iestādēs stāsta ārste.

Gadījumā, ja Covid-19 pozitīva ir pati dzemdētāja, turpmākā rīcība atkarīga no dzemdību iestādes, kurā sieviete iestājusies. “Ir iestādes, kuras var nodrošināt dzemdības izolēti. Ja iestāde to nevar nodrošināt, sieviete tiks pārvesta uz citu dzemdību nodaļu,” saka ginekoloģe Ieva Briedīte, piebilstot, ka tas tiek organizēts neapdraudot dzemdību procesu.

Gatavojoties dzemdībām, svarīgi:

  • Noskaidrot, kādas relaksācijas un atsāpināšanas iespējas piedāvā iestāde, kurā izvēlēts laist pasaulē mazuli, jo dažādās iestādēs šīs iespējas var būt atšķirīgas.
  • Pārdomāt, vai vēlies slēgt līgumu par individuālu aprūpi dzemdībās. “Ja ir izvēlēta aprūpes persona, sievietei ir bijusi iespēja ar šo personu iepazīties jau iepriekš, kas dzemdību procesā var palielināt drošības sajūtu. Ja sieviete zina, ka viņai varētu traucēt, ka dzemdību procesā mainās aprūpes persona, vai arī šīs ir pirmās dzemdības, iespējams, līgums ar konkrētu speciālistu ir risinājums,” stāsta ārste, atgādinot, ka sniegtā medicīniskā palīdzība, atkarībā no tā, vai ir noslēgts līgums ar konkrētu speciālistu, nemainās. Situācijās, ja speciālists, ar kuru noslēgts līgums, dzemdībās tomēr nevar piedalīties, jo, iespējams ir saslimis vai tobrīd pieņem citas dzemdības, atbalstu dzemdībās sievietei sniegs cita vecmāte, kas noslēgtajā līgumā paredzēta kā rezerves vecmāte, tādējādi, sieviete bez plānotās aprūpes nepaliks.