USG grūtniecības laikā: ko, kāpēc un kad

USG grūtniecības laikā: ko, kāpēc un kad

23. Apr 2012, 16:40 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Cik reižu grūtniecības laikā būtu jāveic USG apskate? Uz šo un vēl dažiem jautājumiem atbildes  pilnībā var sniegt tikai jūsu ginekologs, jo USG skaits grūtniecības laikā ir no daudz kā atkarīgs.

Nepieciešamības gadījumā, piemēram, ja ir aizdomas uz dažādām patoloģijām, tiek veikti papildus novērojumi, kas ietver sevī vairākas USG apskates.

Ultraskaņa mazulim ir nekaitīga, tāpēc māmiņai nav jāraizējas, ja dakteris iesaka doties uz "ārpuskārtas" USG vizīti.

Parasti ir tā: aizkavējas mēnešreizes, mājās uztaisījušas esat grūtniecības testu, un, ja tas ir pozitīvs, skriešus pie ārsta!

Pirmā USG

Mazā grūtniecības laikā ginekologs ieteiks nodot asinis, lai pārliecinātos par "grūtniecības hormonu" - HCG, un pēc tam tiek veikts USG, jo apmēram pēc 5.grūtniecības nedēļas augļa sirsniņas sišanās ir jau redzama, grūtniecība tad tiek apskatīta vagināli ar zondi, kam virsū uzvilkts prezervatīvs.

Ginekologa uzdevums ir noteikt, vai ir grūtniecība, kur tā atrodas - dzemdē, vai tomēr ne (mēdz būt arī ārpusdzemdes grūtniecība). Cik ir augļi, - viens vai vairāki, kā izskatās olnīcas. 

Agrā grūtniecības periodā var ļoti precīzi noteikt grūtniecības laiku, pēc tam auglis aug un mainās ļoti ātri, tāpēc pašā pirmajā USG apskates reizē, tiek noteikts arī aptuvenais dzemdību laiks.

Pēdējā menstruāciju diena un precīzs datums, kad bijis sekss, nav pietiekams, lai noteiktu apaugļošanās laiku, jo ovulācija var iestāties dažādos laikus, sperma dzīvotspējīga ir ilgāku laiku, tāpēc vienīgā iespēja, pēc iespējas precīzāk noteikt augļa vecumu, tā ir USG apskate mazā grūtniecības laikā.

Ne visas daudzaugļu grūtniecības saglabājas līdz pašām grūtniecības beigām, gadās, ka viens auglis iet bojā, apstājas viņa attīstība un pēc tam auglis uzsūcas, tāpēc 2-3 augļa olas agrā grūtniecības periodā ne vienmēr nozīmē, ka jums būs dvīnīši, vai trīnīši. 

Otrā USG

Ja pirmajā USG viss ir bijis kārtībā, tad līdz 12.grūtniecības nedēļai paredzēta otrā USG apskate, kuras laikā tiek veikts ģenētiskais skrīnings - pārbauda ģenētiskās pataloģijas, no kurām izplatītākais ir Dauna sindroms. 

USG laikā ārsts izmēra ādas biezumu uz bērna kakla, nosaka galviņas izmēru, augļa garumu, placentas novietojumu. Visi šie dati kopā ar analīzēm uz noteiktiem hormoniem un māmiņas vecumu, ļauj izskaitļot ģenētisko pataloģiju risku. 

USG tāpat nosaka arī to, kā attīstas grūtniecība, vai tā ir atbilstoša grūtniecības laikam, vai nav grūtniecības draudu: paaugstināts dzemdes tonuss, hematomas. 

Nepieciešamības gadījumā ārsts nozīmē gultas režīmu grūtniecības saglabāšanai, No-špu, Magniju, vitamīnus, un, ja vajadzīgs, ārstēšanos stacionārā. 

Trešā USG

Nākošā USG tiek veikta jau lielākā grūtniecības laikā: ārsts izmēra galviņu, vēderiņu, mazuļa gurnus, nosaka dzimumu, apskata mazuļa sirds uzbūvi un darbību, smadzenes, pirkstiņus gan kājām, gan rokām, mugurkaulu, kuņģi, nieres, urīnpūsli.

Ir dažādas augļa attīstības pataloģijas, ko veiksmīgi var koriģēt pēc dzimšanas, bet ļoti svarīgi ir savlaicīgi tās atklāt ar USG palīdzību, lai bērniņam savlaicīgi varētu palīdzēt. 

USG bērniņu neietekmē negatīvi, šādu izmeklējumu labums ir neizmērojams, ar nosacījumu, ka tos veic speciālists ar labu aparatūru.

Mīļās māmiņas, vēlu jums veselus bērniņus un vieglas dzemdības!

Oksana Babula, ginekoloģe