Kas var izjaukt PH līmeni sievietes dzimumorgānos? Uz šo jautājumu mums atbildi sniedz pazeminātās auglības konsultante, topošā vecmāte un AAM instruktore Anna Suhanova.
JAUTĀJUMS
Kādai jābūt sievietes dzimumorgānu videi, lai tā sekmētu bērniņa ieņemšanu? Kas var izjaukt PH līmeni sievietes dzimumorgānos?
Atbildi sniedz Anna Suhanova:
Normāls maksts PH ir skābs, ko nodrošina pienskābās bakterijas , kas ir vairāk kā 2/3 no visas makstī esošas mikrofloras. Pārējo mikrofloru- apmēram30 %- veido dažādas baktērijas - sēnītes, garnerellas, ureoplazma, mikoplazma u.c.
Ja līdzsvars tiek izjaukts, tad rodas dažādas problēmas un nevajadzīgi savairojas tās baktērijas, kurām ir jābūt mazākumā. Skāba vide maksts mikroflorā patiesībā ir ļoti spēcīgs aizsargmehānisms, jo tas neļauj dažādām infekcijām un citām pataloģiskām baktērijām nokļūt sievietes dzimumorgānos, bet gan tās iznīcina.
Jāsaka, ka arī spermatozoīdi skābā vidē nedzīvo, bet gan aiziet bojā dažu stundu laikā, bet tas ir tikai sievietes neauglīgā laikā, kad olšūnas apaugļošana nav iespējama un dzemdes kaklā ir vēl viens svarīgs aizsargmehānisms- gļotu korķis. Līdz ar to laikā, kad sievietes organisms ir neauglīgs, arī spermatozoīdi tiek iznīcināti pēc nonākšanas makstī.
Kas un kādā veidā maina maksts mikrofloru, lai tie būtu labvēlīgi spermatozoīdiem un notiktu apaugļošana? Pēc mēnešreizēm sievietes organismā sāk izstrādāties hormons estrogēns. Estrogēna ietekmē aktīvi sāk darboties tāds iekšējās sekrēcijas dziedzeris, kā dzemdes kakls, kas pamazām sāk izstrādāt auglīgās gļotas, kuru ietekmē tieši auglīgajā laikā mainās maksts mikroflora un tā kļūst labvēlīga spermatozoīdiem. Auglīgajās gļotās tie spēj izdzīvot no 3-6 dienām un arī dzemdes kaklu tajā laikā neslēdz gļotu korķis, līdz ar to, kad notiek ovulācija, auglīgās gļotas veicina arī spermatozoīdu nonākšanu līdz olšūnai. Pēc ovulācijas auglīgās gļotas pārstāj izdalīties un dzemdes kakls atkal slēdzas un makstī atjaunojas skāba vide.
Sievietes dabīgo mikrofloru var izjaukt gan stress, gan nepilnvērtīgs uzturs, smēķēšana, alkohola lietošana, dažādas saslimšanas, infekcijas, imūnsistēmas problēmas, medikamentu, īpaši antibiotiku lietošana.
Ja sievietes dabīgā mikroflora ir izjaukta, tad auglīgajā laikā mainās arī auglīgo gļotu daudzums un kvalitāte, kas var būtiski traucēt bērniņa ieņemšanai un radīt sarežģījumus grūtniecības laikā, kā arī apdraudēt bērniņa veselību.