Cik biežām jābūt mazuļa kustībām?

Cik biežām jābūt mazuļa kustībām?

27. Jul 2013, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Cik biežām vajadzētu būt mazuļa kustībām, stāsta ARS” ginekoloģe - endokrinoloģe Eva Barkāne. 

 

Konsultē  „ARS” ginekoloģe Eva Barkāne: 

Mazulis veic spontānas kustības jau no otrā grūtniecības mēneša. Tās labi var novērot ultrasonogrāfijas apskatē, bet mazuļa kustības sajust var no 19.-20.nedēļas pirmās grūtniecības laikā un no 18.-19. nedēļas atkārtotā grūtniecībā. Visas kustības, ko mazulis veic dzemdē, nevar sajust. Var uztvert tās, kas ilgst vairāk par 2 sekundēm.

Dažādās grūtniecības nedēļās kustības ir atšķirīgas:

•    20.-24.nedēļās: kustības pakāpeniski paliek arvien labāk sajūtamas, reizēm var sajust kā mazulis kūleņo vai iesper, kustības izteiktākas pa dienu. Nereti pa dienu topošās māmiņas domas ir pievērstas darbam un citām aktivitātēm, tāpēc ir sajūta, ka kustības labāk sajūtamas vakaros;

•    24.-28.nedēļās: šajā laikā augļa ūdens ir aptuveni 750ml, un tas dod pietiekošu “plašumu” mazuļa brīvām kustībām pa visu dzemdi, šajā laikā var sajust, kā mazulis žagojas vai pat salecas no pēkšņa trokšņa;

•    No 29. nedēļas: tā kā mazuļa izmēri pakāpeniski kļūst lielāki, bet vietas dzemdē mazāk, kustības paliek noteiktākas, īsākas;

•    No 32. nedēļas: ap šo laiku novēro mazuļa „maksimālo” kustīgumu, tagad pamazām kustību intensitāte samazināsies, jo mazulim paliek aizvien mazāk brīvas vietas dzemdē;

•    No 36 nedēļas: šajā grūtniecības laikā mazulis ir ieņēmis savu „izejas” pozīciju un atrodas vai nu galvas guļā vai otrādi - tūpļa guļā. No augļa guļas pozīcijas ir atkarīgs, kurā vietā kustības intensīvākas - vēdera augšpusē vai apakšpusē. Galvenās kustības šajā laikā var raksturot kā „iedunkāšanu”, ko mazulis veic ar rokām, kājām, nereti tā ir pat sāpīga iedunkāšana pa ribu iekšpusi. Atkārtotā grūtniecībā reizēm vēdera priekšējās sienas muskuļi ir vājāki un nespēj noturēt mazuli vienā pozīcijā, tāpēc tas var turpināt mainīt pozīciju līdz pat dzemdībām;

•    36.-40. nedēļa: mazulis iemācījies sūkāt savu īkšķi, un, ja īkšķis izkrīt no mutes, var sajust galvas kustības, mazulim cenšoties satvert īkšķi no jauna. Pāris nedēļas pirms dzemdībām kustību intensitāte un biežums samazinās, tomēr joprojām saglabājas kustību cikliskums - „aktīvie” un „miega” periodi.

Ja ir sajūta, ka mazuļa kustības ir kļuvušas mazāk izteiktas, tad viena no rekomendācijām ir mierīgi pagulēt. Nereti, kad grūtniece ir darbīga un aktīva, mazulis tiek ieaijāts, tāpēc guļ, bet tad, kad māmiņa paliek mierīga – atmostas. Arī sajūtot temperatūras maiņu, piemēram, iedzerot aukstu dzērienu, mazuļa kustības var kļūt intensīvākas. Arī uz skaļu mūziku vai jebkuru troksni mazulis reaģē ar pastiprinātām kustībām. Ja uz iepriekšminētiem stimuliem mazulis neatbild ar kustībām, tad nekavējoties jāsazinās ar ārstu. Kustību vājums var būt pazīme, ka mazulim ir apgrūtināta skābekļa piegāde caur placentu. Šajā gadījumā ir jāveic papildu izmeklējumi, ieskaitot augļa ultrasonogrāfiju un dzemdes-placentas asinsvadu doplerogrāfiju, un, ja nepieciešams, jāuzsāk specifiska terapija.

PIESAKIES UZ DZEMDĪBU SAGATAVOŠANAS KURSIEM ŠEIT! 

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

 • kas ir dzemdību plāns
 • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
 • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
 • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
 • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
 • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

 • krūts zīdīšanas tehnikām,
 • mātes piena veidošanos,
 • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
 • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

 • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
 • kā apkopt nabiņu
 • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
 • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
 • cik bieži un kā vannot u.c.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti.

Visiem kursu apmeklētājiem dāvaniņas no: Huggies, Māmiņu kluba, Bubchen, Cilmes šūnu bankas

Kad notiek?

Reizi nedēļā - katru otrdienu no plkst. 18.00 līdz 20.00 ( 4 nedēļas). 

Kur notiek?

Māmiņu Kluba mājīgajās telpās Vīlandes ielā 1-3, 2. stāvā, ieeja no Elizabetes ielas

Cik maksā?

Ls 10 vienai, Ls 15 pārim (par lekciju)

Kas vēl būtu jāzina?

E-pastā saņemsiet apstiprinājuma vēstuli, kurai divu darba dienu laikā sekos vēstule ar lekciju grafiku!

Sadaļā piezīmes atzīmējiet, lūdzu: lekcijas apmeklēsiet viena vai kopā ar vīru!

Uzmanību!

Ir iespējama lekciju vai speciālistu maiņa. Par jebkurām izmaiņām Māmiņu Klubs informēs, nosūtot īsziņu.

Piezīme:

Uz lekcijām variet paņemt maiņas apavus.

Eksperts

Eva Barkāne

medicīnas sabiedrības "ARS“ ginekoloģe-endokrinoloģe.
Eva Barkāne Vecāku skolā