Vai tu bērnu ratiem izmanto atstarotājus?

Vai tu bērnu ratiem izmanto atstarotājus?

10. Mar 09:51 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

91% jauno vecāku, rūpējoties par savu bērnu drošību uz ceļa diennakts tumšajā laikā un sliktas redzamības apstākļos, izmanto atstarotājus, kas piestiprināti bērnu ratiem. Vienlaikus 57% nezina, kurā vietā uz ratiem novietot atstarojošos elementus, lai tie būtu vislabāk pamanāmi, savukārt 61% nezina, kuri atstarojošie elementi ir visefektīvākie.

Pētījums, kurā piedalījās 1796 respondenti, parāda, ka nozīmīgi lielākai daļai vecāku, proti, 99% ir svarīgi izmantot atstarojošus elementus arī uz bērnu ratiņiem, un 91% no aptaujātajiem to arī dara. Vien 25% no pētījuma dalībniekiem atzīst, ka ratu iegādes brīdī ir pievērsuši uzmanību tam, vai bērnu ratiņi ir aprīkoti ar atstarojošiem elementiem.

Pretēji tam, ka tikai atsevišķi ratu ražotāji jau ražošanas procesā ir iestrādājuši atstarotājus, gandrīz puse jeb 47% no aptaujas dalībniekiem paši ir aprīkojuši ratus, lai justos droši atrodoties uz ceļa. Pētījums arī atklāja, ka 57% aptaujāto nezina, kurā vietā uz ratiņiem būtu jāpiestiprina atstarojošus elementus, lai tie būtu vislabāk pamanāmi. Savukārt 61% jeb 1096 jaunajiem vecākiem nav informācijas, kurš no atstarotājiem ir vislabāk pamanāmais un kurus ir nepieciešams piestiprināt savu bērnu ratiņiem.

Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, Neste, sadarbībā ar TV raidījumu “Auto ziņas”, veica eksperimentu un pārbaudīja dažādus atstarojošus elementus, lai noskaidrotu, kurus no tiem vislabāk pamana automašīnu vadītāji un kurā vietā uz ratiem tos novietot, lai tie būtu vislabāk pamanāmi. Eksperimentā tika testēti vairāki atstarojoši elementi – magnētiskie klipši, atstarojošas uzlīmes, atstarojošā aproce jeb lenta –, lai pārliecinātos par atstarotāju lomu gājēju drošībā, kas šajā gadījumā bija vecāki ar bērna ratiem.

Eksperiments uzrādīja šādus rezultātus:

  • Zīdaiņu ratiņi jeb ratiņi ar kulbu salīdzinājumā ar sporta ratiem (sēžamie rati) ir daudz piemērotāki atstarotāju izvietošanai.
  • Pārvietojoties pa gājēju ietvi vai ceļa nomali, savas drošības labad obligāti ir nepieciešams vismaz viens atstarotājs, kas piestiprināts ratu priekšpusē un otrs – aizmugurē.
  • Šajā eksperimentā pierādījās, ka atstarojošas uzlīmes nenodrošina pietiekamu drošību – tās slikti turas un nav sevišķi labi pamanāmas. Turklāt uz sporta ratiem praktiski nav vietas, uz kurām uzlīmētās uzlīmes pildītu savu funkciju.
  • Labāku efektu no pamanāmības un līdz ar to drošības aspekta sniedz magnētiskie klipši, jo tie ir ērti pārvietojami – gan uz ratiem, gan uz apģērba.
  • Eksperiments arī parādīja, ka atstarojošo elementu izvietojuma augstumam nav izšķirošas nozīmes – galvenais, lai atstarotājs ir kvalitatīvs un pilda savu funkciju. Lai gājējs ar bērna ratiem būtu maksimāli redzams, atstarotāju vēlams piestiprināt jostas vietas augstumā. Ja atstarotāji ir divi, tad otru ieteicams aplikt ap gājēja kāju nevis roku.
  • Saskaņā ar eksperimenta datiem, vislabāk var pamanīt baltu, nevis zaļu vai dzeltenu atstarotāju. Pamanāmāks ir lentveida nevis apaļš atstarotājs, jo tam ir lielāks atstarojošais laukums un līdz ar to plašāks saskatāmības diapazons. Atstarojošās aproces pluss ir tas, ka to automobiļa vadītājs redzēs no visām pusēm.
  • Ne tikai bērnu ratiem jābūt aprīkotiem ar atstarojošiem elementiem, bet noteikti arī personai, kas ratiņus stumj.

Vai jūs saviem bērnu ratiņiem esat piepstiprinājuši atstarotājus? Kādus atstarotājus izmantojat un kurās vietās esat piestiprinājuši?

Aptauju pat atstarotāju lietošanu degvielas tirgotājs Neste veica 2020. gada februārī un tajā piedalījās 1796 dalībnieki no visas Latvijas