Tuvojoties svētkiem, brīdina: tipiskās brīvdienu traumas – sastiepumi, kaulu lūzumi un grieztas brūces

Tuvojoties svētkiem, brīdina: tipiskās brīvdienu traumas – sastiepumi, kaulu lūzumi un grieztas brūces

18. Jun 2014, 08:47 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vasaras periodā – atvaļinājumu laikā un brīvdienās raksturīgās traumas ir sastiepumi, kaulu lūzumi, smadzeņu satricinājumi un grieztas brūces. Ļoti daudz dažādu sadzīves traumu Latvijā gūst bērni. Vidēji 18% no apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai pieteiktajiem nelaimes gadījumiem cietuši tieši viņi, – liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO dati.

No ERGO saņemtajiem nelaimes gadījumu pieteikumiem, kur traumas guvuši bērni, 14% cietušo ir vecumā līdz 5 gadiem, 25% – vecumā no 6 līdz 10, bet 60% – no 11 līdz 18 gadiem. Vistraumatiskākās nodarbes bērniem ir saistītas ar lēkāšanu uz batuta vai šūpošanos šūpolēs un atrodoties to tuvumā, kad tiek gūti dažādi kaulu lūzumi, smagi sasitumi un smadzeņu satricinājumi.

Savukārt, kā liecina ERGO novērojumi, pieaugušos vasarā visbiežāk piemeklē negadījumi, kas notiek sportojot, pārvietojoties ar mototransportu, kā arī izklaidējoties. “Gada siltajā laikā daudzi atsāk aktīvu sportošanu brīvā dabā, nereti pārvērtējot savus spēkus, un iedzīvojas sasitumos un sastiepumos. Savukārt brīvdienās un svinībās cilvēki, atpūšoties un izklaidējoties, kļūst pārdroši un bezrūpīgi, tādējādi zaudējot modrību un gūstot dažādas traumas, visbiežāk – lūzumus un sasitumus,” tuvojoties Jāņiem, atgādina ERGO atlīdzību regulēšanas nodaļas vadītājs Ivars Vismanis. Viņš arī norāda, ka ļoti traumatiska nodarbe, kas raksturīga tieši gada siltajam laikam, joprojām ir braukšana ar motociklu un īpaši – kvadraciklu, kas pēdējā laikā kļūst arvien populārāks. “Tieši kvadracikls ir īpaši bīstams, neskatoties uz to, ka tam ir četri rati. Cilvēki maldīgi domā, ka to dēļ tas ir drošāks,” uzsver Ivars Vismanis.

Kopumā gadu no gada tipiskās traumas vasarā ir līdzīgas, lai gan pēdējos gados novērots, ka cilvēki arvien vairāk lieto ķiveres un aizsargus, braucot ar velosipēdu vai skrituļojot, līdz ar to negadījumi ar šiem pārvietošanās līdzekļiem vairs nav tik smagi un traumatiski kā pirms pāris gadiem. Tajā pašā laikā arvien vairāk tiek pieteiktas arī pavisam nelielas traumas, galvenokārt dažāda veida griezumi, sasitumi un nobrāzumi, kuru apdrošināšanas kompensācijas apjoms sākas no 7 eiro.

Lai pasargātu sevi un bērnus no traumām, speciālisti iesaka:

-      Ņemt vērā, ka vasarā ķermeņi ir vairāk atkailināti, jo ir silts, un tādējādi vairāk pakļauti sīku traumu iespējamībai – nobrāzumiem, apdegumiem (t.sk. saulē), iegriezumiem u.tml..

-      Būt uzmanīgiem peldoties, jo, atsākoties peldsezonai, ūdenstilpnēs var būt stikla lauskas, skārda bundžas u.tml. asi priekšmeti, kas var radīt nopietnus mīksto audu savainojumus sagriežoties.

-      Neatstāt bērniem pieejamā vietā karstu tēju, zupas, asus priekšmetus, sadzīves ķīmiju u.c. bīstamas vielas – nagu lakas noņēmēju, briljantzaļā un ūdeņraža pārskābes šķīdumu, šķidrumu grila aizdedzināšanai u.tml.

-      Būt uzmanīgiem pie ugunskura vai grila, kur ir atklāta uguns.

-      Lietojot skrejriteni, skrituļslidas vai velosipēdu, neaizmirst arī par aizsargķiveri un ceļu, elkoņu sargiem.

-      Organizēt no skolas brīvo laiku un neatstāt bērnus dzīvei savā vaļā.

-      Lēkājot uz batuta – gan bērniem, gan pieaugušajiem – atcerēties svarīgāko drošības noteikumus – nelēkāt vairākiem vienlaikus, uzstādīt norobežojošo aizsargtīklu u.tml..

-      Ciemojoties vai svinot svētkus ārpus mājas, būt divtik uzmanīgiem gan peldoties svešā vietā, gan mērojot nepazīstamus ceļus un takas.