Kādi priekšnosacījumi svarīgi labam mazuļa miedziņam

Kādi priekšnosacījumi svarīgi labam mazuļa miedziņam

03. Aug 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lai mazulītis mierīgi aizmigtu un saldi gulētu, viņam jābūt paēdušam, ar sausām autiņbiksītēm, tomēr ne mazāk svarīgi arī apstākļi guļamtelpā.

Iespējams, māmiņa ir parūpējusies, lai bērniņa puncis būtu pilns, mazulītis jau bijis vannā un nu varētu doties gulēt, taču tā vietā miedziņš mijas ar raudāšanu un nemieru. 

Visticamāk, tas saistīts ar miega ārējiem apstākļiem, jo ļoti svarīga ir vide guļamistabā, kurā guļ bērniņš.

Miega organizēšanā svarīga ir katra vissīkākā detaļa, tāpēc pievērs uzmanību visiem faktoriem.

Temperatūra un gaisa mitrums

Pārkāršana bērnam ir bīstama. Gaiss, ko mazulis ieelpo plaušās, uzsilst līdz ķermeņa temperatūrai, pēc tam lieko izelpojot. Ja telpā ir pārlieku karsti, tad mazajam organismam nav kur atdot lieko enerģiju. Mazulis pārkarst, svīst, zaudē mitrumu. Ja vēl vecāki ir uzvilkuši cepurīti, uzseguši silto sedziņu…

Komfortabla temperatūra guļamistabā ir robežās no 18 līdz 22° C.

Svarīga ir ne tikai istabas temperatūra, bet arī gaisa mitrums. Mazuļa plānā deguna gļotāda var izžūt un tikt bojāta, tādējādi traucējot aizsargfunkciju. Ideālā gadījumā gaisa mitrumam telpā jābūt no 55 līdz 60%.

Mitrā tīrīšana, telpas vēdināšana pirms gulētiešanas un gaisa mitrinātājs palīdzēs nodrošināt miegam labvēlīgus apstākļus.

Apgaismojums

Bieži vien par apgaismojumu bērna guļamtelpā vecāki piemirst. Tomēr tā nedrīkstētu būt, jo gaisma ir cilvēka galvenais elektrokardiostimulators! Tumsa veicina melatonīna veidošanos, kas atbildīgs par kvalitatīvu miegu.

Šī iemesla dēļ, rūpējoties par bērna miegu, jāievēro pavisam vienkārši noteiktumi. Pirmkārt, lai bērns gulētu diennakts gaišajā laikā, palīdzēs aptumšojošie aizkari. Arī naktī tiem jābūt aizvērtiem, lai izvairītos no pārāk agras celšanās no rītiem. Otrkārt, svarīgi vakarā aptumšot apgaismojumu. Tas dos signālu bērna smadzenēm, ka ir laiks sagatavoties miegam. Treškārt, pēc miega rituāla gaisma telpā jāizslēdz.

Troksnis

Kad mazulis sasniedzis 3 – 4 mēnešu vecumu, bērns piedzīvo izmaiņas miega modelī. Nobriest diennakts ritms, miegs kļūst ciklisks. Bērns aug un jutīgāk sāk reaģēt uz ārējiem stimuliem. Šī iemesla dēļ pat tad, ja nakts pirmajā pusē mazulis var saldi gulēt, tuvāk rītam viņu var pamodināt jebkurš mazākais troksnis. Lai slāpētu ikdienas sadzīves skaņas, vecāku balsis, var izmantot balto troksni.

Apģērbs un gultas veļa

Cilvēki tiecas pēc komforta. Šajā kontekstā nedrīkst aizmirst arī par mazuli. Arī bērnam ir neērti gulēt šaurā pidžama, vai, tieši otrādi, pazust pārāk liela izmēra nakts apģērbā. Tas pats attiecināms arī uz naktsveļas sezonalitāti – vasaras karstumā gulēt siltā pidžamā nebūs patīkami.

Lai mazulim būtu ērta gulēšana, jāizvēlas bērnam atbilstoša izmēra pidžama, kas izgatavota no dabīga auduma. Tās šuves nedrīkst bērnam radīt diskomfortu. Tas pats attiecas arī uz gultasveļu, kura nekādā gadījumā nedrīkst būt no sintētiskiem materiāliem.

Atsevišķi jāpiemin arī mūsdienu tendence bērna gultiņu izrotāt ar dekoratīvām apmalītēm, rotaļlietām. Tas, protams, izskatās jauki, taču palielina bērna nosmakšanas risku. Tiecoties pēc skaistuma nedrīksti aizmirst par bērna drošību!

Mazuļa gultiņā nedrīkst atrasties rotaļlietas vai citas nevajadzīgas lietas. Tāpat arī spilvens pašiem mazākajiem nav nepieciešams un var tikai traucēt pareizu mazuļa mugurkaula veidošanos.

 

Izvēloties bērna gultiņai labāko vietu, izvairies to novietot pie loga vai radiatora.

porpa porpa 06. Aug 2023, 12:35

Kā aizmidzināt mazuli mazāk nekā minūtes laikā - jauks video! https://www.dzivei.lv/video-ka-aizmidzinat-mazuli-atrak-neka-minutes-laika/