Sestdien, 16. septembrī, no plkst. 12.00 līdz 15.00 modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” notiks Drošības diena skolēniem. Pasākuma laikā ar izklaidējošām un izglītojošām aktivitātēm tiks atgādināts, kā droši mērot ceļu no skolas līdz mājām un citus ikdienas maršrutus. Uz pasākumu īpaši aicināti 1.-6. klases skolēni un viņu vecāki.
Drošības dienā gan skolēni, gan vecāki varēs smelties padomus un stiprināt zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem. Valsts policija kopā ar bērniem pievērsīsies svarīgākajiem drošības noteikumiem, kas jāievēro, mērojot ceļu gan kā kājāmgājējiem, gan piedaloties satiksmē ar velosipēdu vai skūteri. Pasākumā viesosies arī bērnu draugi no Valsts policijas – Runcis Rūdis un Bebrs Bruno. Skolēniem būs iespēja izgatavot pašiem savu atstarotāju un pārbaudīt zināšanas par ceļazīmēm, saliekot automašīnas nomas un pilna servisa līzinga pakalpojumu sniedzēja "Avis" sagatavoto ceļazīmju puzli. Bērni varēs piedalīties konkursos un iegūt balvas no “Rīga Plaza”, Valsts policijas, “Avis” un “XS Rotaļlietas”. Savukārt vecāki aicināti izmēģināt “reibuma brilles”, lai drošā veidā pārliecinātos, cik bīstami ir piedalīties ceļu satiksmē alkohola reibumā.
“Rotaļas un izzinoši uzdevumi ir lielisks veids, kā ieinteresēt bērnus domāt par drošības noteikumu ievērošanu ikdienā, īpaši aktuāli tas ir pēc garā un piedzīvojumiem bagātā vasaras brīvlaika, kad lielākā daļa bērnu uzsāk patstāvīgas gaitas, veicot ikdienas maršrutu uz izglītības iestādi un mājup. Drošības noteikumus ar bērniem vajadzētu pārrunāt ne tikai jaunā mācību gada sākumā, bet regulāri. Diemžēl ceļu satiksmes negadījumos cietušo bērnu skaits ir audzis – līdz 2023. gada augustam ceļu satiksmes negadījumos cietuši 497 bērni līdz 18 gadu vecumam, salīdzinājumam – pērn šajā pašā periodā bija cietuši 404 bērni. Savukārt braucot ar velosipēdu, ievainojumus līdz šim guvuši 102 bērni, taču ar elektroskūteri šī gada astoņos mēnešos savainojumus guvuši 40 bērni. Lai negadījumu skaits samazinātos, bērniem ir jārada izpratne par to, kā uzvesties uz ceļa gan piedaloties ceļu satiksmē kā gājējam, gan kā velosipēda vai elektroskūtera vadītājam, ” stāsta Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Prevencijas nodaļas galvenā inspektore Līga Trukšāne.
Vecāki tiek aicināti regulāri mājās pārrunāt drošības noteikumus uz ceļa
Ar atvasēm jāpārrunā, kā rīkoties dažādās dzīves situācijās, lai bērns ceļu satiksmē justos un uzvestos droši. Pat ja drošības jautājumi reiz ir pārrunāti, tie ik pa laikam jāatgādina. “Rīga Plaza” un Valsts policija apkopojuši drošības noteikumus, kurus vecākiem vajadzētu pārrunāt ar bērniem.
1. Iela ir jāšķērso pa gājēju pāreju vai pie zaļā gājēju luksofora gaismas signāla. Vienmēr pirms ceļa šķērsošanas – arī pie luksofora – ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi, pārliecinoties, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies.
2. Bērnam jāzina drošākais ceļš no skolas līdz mājām. Ieteicams to sadalīt vairākos posmos un izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas skolēnam var palīdzēt atcerēties maršrutu (veikals, pietura, baznīca u.c.).
3. Vecākiem jāiepazīstina bērns ar sabiedriskā transporta pieturām, lai viņš zina, kurā jāiekāpj un kurā jāizkāpj. Ja tiek nokavēta izkāpšana, bērnam nekavējoties jāvēršas pie transportlīdzekļa vadītāja un jālūdz palīdzība.
4. Ja ikdienas maršruti tiek mēroti ar velosipēdu, tā abos sānos jābūt piestiprinātiem diviem oranžiem gaismas atstarotājiem, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Galvā obligāti ir jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei.
5. Ja tuvojas vilciens un ir aizvērta dzelzceļa pārbrauktuve, nekādā gadījumā nedrīkst to šķērsot. Vienmēr pirms sliežu šķērsošanas ir jāapstājas un jāpārliecinās, vai nebrauc vilciens.
6. Strauji tuvojas gada tumšākais laiks, tādēļ nepieciešams pārliecināties, vai atstarotāji ir piestiprināti pie apģērba un somas, kā arī – vai tas ir izdarīts pareizi. Tiem jābūt redzamiem gan no priekšpuses, gan no mugurpuses. Tumšākā laikā obligāti ir jālieto gaismu atstarojošs apģērbs, elementi vai veste.
7. Bērnam jāzina, pie kā vērsties pēc palīdzības ārkārtas vai nelaimes gadījumā. Jāpārliecinās, vai bērns ir iegaumējis gan vecāku telefona numurus, gan vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru – 112.