Lai arī vasara tikko sākusies, skola vairs nav aiz kalniem. Ar kādiem izaicinājumiem saskaras bērns un viņa ģimene, uzsākot skolas gaitas? Vaicājam pedagoģei, platformas uzvediba.lv veidotājai Līgai Bērziņai.
Vai mans bērns ir gatavs skolai?
Gatavībai skolā ir vairākas dimensijas. Viens faktors ir psiholoģiskā gatavība. Lai to izvērtētu, var veikt izpēti, taču daudz nozīmīgāks ir jautājums – vai skola ir gatava manam bērnam?
Bieži vien redzam bērnus, kuri ir ļoti gudri, ātri iemācās lasīt, rakstīt un pat reizināt. Viņi ir ārkārtīgi kustīgi, un pirmsskolas pedagogi to redzot saka, ka bērnam ir garlaicīgi, tāpēc viņam vajadzīga skola. Tomēr gudri pedagogi parasti apvaicājas, kā bērnam ir ar sociālajām prasmēm? Vai bērns var nosēdēt uz vietas? Vai viņš māk palūgt palīdzību, spēj pagaidīt? Vai bērns pats var plānot savu laiku un sevi organizēt? Ja uz daudziem no šiem jautājumiem atbilde ir “nē”, tad gudri pedagogi ieteiks tomēr vēl vienu gadu aizvadīt bērnudārzā. Draudzīgs aicinājums būtu vecākiem, kuri vēlas bērnā milzu ātrumā iegrūst visas gudrības, padomāt par draudzēšanās prasmēm.
Ārkārtīgi svarīgi iemācīt bērnam pamanīt sociālos signālus
Ar dažādu spēļu palīdzību iespējams bērniem vienkāršā un radošā veidā iemācīt svarīgākās saskarsmes un konfliktu risināšanas prasmes. Tas ir vēl viens veids, kā palīdzēt bērniem sagatavoties skolai un veiksmīgi tajā adaptēties, jo bieži vien bērni nemaz nepamana, kā jūtas citi apkārtējie.
Ne mazāk svarīgi vēl pirms skolas gaitu uzsākšanas bērnam iemācīt, ko darīt starpbrīžos un kā ignorēt apkārtējo kaitinošo uzvedību. Ja bērnam nav prasmes nodarbināt sevi starpbrīdī, viņš sāks nodarboties ar citiem bērniem. Tas nozīmē, ka viņi sāks kauties, plēst mantas un darīt citas muļķības. Spēja palikt savās robežās, nomierināties un nepavilkties līdzi ir brīnišķīga prasme.
Kā izvēlēties savam bērnam skolu?
Iesaku vecākiem kopā ar bērnu apciemot savu nākamo klases audzinātāju, kas darbosies ar bērnu, jo tā var būt vislabākā skola, bet ja tas viens konkrētais pedagogs nebūs piemērots un nesapratīsies ar bērnu, tā būs absolūtākā katastrofa. Noteikti vērts arī pēc skolu apskates pavaicāt bērnam viņa paša viedokli, atceroties, ka lēmums vēl nav spriedums. Ja redzam, ka bērns jūtas slikti, ir vērts viņam pateikt: “Ja tev nebūs labi, mēs noteikti mainīsim skolu.”