Par acu veselību jārūpējas preventīvi, vēl pirms parādījušies simptomi, sarunā ar Māmiņu Klubu uzsver Āgenskalna klīnikas pediatrs, homeopāts Edgars Mednis.
Līdzīgi kā rūpējamies par savu veselību kopumā, jārūpējas arī par acu veselību, par to parūpējoties vēl pirms tam, kad parādījušies signāli, kas ziņo par acu veselības problēmām. Par tām var liecināt acu nogurums, graušana, vēlme aizvērt plakstiņus un tos paturēt aizvērtus, tāpat arī sāpes. “Bērniem šos signālus var būt grūti noraksturot, tāpēc jāpievērš uzmanība, ja bērns biežāk miedz acis, tās biežāk mirkšķina, samiedz acis, lai kaut ko saskatītu,” saka pediatrs Edgars Mednis, uzsverot, ka visi šie it kā sīkumi liecina par to, ka ar acīm kaut kas nav kārtībā. Šos signālus nedrīkst atstāt bez ievērības, tāpēc savlaicīgi jāvēršas pie ārsta pēc palīdzības.
Pēdējā laikā gan bērni, gan pieaugušie daudz lieto viedierīces, kas, protams, arī ietekmē acu veselību. “Pirmkārt, no ekrāna nāk starojums jeb nedabīga gaisma. Ja tiek lietots telefons, tas nozīmē, ka acis tiek piepūlētas, jo tiek vērots maza izmēra attēls. Ja tas notiek ilgstoši, kā ar jebkuru citu muskuli, arī acis nogurst un nespēj pilnvērtīgi pildīt savu funkciju,” skaidro E. Mednis. Pārpūlot acis, rodas sausums, radzene izžūst. Tiklīdz radzene izžūst, rodas arī mehāniska berze, kas sakairina acu gļotādu.
Vislabākās rūpes par acu veselību ir profilakse, tāpēc ārsts rekomendē limitēt laiku, kuru bērni pavada pie viedierīcēm, kā arī aicina pēc iespējas vairāk doties laukā, arī sportot. “Nevajag pieļaut šos simptomus, lai pēc tam nebūtu jācīnās ar sekām,” aicina pediatrs.