Zane Vaļicka-Pētersone: "Mēs pārāk maz slavējam savus bērnus"

Zane Vaļicka-Pētersone: "Mēs pārāk maz slavējam savus bērnus"

05. May 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Zane Vaļicka-Pētersone ir aktrise, kuru varam sastapt gan uz teātra skatuves, gan arī kā STV raidījuma vadītāju. Viņa ir arī aktiermākslas pasniedzēja, dažādu filmu un seriālu balss un divu bērnu mamma.

Skatuve saistījusi jau no bērnības

Sapnis par aktrises profesiju un skatuvi Zanei radies jau senā bērnībā, jo laikā, kad bija tikko iemācījusies staigāt, viņai šķitis, ka izaugs par balerīnu. "Televīzijā agrāk bieži rādīja Maskavas Lielā baleta izrādes, kurām sekoju līdzi, un tas šķita ārkārtīgi skaisti," savas bērnības izjūtas atceras Zane Vaļicka-Pētersone. Savukārt apziņu, ka vēlas kļūt tieši par aktrisi, viņai nostiprinājusi kāda ģimenes tradīcija, kad ik gadu 1.septembrī kopā ar brāli vesti uz Valmieras Drāmas teātra izrādēm. Viņa teic, ka uz teātri devušies ne tikai Zinību dienā, taču, iespējams, tieši šī tradīcija bijusi tā, kas viņai atvērusi acis uz teātra mākslu.

Zane ilgus gadus pavadījusi Dailes teātrī, ko atceras kā intensīvu un traku laiku. Arī tagad Zani varam sastapt dažādās izrādēs, tiesa, ne vairs uz lielās Dailes teātra skatuves, taču, kā norāda pati aktrise, uzskatīt kādu skatuvi aktierim par lielu vai par mazu, ir ļoti provinciāli. "Vienalga, kāda ir skatuve, jo tu dari darbu, kas tev patīk, un dod skatītājiem to sajūtu, kuru viņi gaida," par darbu uz skatuves stāsta Zane, sakot, ka apburt skatītāju, spēlējot uz mazas skatuves, ir daudz grūtāk, jo arī daudz grūtāk ir samelot.

Būšana par mammu ir nevis loma, bet dzīve

Pirmo reizi Zane par mammu kļuva pirms 19 gadiem, kad pasaulē nāca dēls Eduards. Kā pati atzīst, tajā brīdī bijušas lielas bažas un neizpratne, kāda viņa būs kā mamma. "Bija bažas, jo nesapratu, ko tas nozīmē, bet, kad Eduards piedzima, es pirmo nakti nevis gulēju, bet sēdēju pie viņa gultiņas un raudāju, domājot, kā gan es varēju šaubīties, ka būšu slikta mamma, jo tas nav iespējams," dēla piedzimšanu atceras viņa.

Runājot pa mammas lomu, Zane Vaļicka - Pētersone atzīst, ka tā ir nevis loma, bet gan viņas dzīve, jo bērnu dēļ ir gatava jebkurā brīdī atlikt visus darbus.

Bērnu piedzimšana Zanes dzīvē visu mainījusi, jo, kā stāsta pati, līdz ar bērnu piedzimšanu ir jāspēj un jāgrib no kaut kā atteikties, un būšana par mammu ir viņas dzīves misija, kuras dēļ var atteikties no jebkā. Tas nozīmē vien to, ka pati sevi Zane noliek otrajā plānā. Zane Vaļicka - Pētersone: "Šobrīd varu teikt, ka labākais, ko dzīvē esmu izdarījusi, ir bērni, jo man ir brīnišķīgi bērni." Viņa atzīst, ka ar bērniem ir ļoti labas attiecības, tāpēc tagad, redzot, kā bērni aug, var sev atzīt, ka visu ir izdarījusi pareizi. 

"Visa pamatā, kādi izaugam, noteikti ir ģimene, tāpēc ir jāspēj runāt gan ar bērnu, gan ar sev tuvajiem," teic viņa, stāstot, ka arī pašai ir brīnišķīgi vecāki, kuri viņu ļoti lutinājuši, un viņa pati cenšas lutināt arī savus bērnus, viņus arī atbalstot un nenosodot. "Es zinu, ka viņi savā dzīvē jutīsies komfortablāk, ja zinās, ka vienmēr var atnākt pie manis," piebilst viņa.

Cenšas dēla dzīvē neiejaukties

Zanes pirmdzimtajam Eduardam ir jau 19 gadi un, raksturojot pašreizējās attiecības ar dēlu, viņa saka, ka abi pastāv līdzās, cenšoties dziļi neiejaukties otra dzīvē. "Dēls ir jāaudzina tā, lai kāda sieviete viņu kā vīru pēc tam saņemtu tādu, kādu vīru tu gribētu pati. Viņam ir jābūt pārliecinātam par sevi, gudram, uzticamam, kas uzņemas atbildību," savos uzskatos dalās Zane.

Viņa pati cenšas sava dēla dzīvē neiejaukties, lai gan varbūt gribētos "iemaisīties" un uzzināt par viņa ikdienas gaitām vairāk, taču dēls mammai paziņojot par lietām, kuras pats uzskata, ka tās mammai noteikti jāzina.

Slavēt vairāk

Runājot par bērnu audzināšanu, Zane atzīst, ka ir ļoti grūti savu dēlu palaist dzīvē, taču viņa pati centusies atkārtot viņas mammas audzināšanas metodes, kuras pašai augot šķitušas labas, proti, nedarīt lietas bērnu vietā. "Nešņorēt zābakus līdz 1.klasei, nerakstīt viņu vietā sacerējumus, neizšūt spilvenus utt. Ja tu ļauj bērnam kļūdīties, kļūdās atbalstot nevis rājot, bērns izaug diezgan patstāvīgs un gatavāks dzīvei," teic viņa.

Aktrise un divu bērnu mamma Zane Vaļicka - Pētersone uzsver, ka tad, ja vēlamies, lai bērns būtu gatavs dzīvei, vissvarīgākais ir bērnu slavēt. "Slavēt, cik vien labu bērnam var pateikt, jo, strādājot skolā par skolotāju, redzu, cik ikdienā saviem bērniem reti sakām labus vārdus un viņus slavējam," saka Zane. Viņa novērojusi, ka ļoti daudzi bērni ir par sevi nepārliecināti un dzīvē izvēlas labāk pastāvēt malā.