Vēnu varikozes ārstēšana mūsdienās

Vēnu varikozes ārstēšana mūsdienās

13. Apr 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Foto: pixabay.com

Veselības centrs 4 Baltijas Vēnu klīnikas ķirurgs, flebologs ‘’Zoržs Žabūrs

Vēnu varikoze ir būtiska klīniska problēma. Tā ir biežāk sastopama sievietēm nekā vīriešiem un ir vairāk izplatīta industrializācijas valstīs nekā jaunattīstības valstīs. Paplašinātas vēnas patiesībā atspoguļo hronisku vēnu mazspēju un venozo hipertensiju. Venoza hipertensija izraisa plaša spektra klīniskās izpausmes, sākot no smaguma sajūtas līdz trombozei un ādas trofiskām pārmaiņām.

Viens no veidiem, kā likvidēt varikozas vēnas, ko joprojām izmanto visās slimnīcās, ir slimo vēnu izņemt ķirurģiski - speciālists izveido iegriezumus un pa tiem izvelk bojāto vēnu. Operācija ir traumatiska, un paliek rētas. Tāpēc, lai gan operācija veikta kvalitatīvi, salīdzinot ar mūsdienīgajām endovenozajām metodēm, tām ir augsts recidīvu skaits. Operāciju veic vispārējā vai spinālā narkozē. Turklāt jārēķinās ar ilgu atveseļošanās periodu.

Fleboloģija kā medicīnas nozare ir spērusi uz priekšu milžus soļus, un, pateicoties mūsdienu jaunākajiem sasniegumiem, pacientam ir iespēja izvēlēties starp ķirurģisku operāciju un endovenozajām operācijām, kad vēnu slēdz no iekšpuses, turklāt nav nepieciešama narkoze, tikai atsāpināšana.

Runājot par ķirurģiskām metodēm, Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikā patlaban ir pieejamas četras endovenozās operācijas: izmantojot lāzerķirurģiju, radiofrekvenci, ūdens tvaika mikroimpulsus un biolīmi. Tās apvieno viens mērķis: slēgt bojāto vēnas posmu, likvidēt bojātos vārstus un atjaunot kājā normālu asins cirkulāciju. Tehniski visas endovenozās operācijas notiek vienādi. Lāzera gadījumā to dara lāzergaisma, radiofrekvences gadījumā elektromagnētiskais starojums, ūdens tvaiku mik-roimpulsu metodes gadījumā - uzkarsēts destilēts ūdens. Bez pieminētajām vēl tiek izmantota ķīmiskā ablācija (skleroterapija), noslēdzot vēnu ar putām - ķīmisku vielu, kas destruē vēnas iekšējo slāni, kā arī visjaunākā metode - vēnas slēgšana ar ciānakrilāta tehnoloģiju jeb bioloģisko līmi. Turklāt jāpiebilst, ka termiskajās endovenozajās operācijās, izmantojot lāzeru, tvaika mikroimpulsu vai radiofrekvences metodi, tiek izmantota augsta temperatūra, bet biofīmes operācijas laikā nav vajadzīgas nekādas papildu injekcijas vai atsāpināšana.

Šīs metodes un to kombinācijas ir ne tikai iedarbīgas, efektīvas, bet arī maztraumatiskas un nesāpīgas. Pēc vēnu operācijas pacients stacionārā pavada dažas stundas (no vienas līdz četrām) atkarībā no operācijas apjoma un izvēlētās ārstēšanas metodes. Pēc tam pacients var doties mājās un pievērsties ikdienas aktivitātēm, ievērojot ārsta rekomendācijas.

Nedaudz sīkāk par Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikas piedāvāto vēnu operāciju klāstu.

Lāzerķirurģija ir visilgāk lietotā un populārākā vēnu operāciju metode Latvijā. Gadu gaitā, uzlabojoties lāzertehnoloģijām, iespējams arvien precīzāk iedarboties uz vēnu sieniņu un panākt vēlamo efektu. Lāzerķirurģija ir droša, un tai salīdzinājumā ar citām ķirurģijas metodēm, pēc statistikas datiem, ir vismazāk recidīvu ilgtermiņā. Lai pasargātu apkārtējos audus no lāzergaismas radītā karstuma, ultrasonogrāfijas kontrolē ap vēnu injicē fizioloģiskā šķīduma un anestēzijas līdzekļa maisījumu.

Radiofrekvences ķirurģija ir daudz pētīta vēnu ārstēšanas metode, pasaulē visvecākā. Atšķirībā no lāzera, kas var pārsniegt pat 200-300 grādu temperatūru, radiofrekvences metodei nepieciešami 120 grādi. Tas ļauj saudzīgāk un drošāk slēgt vēnu stumbrus, kas atrodas tuvu ādai, nebaidoties par iespējamo ādas apdegumu procedūras laikā. Radiofrekvence ir ļoti precīza, jo aparatūra automātiski regulē enerģijas jaudu un ilgumu. Tās iedarbība neizplatās tālāk par konkrētās vēnas sieniņu, un siltumenerģija nenonāk audos un tos nebojā.

Tvaika mikroimpulsu metode -

vēnu slēgšanai izmanto sterilu uzkarsētu ūdens tvaiku. Salīdzinot ar citām metodēm, ar precīzi dozēta mikroimpulsa palīdzību var slēgt ne tikai stumbru, bet arī sānu zarus, jo tvaiks vēnā darbojās uz visām pusēm 2 cm attālumā. Tvaika metode ir ļoti saudzējoša, jo termiskā iedarbība uz apkārtējiem audiem ir uz pusi mazāka nekā lāzeram. īpaši efektīva pēc trombozēm, atkārtotām vēnu operācijām un anatomiski sarežģītu vēnu ārstēšanai. Tā kā tvaika zonde ir daudz tievāka un elastīgāka nekā lāzerzonde, to var izmantot arī, lai likvidētu mazos sānu zarus.

Slēgšana ar ciānakrilāta līmi (biolīmi) ir vissaudzīgākā metode. Tā ir pilnīgi nesāpīga, jo operācijas laikā nav termiskas iedarbības uz vēnu, apkārtējiem audiem un nerviem, kā tas ir, izmantojot lāzera, radiofrekvences un tvaika metodi. Tā kā narkoze nav nepieciešama, šī operācija ir ļoti piemērota cilvēkiem ar sirds, nieru vai citu orgānu slimībām.

Pacients uzreiz pēc operācijas var atgriezties ikdienas ritmā, nav zilumu, turklāt nav jānēsā kompresijas zeķes. Jāpiebilst, ka visās iepriekš minētajās operācijās ir mazāka vai lielāka iespēja traumēt ādas jušanas nervu, kas atrodas blakus vēnai. Biolīmes operācijas laikā to nevar traumēt.

Bioloģisko līmi medicīnā lieto jau 40-50 gadu, tā ir pārbaudīta un absolūti droša. Metode ir ar ļoti augstu drošumu un komfortu operācijas laikā un pēcoperācijas periodā. Tās drošumu un efektivitāti apstiprina veiktie klīniskie pētījumi. VenaSeal® ir ieguvusi ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) apstiprinājumu.

Piedāvājam mūsdienīgas vēnu operācijas hipnozē

Sākot ar 21. gadsimtu, hipnoze ir tikusi atzīta un tiek izmantota rietumvalstīs kā spēcīgs terapeitisks līdzeklis. To var apgūt universitātēs kā specialitāti.

Ārstniecības praksē var novērot negatīvu vai pozitīvu prāta iedarbību uz ķermeni, hipnozē tiek izmantoti šie somatiskie un psiholoģiskie interaktīvie fenomeni. Ar hipnozes palīdzību iespējams risināt emocionālas, psiholoģiskas, arī atsevišķas fiziskas problēmas.

Ēriksona klīniskā hipnoze tiek lietota, ne tikai ārstējot garastāvokļa, prāta vai emociju traucējumus, bet arī plaša spektra psiholoģiskas problēmas, tostarp traucējošus paradumus, sociālās grūtības, pašpārliecības trūkumu, satraukumu pirms eksāmeniem, ārstējot fobijas, panikas lēkmes un depresijas. Ļoti plaši hipnozi izmanto sporta sasniegumu palielināšanai, kreativitātes attīstīšanai, atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanai. Ēriksona klīniskajai hipnozei ir arī citas klīniskās un medicīniskās izmantošanas iespējas, tādas kā pirmsoperācijas/ pēcoperācijas aprūpe, anestēzija un sāpes.

Daudzas fiziskas problēmas, tādas kā ādas slimības, migrēna, ātras aizkaitināmības sindroms, arī ļoti labi var ārstēt ar hipnozes palīdzību. Šis ir tikai mazs ieskats mūsdienu pasaules un dzīvesveida radītajās problēmās, kuras var veiksmīgi ārstēt ar hipnozes palīdzību.

Vēnu operācija hipnozē!

Hipnopraktiķis (hipnotizētājs) savu darbu uzsāk vismaz 2-3 nedēļas pirms operācijas. Tās ir viena vai divas tikšanās reizes, kurās pacients tiek iepazīstināts ar hipnozes procesu, kuru viņš piedzīvos operācijas laikā. Hipnopraktiķis sarunas laikā uzzina, cik liels ir pacienta baiļu un trauksmes līmenis un vai vajadzīgs hipnopraktiķa darbs arī fobiju, baiļu vai trauksmes novēršanai.

Operācijas laikā ar Ēriksona klīniskās hipnozes palīdzību tiks mazināta baiļu un trauksmes sajūta, samazināti vai vispār netiks lietoti anestēzijas preparāti, visu operācijas laiku hipnopraktiķis uzturēs verbālu kontaktu ar pacientu. Pacientam tiks dots laiks, lai viņš spētu iegremdēties transā.

Šodien mēs zinām, ka transs iedarbina galvas un muguras smadzeņu centrus. Transa laikā pozitīvas pārmaiņas cilvēka organismā notiek centrālajā nervu sistēmā, visos iekšējos orgānos un asinīs.

Tikšanās reizēs pirms operācijas pacients tiks iepazīstināts ar visām norisēm operācijas laikā un īpaši apmācīts.

Šī metode ir izcils risinājums pacientiem, kam veselības stāvokļa dēļ anestēzija nav ieteicama.