Trīs zīdaiņi nonāk slimnīcā pēc saindēšanās ar sadzīves ķīmiju

12. Feb, 11:40 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pēdējā gada laikā speciālisti nemitīgi atkārto - parūpejieties par bērnu drošību! Ne tikai uz ielas vai dodoties baudīt ziemas izklaides, bet arī mājās! Ir tik daudz bīstamību, kuras ikdienā var novest pie nelaimes! Vakar slimnīcās nogādāti trīs ar sadzīves ķīmiju saindējušies zīdaiņi, aģentūrai LETA pavēstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.

Zemgalē gadu vecs zēns virtuves skapī atrada peļu un žurku indi. Bērns divus graudus bija ielicis mutē, tomēr neesot paspējis tos norīt. Zēns nogādāts slimnīcā ar iespējamu saindēšanos.

Vienlaikus Kurzemē desmit mēnešus vecs zēns mutē bija ielicis veļas mašīnas atkaļķošanas graudus, bet Vidzemē gadu veca meitene tualetē bija atvērusi želejas veida tualetes tīrīšanas līdzekli. Abi bērni slimnīcā nogādāti ar iespējamu saindēšanos.

Tāpat, ja esi mamma vai tētis, omīte vai opis, pat ja Tavā mājā ik pa laikam ciemojas radu bērni - noskaties šos video un padomā - vai vide, kurā bērns uzturas ir gana droša?? 

NMPD mediķi atgādina, ka:

Sadzīves ķīmija jāglabā drošā, bērniem nepieejamā vietā, piemēram, aiz aizslēgtām durvīm vai augstākos plauktos. Bērns, ieraugot krāsainu pudeli vai uzrakstus, košu kastīti ar zīmējumiem vai mīkstas krāsainas veļas pulvera kapsulas, nepaliks vienaldzīgs un mēģinās iepazīt priekšmetu tuvāk. «Ņemot vērā, ka mazi bērni pasauli iepazīst ne tikai ar acīm un rokām, bet arī lielā mērā ar mutes palīdzību, tad noteikti mēģinās pagaršot. Šīs vielas var izraisīt mutes dobuma, barības vada un elpošanas ceļu ķīmiskus apdegumus. Pieaugušo pienākums ir novērst nelaimes gadījumus un nepieļaut, ka bērna rokās nokļūst šīs bīstamās vielas,» uzsver Vītola.

Vienlaikus, ja tomēr noticis negadījums un bērns piekļuvis sadzīves ķīmijai, ielicis mutē vai iespējams arī ieēdis vai iedzēris līdzekli vai kādu citu ķīmisku vielu, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113.

Vītola atgādina, ka saindēšanās gadījumā noteikti nav ieteicams pašam izraisīt vemšanu, jo tas nozīmē, ka ķīmiskā viela organismā pārvietosies otrreiz, līdz ar to arī apdegums būs otrreiz. Tāpat arī nav ieteicams dzert daudz ūdens, jo tas tikai pastiprina vielas iespējamo uzsūkšanos asinīs. Bērnam jānoskalo mute un jādod izdzert maziem malkiem ne vairāk kā 100 mililitrus ūdens, kas nedaudz var mazināt ķīmiskas vietas koncentrāciju. Svarīgi arī saglabāt lietotās vielas iepakojumu, lai mediķiem būtu zināms tās sastāvs.

Jau ziņots, ka kopumā aizvadītajā diennaktī NMPD mediķi devušies uz 1197 izsaukumiem, no tiem 184 bijuši saistīti ar dažāda veida traumām.

LETA