Šlīteres bāka un kukaiņu taka

Šlīteres bāka un kukaiņu taka

08. Aug 16:40 Cielavinna Cielavinna

Dodamies tālāk iepazīt mūsu skaisto zemīti un tagad kārta iepazīt- Slīteres nacionālā parka, Šlīteres bāku un Kukaiņu taku. Latvija ir bagāta ar dabas takām un priecē tas, ka ar vien vairāk sastopam cilvēkus tieši dabas takās nevis pie jūras vai kur citur.

Īstenībā nenožēlojam ne mirkli, ka šogad dēļ vīrusa nedodamies ārpus Latvijas, jo kā izrādas arī šeit ir ļoti daudz skaistu objektu ko var apskatīt. Vienmēr likās, ka tur ārpusē ir vairāk ko redzēt, bet nekā arī mūsu Latvija var stāvēt līdzās gan Slovākijai un citai ainaviskai valstij.

Slīteres nacionālo parku apmeklēt vēlējos  jau sen, bet kā vienmēr līdz šim nesanāca, tāpēc tagad beidzot saņēmāmies un devāmies uz skasto, ainavisko parku. Latvijā nav daudz nacionālo parku, tāpēc ir vērts tos apmeklēt, lai redzētu to skaistumu.

Slīteres nacionālais parks ir mazākais no četriem Latvijas nacionālajie parkiem. Tas ir dibināts 2000. gadā uz Slīteres dabas rezervāta bāzes. Slīteres nacionālais parks atrodas Dundagas novada ziemeļos Dundagas un Kolkas pagastu teritorijā un tas aizņem 26 490 ha.

Pirms ieejas bākas teritorijā ir bezmaksas stāvlaukums, wc un piknika vieta ar nojumi.

Ieeja parkā ir bezmaksas, bet par bākas apmeklējumu gan ir jāmaksā.

Uzkāpt bāka ar bērniem ir pagrūti, jo trepes ir samērā stāvas, bet viss ir izdarāms. Man ļoti patika tas, ka katrā stāvā ir izvietoti izglītojošie informācijas stendi, kurus ir vērts izlasīt.

Šlīteres bāku var ieraudzīt jau pa gabalu un Rūdolfam tā izraisīja skaņu- ooooo. Bāka ir otra vecākā navigācijas būve Latvijā.

Šlīteres bāku 1849. gadā uzcēla Dundagas muižas barons mežu ugunsnovēršanai un kā dienas orientieri kuģiem, kas kuģoja pa Baltijas jūras Irbes šaurumu. Bākuguns Šlīteres bākā dega līdz 1999. gadam.

Uzkāpjot bākas piektajā stāvā, nonākam nepilnus 100 metru augstumā virs jūras līmeņa. Šeit paveras lielisks skats uz Slīteres nacionālā parka mežiem un Baltijas jūru — skaidrā laikā var redzēt Sirves bākas torni Sāmsalā (Igaunija), arī Irbenes radiolokatora šķīvi un Miķeļbāku, lai gan bija skaidrs laiks mēs neredzējām.


1999. gadā bāka zaudēja jūras navigācijas būves statusu un 2000. gadā tā nodota Slīteres nacionālajam parkam.

Kukaiņa taka parka teritorijā tika izveidota pavisam nesen pagājušo gadu.

Slīteres Nacionālais parks kukaiņu ziņā ir viena no daudzveidīgākajām vietām Latvijā. Šeit sastopamas gan dienvidnieciskas Viduseiropas sugas, gan ziemeļnieciski Sibīrijas taigai raksturīgi iemītnieki.Iespējams uzzināt vairāk gan par apputeksnētājiem kukaiņiem, kukaiņu un augu sadarbību, Nacionālā parka īpašajiem apputeksnētājiem, gan apskatīt īstu kukaiņu viesnīcu, izzināt dzīvību kokā un sastapt pašus kukaiņus. 

Kukaiņu taka un bākas apmeklējums ir interesants pēc būtības lielākiem bērniem par Rūdi un Hannu, bet nu domāju, ka viņi izbaudīja svaigo gaisu, iespēju iepazīt kukaiņus un ziedus.

Slīteres nacionālo parku var atrast- Šlītere, Dundagas pagasts, Dundagas novads, jebkurā gadījumā super navigācija waze Jūs aizvedīs līdz gala mērķim.