Sievietes intīmā veselība: Kam jāpievērš uzmanība 20, 30, 40, 50 un 60+ gados?

Sievietes intīmā veselība: Kam jāpievērš uzmanība 20, 30, 40, 50 un 60+ gados?

10. Dec 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Sievietes intīmā veselība ir jautājums, kam jāpievērš uzmanība ikvienai sievietei jebkurā vecuma posmā. Mainoties sievietei, mainās arī intīmās veselības aktualitātes, taču pats svarīgākais ir sekot līdzi savai veselībai, piefiksēt izmaiņas, regulāri apmeklēt ārstu un pārrunāt pat pašus delikātākos jautājumus. Kas notiek ar sievietes ķermeni 20, 30, 40, 50 un 60+ gados un kuri jautājumi visbiežāk ir īpaši aktuāli, stāsta sertificētā ārste ginekoloģe Vija Plūme un aptieku tīkla Apotheka farmaceite Ilona Sinkeviča. 

Sievietes intīmā veselība ir komplekss jēdziens, tāpēc ir būtiski regulāri doties pie speciālista, lai pārliecinātos, vai viss ir kārtībā, un veiktu nepieciešamos izmeklējumus, kas ļauj sekot līdzi veselības izmaiņām un nepieciešamības gadījumā tās fiksēt un novērst. Tādēļ ir svarīgi negaidīt uzaicinājumu uz valsts apmaksātajiem izmeklējumiem, bet vismaz reizi gadā doties pie ginekologa.

“Katrai sievietei neatkarīgi no vecuma jāseko līdzi maksts mikrofloras un pašsajūtas izmaiņām. Ja ir novērojami pastiprināti, nepatīkami maksts izdalījumi, nieze un apsārtums, sāpīga urinēšana vai citi simptomi, noteikti jāvēršas pie speciālista. Infekcijas mēdz kombinēties. Jūs varat iedomāties, ka jums ir cistīts, un lietot attiecīgos medikamentus, nekonsultējoties ar ginekologu, taču tādā veidā var nepamanīt un palaist garām kādas citas infekcijas vai slimības iespējamību,” brīdina ginekoloģe. 

 

20 gadi

Šajā vecumā aktuāla būs atbilstošas kontracepcijas izvēle, jo vairumam sieviešu jau ir aktīva dzimumdzīve. Svarīgi atcerēties, ka tikai prezervatīvi pasargā arī no seksuāli transmisīvām slimībām, bet vairums citu kontracepcijas līdzekļu, piemēram, tabletes, no iespējamas inficēšanās pasargāt nevar. Par seksuāli transmisīvu slimību tiek uzskatīts arī cilvēka papilomas vīruss, kas var veicināt izmaiņas dzemdes kakla un maksts gļotādā.

“Seksuāli transmisīvās slimības padodas ārstēšanai, taču nav iespējams paredzēt, vai tās neatstās kādas tālejošas sekas. Viena no seksuāli transmisīvo slimību blaknēm sievietēm ir grūtības palikt stāvoklī, kas būs ļoti svarīgi brīdī, kad nonāksiet līdz interesei par stabilas ģimenes veidošanu,” skaidro ginekoloģe Vija Plūme. 

 

30 gadi

Arī šajā vecumā aktuāla būs piemērotākās kontracepcijas metodes izvēle un rūpes par intīmo veselību un labsajūtu. Vairumam sieviešu šajā vecumā jau ir bērni, tādēļ bieži rūpes par sevi tiek pārceltas otrajā plānā, izlaižot ikgadējās vizītes pie ginekologa un tādējādi neizmantojot iespēju laicīgi atklāt veselības stāvokļa izmaiņas un uzsākt ārstēšanos.

Tāpat šajā vecuma posmā aktuāls kļūst jautājums par iegurņa muskulatūras trenēšanu un maksts tvirtuma atjaunošanu. Iecienīti ir, piemēram, Kēgela vingrinājumi, taču vien ar tiem būs par maz. Iegurņa muskulatūras trenēšanai un maksts tvirtuma atjaunošanai visefektīvāk palīdz vaginālie trenažieri (konusi vai bumbiņas ar dažādiem smagumiem). Muskuļu trenēšana jāveic ne mazāk kā divas reizes dienā, noturot izvēlēto vaginālo trenažieri makstī vismaz desmit līdz 15 minūtes, un tā vairākas dienas pēc kārtas, līdz esat gatava pāriet uz nākamo trenažieri ar lielāku smagumu.

 

40 gadi

Sievietēm šajā vecumā joprojām aktuāla būs piemērotākās kontracepcijas izvēle, ikgadējās vizītes, ginekoloģiskie un krūšu izmeklējumi (krūšu manuālā pārbaude, sonogrāfija un mamogrāfija), kā arī iegurņa muskulatūras trenēšana un maksts tvirtuma atjaunošana.

“Sasniedzot 40 gadu vecumu, pastiprināta uzmanība jāpievērš ikgadējiem izmeklējumiem, kā arī iegurņa muskulatūras trenēšanai. Šajā vecumā sievietēm bieži vien jau ir vairāki bērni, un arī smagumu cilāšanai var būt nopietnākas sekas nekā pirms desmit vai 15 gadiem. Būtu ieteicams necelt smagumus virs pieciem kilogramiem Arī liekais svars veicina maksts noslīdēšanu, tāpēc uzturiet sevi formā. Īpaši svarīgi ir veselīgi ēst, izvairīties no pārmērīgas cukura lietošanas uzturā un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, rūpējoties par organisma labsajūtu,” uzsver ginekoloģe.

 

50 gadi

Latvijā vidējais vecums, kad sievietēm iestājas menopauze, ir 52 gadi. Tuvojoties 50 gadu vecumam, mēnešreizes var palikt retākas un neregulārākas, tāpēc vēlams doties pie ginekologa, lai izvērtētu situāciju un vienotos par turpmākajiem risinājumiem. Līdz ar menopauzes iestāšanos mainās arī ādas stāvoklis, izmainās maksts gļotāda, kā arī iespējamas krasas garastāvokļa izmaiņas. Viens no risinājumiem, kas sievietēm pēc menopauzes iestāšanās palīdz saglabāt veselību, skaistumu, veselīgu seksuālo dzīvi un asu prātu, ir menopauzes hormonālā terapija. Šī terapija katrai sievietei pēc konsultācijas ar speciālistu tiek noteikta individuāli. 

“Mūsdienās sieviešu dzīves ilgums ir daudz garāks nekā senāk, tādēļ ir daudz dažādu iespēju, kā palīdzēt pārdzīvot premenopauzes, menopauzes un postmenopauzes periodu, ļaujot ilgstoši saglabāt dzīves kvalitāti. Svarīgi ir nebaidīties un doties pie speciālista, lai atrastu labāko risinājumu. Līdz ar menopauzes iestāšanos kontracepcija vairs nav aktuāla, taču joprojām nepieciešams sevi pasargāt no seksuāli transmisīvām slimībām, kā arī rūpēties par maksts mikrobiomu, lietojot labvēlīgās baktērijas laktobaciļus,” stāsta Vija Plūme.

 

60+ gadi

Arī sievietēm pēc 60 ieteicams trenēt iegurņa muskulatūru, lai uzlabotu maksts tvirtumu. Tāpat nepieciešams konsultēties ar ginekologu par menopauzes hormonālo terapiju un sekot līdzi intīmās veselības stāvoklim. Šajā laikā tāpat būtu ieteicams veikt ne tikai krūšu un dzemdes kakla izmeklējumus, bet arī kolonoskopiju un gastroskopiju.

“Menopauzes un postmenopauzes periodā maksts mikrobiomam nepieciešamas papildu rūpes. Ja sieviete lieto menopauzes hormonālo terapiju, tad makstī šiem labajiem mikrobiem – laktobaciļiem – patīk dzīvoties. Taču, ja hormonālā menopauzes terapija netiek lietota, jāveic papildu darbības mikrobiomas veselības uzlabošanai. Apmēram reizi mēnesī maksts mikrobioma jāatjauno, lietojot laktobaciļus saturošas maksts svecītes vai dzeramus laktobaciļu preparātus,” norāda ginekoloģe. 

Farmaceite Ilona Sinkeviča atgādina par intīmo kopšanu: “Maksts gļotādas pH līmenis atšķiras no ādas pH, tāpēc ikdienas kopšanai pareizi būtu izmantot atbilstošos intīmās kopšanas līdzekļus. Šie līdzekļi neizjauc gļotādas līdzsvaru, darbojas maigi un saudzīgi. Ir intīmās higiēnas līdzekļi, kas paredzēti lietošanai bērniem, pieaugušajiem, līdzekļi ar papildinātiem sastāviem, piemēram, īpaši jutīgai gļotādai, ar vieglu antibakteriālu, mitrinošu iedarbību – atkarībā no katra cilvēka vajadzībām. Maksts sausuma gadījumos ir pieejamas vaginālās sveces, kuru sastāvā ir augu ekstrakti un hialuronskābe, kas nomierina un mitrina gļotādu.  Diskomforta novēršanai tāpat palīdz vaginālās sveces ar labvēlīgo baktēriju celmiem vai pienskābi. Pastāv iespēja iekšķīgi dzert kapsulas ar labvēlīgo baktēriju celmiem, kas regulē un uzlabo maksts mikrobioma līdzsvaru. Dzerot kapsulas, efekts iestājas nedaudz vēlāk, nekā lietojot sveces, taču ir stipri noturīgāks.”