Saeimā diskutēs par dzemdes miomas ārstēšanas iespēju paplašināšanu

Saeimā diskutēs par dzemdes miomas ārstēšanas iespēju paplašināšanu

07. Mar 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Otrdien, 8. martā, plkst. 13:00 Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē, piedaloties pārstāvjiem no Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas un “Māmiņu klubs”, tiks diskutēts par dzemdes miomas ārstēšanas iespēju paplašināšanu, palielinot valsts finansējuma apjomu.

Šobrīd Latvijā ir pieejams valsts finansējums tikai radikālai ķirurģiskai ārstēšanai – histerektomijai jeb dzemdes amputācijai. Saudzīgākas ārstēšanas metodes – medikamentozās terapijas un dzemdi saglabājošas operācijas jeb miomektomijas –  valsts neapmaksā.

“Māmiņu klubs” un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija aicina Veselības ministriju iekļaut papildu medikamentus dzemdes miomas simptomu mazināšanai valsts kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī rast finansējumu plašākām valsts apmaksātām ķirurģiskās terapijas iespējām.

Dzemdes mioma ir viens no visbiežāk sastopamiem labdabīgiem dzemdes veidojumiem sievietēm reproduktīvā vecumā, ar ko dzīves laikā saskaras līdz pat trešdaļai sieviešu.  Dzemdes mioma var izraisīt neauglību, kā arī problēmas grūtniecības laikā, tostarp augļa zaudēšanu un priekšlaicīgas dzemdības.

Atbilstoši “Māmiņu kluba” veiktajai socioloģiskai aptaujai pērnā gada nogalē, vairums sieviešu, kurām diagnosticēta dzemdes mioma, ir norādījušas, ka slimība ietekmē viņu ikdienas dzīves kvalitāti. Piemēram, trešdaļa aptaujāto sieviešu norādīja, ka diagnoze ir ietekmējusi viņu spēju iesaistīties fiziskajās aktivitātēs, 44% - ka pielāgo slimībai savas brīvdienu aktivitātes, 63% - satrauc iespēja sasmērēt savas drēbes vai gultasveļu. Jāuzsver, ka terapijas pieejamība un iespēja izvēlēties ārstēšanās veidu ir svarīgs faktors sievietes rūpēs par veselību, arī plānojot ģimenes pieaugumu.