Pieaug interese par vakcināciju pret ērču encefalītu

Pieaug interese par vakcināciju pret ērču encefalītu

16. Mar 2016, 11:30 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Strauji tuvojoties ērču aktivitātes sezonai, mediķi atgādina, ka visdrošākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Savukārt tie, kuri jau vakcināciju ir uzsākuši, tiek aicināti laikus ieskatīties potēšanas pasēs, lai pārliecinātos, vai viss ir kārtībā aizsardzībai pret šo slimību. 

„Cilvēku interese par vakcināciju pieaug ar katru dienu,” stāsta Una Fjodorova, SIA Veselības centra 4 vakcinācijas dienesta vadītāja.

Latvijas tirgū šogad ir pieejamas divu ražotāju vakcīnas pret ērču encefalītu – Vācijā ražotā vakcīna Encepur un Austrijā ražotā Ticovax. Abas vakcīnas ir līdzvērtīgas un viena ar otru aizvietojamas.

„Ja vakcinācija ir uzsākta ar viena ražotāja vakcīnu un šogad jāveic revakcinācija, var droši izmantot otra ražotāja vakcīnu. Iedarbība un efektivitāte abām ir līdzvērtīga,” skaidro Una Fjodorova.

Vakcīnu cenas dažādās ārstniecības iestādēs atšķiras. Piemēram, Veselības centra 4 (VC4) vakcinācijas kabinetos pieaugušajiem vakcīna Encepur maksā 31,00 eiro, bet vakcīna Ticovax – 32,00 eiro.

Pirms vidējā gaisa temperatūra ir sasniegusi +5 C un ērces vēl nav aktīvas, Veselības centrs 4 aicina iedzīvotājus izmantot parasto vakcinācijas shēmu, kura sastāv no trim vakcīnām. Vakcinējoties pret ērču encefalītu, pirmās divas vakcīnas tiek veiktas ar viena līdz trīs mēnešu intervālu, kas nodrošina imunitāti uz vienu gadu. Trešā vakcīna ir jāveic 9-12 mēnešus pēc otrās vakcīnas, kas veido imunitāti uz trim gadiem. Pirmā revakcinācija pēc trim pamatvakcinācijām ir jāveic pēc trim gadiem un turpmāk katra nākamā revakcinācija - ik pēc trim līdz pieciem gadiem, lai saglabātu imunitāti.

Ja vakcinācija notiek vēlāk pavasarī, kad ērces jau ir modušās un vidējā gaisa temperatūra ir sasniegusi +5 C, vakcinēties ieteicams, izmantojot ātro vakcinācijas kalendāru, kad starp pirmo un otro vakcīnu ir 14 dienas.

Bērnus pret ērču encefalītu var vakcinēt no gada vecuma.

„Parastā vakcinācijas shēma ir draudzīgāka budžetam, jo tēriņi tiek sadalīti vienmērīgāk, kamēr ātrā vakcinācijas shēma prasa ieguldīt šos pašus līdzekļus īsākā laika periodā,” skaidro Una Fjodorova. Vakcinējoties tagad, ietaupīsies laiks, jo siltajos vasaras mēnešos par ērču draudiem atceras daudzi un pie vakcinācijas kabinetiem bieži veidojas rindas. U. Fjodorova informē, ka klientu ērtībām VC4 Vakcinācijas kabineti pieejami gan Rīgas centrā (K. Barona ielā 117 un Brīvības ielā 180, 1.st.), gan Pārdaugavā (t/c SPICE, 2.st., Lielirbes ielā 29), gan arī Juglā (Brīvības ielā 410, 5. st.). Tas paver iespēju vakcinēties sev izdevīgā vietā un laikā, jo, piemēram, Vakcinācijas kabinets t/c SPICE strādā katru dienu (7 dienas nedēļā) līdz pat pl. 21:00 vakarā,” norāda U. Fjodorova.

 Daudzi iedzīvotāji joprojām nav informēti, ka Latvijā vairs nav pieejama agrāk vakcinācijai izmantotā alternatīva – pret ērču imūnglobulīns, kas tika ievadīts 72 stundu laikā pēc ērces koduma, lai veidotu antivielas pret ērču encefalītu. Šis Krievijā ražotais preparāts Eiropas Savienībā netiek lietots, jo nav gūti pierādījumi par tā efektivitāti, tāpēc arī Latvijā no 2010.gada tas vairs nav pieejams. 

Pēdējo desmit gadu laikā ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši 2759 cilvēki, bet 19 cilvēki no šīs slimības miruši, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.