Pāra attiecības pēc bērniņa piedzimšanas. Kā rīkoties, lai nepazustu savstarpējā dzirksts?

Pāra attiecības pēc bērniņa piedzimšanas. Kā rīkoties, lai nepazustu savstarpējā dzirksts?

11. Oct 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērniņa piedzimšana būtiski maina pāra attiecības. Jūs līdz šim bijāt tikai divi, bet tagad – jau trīs. Pāreja no viena ģimenes modeļa uz citu var radīt dziļu plaisu attiecībās. 

Bērna piedzimšana ir sava veida psiholoģiskā revolūcija, kas maina mūsu attieksmi gandrīz pret visu un visiem. Tiek pārkārtotas prioritātes, mainās lomas, tiek pārskatītas brīvības un atbildības robežas. 

Ģimenes izveidošana nozīmē laika, enerģijas un arī naudas resursu pārdali, tāpēc uz kādu laiku pāra savstarpējās attiecības paliek otrajā plānā. Divi, kas nesen kļuvuši par vecākiem, maz guļ, viņu mīlestība tiek novirzīta bērnam, savstarpējās attiecības, jūtu izpausmes un arī sekss pārvirzās prioritāšu saraksta lejasgalā. 

Vai patiesi vainīgs bērns pie tā, ka apdzisusi līdzšinējā attiecību dzirksts, vai arī pieaugušie gluži vienkārši nespēj to nosargāt? Meklējam idejas, kas palīdzēs mīlošas savatrpējās attiecības saglabāt arī pēc kļūšanas par vecākiem.

Lūdz palīdzību

Ja nedzīvojat tuvumā radiniekiem, kuri varētu palīdzēt mājas solī, ar bērniņa pieskatīšanu, apvienojieties ar citām ģimenēm. Tie var būt draugi/ kaimiņi/ kolēģi, kuri sniegs atbalstu jums, bet jūs – viņiem. Izvairieties no izolācijas, kurā dažkārt ieslīgst jaunie vecāki! Dalieties savās rūpēs ar citiem, izveidojiet savstarpēju atbalsta sistēmu. Tas atbrīvos no sajūtas, ka visa atbildība par bērnu pilnībā gulstas tikai uz jūsu pleciem. Atbalsta sistēma sniedz iespēju arī jaunajiem vecākiem vairāk laika pavadīt divatā.

Dodaties divatā ārpus mājas

Plānojiet laiku tā, lai jums vismaz ik pēc pusotra vai diviem mēnešiem būtu brīvs laiks tikai divatā. Ja atbalstu šajā ziņā nevar sniegt radinieki vai draugi, izmantojiet auklītes pakalpojumus, kas jums ļaus izbaudīt vakaru tikai divatā, nesatraucoties, ka pēc iespējas ātrāk jāatgriežas mājās. Šāda izraušanās no ikdienas rutīnas un būšana divatā sniegs relaksāciju un palīdzēs saglabāt savstarpējo dzirksti, lai jūs neaizmirstu par to, kādas bija jūsu attiecības pirms bērniņa piedzimšanas. Jā, bērni maina dienas ritējumu, taču tas nenozīmē, ka turpmāk visa dzīve jāpakārto tikai viņiem, pašiem paliekot bez atpūtas. 

Izjauciet ierasto randiņu rutīnu

Ja iepriekšējā punktā atgādinājām, cik svarīgi pārim izrauties no ierastās dienas rutīnas arī pēc bērniņa piedzimšanas, lai laiku pavadītu divatā, tikpat svarīgi ir šo kopīgo laiku savlaicīgi saplānot. Jums jāpierod pie domas, ka tagad, kad esat kļuvuši par vecākiem, būs mazāk iespēju spontānām idejām, taču laicīga plānošana šeit var palīdzēt.

Ļaujaties fantāzijai, domājot par to, kā pavadīt laiku ārpus mājas divatā. Ja iespējams, tā vietā, lai kārtējo reizi dotos uz kino, izdomājiet ko jaunu un neparastu. Jaunas aktivitātes raisīs vaļu izdomai, liks vēl nepacietīgāk gaidīt brīdi divatā. Būtiski – dodoties randiņā, nekādas sarunas par bērnu! Netērējiet savu vērtīgo laiku divatā šādām sarunām, kuras varat risināt arī mājās.

Dažas interesantu randiņu idejas:

  • Iepazīstiet savu pilsētu kopā ar gidu
  • Apmeklējiet improvizācijas teātra izrādi
  • Pāra fotosesija
  •  Apmeklējiet meistarklasi seksualitātes attīstīšanai
  • Dodaties uz botānisko dārzu
  • Izjūtiet adrenalīnu izbraucot ar kartingiem

Lai randiņš izdotos sekmīgāks, sadaliet lomas – viens izdomā vakara plānu, rezervē biļetes u.tml., bet otrs parūpējas par bērna vajadzībām – vienojas ar bērniņa pieskatītāju, sakārto mazulim nepieciešamās lietas u.tml. 

Laiks tikai sev

Gan tev, gan partnerim nepieciešams arī laiks, kuru pavadīt vienam pašam, jo tas ir vēl viens būtisks nosacījums, lai saglabātu veiksmīgas pāra attiecības. Pretējā gadījumā otrās pusītes virzienā var tikt raidīti pārmetumi par to, ka viņš ikdienā izraujas no mājām, dodoties uz darbu, tiekoties ar klientiem, apmeklējot sporta klubu u.tml., kamēr otram 24/7 nākas pavadīt kopā ar bērniņu.

Šajā laikā varat pievērsties lietām, kas patiesi sagādā prieku, nejūtoties vainīgi par to, ka atrauj savu uzmanību no bērniņa vai mājas pienākumiem. Doties pastaigāties, apmeklēt manikīru vai aiziet uz bibliotēku, kino vai veikalu. Svarīgākais – šāds laiks, par kuru nejūtaties vainīgi, nepieciešams katram no jums. 

Pateicoties mazuļu uzraudzības ierīcēm, laiks divatā arī mājās

Pat tad, ja jums nav iespēju divatā izrauties no mājām tik bieži, cik to vēlētos, ir risinājums! Kamēr mazulis guļ vai arī mierīgi rotaļājas savā gultiņā, jūs varat viesistabā uzburt romantisku atmosfēru, aizdedzot sveces un kopīgi noskatoties kādu vēl neredzētu filmu, vai arī kopīgi nodoties kulinārijas priekiem, abi kopā uzburot mājās restorāna cienīgu maltīti.

Lai varētu arī mājās laiku pavadīt kopā, talkā nāk mazuļa uzraudzības sistēmas, kas vecākiem ļauj saglabāt sirdsmieru pat tad, kad neatrodas blakus bērniņam. Piemēram, ar audio mazuļu uzraudzības ierīci iespējams klausīties, ko citā telpā dara bērniņš, savukārt video mazuļu uzraudzības ierīces – monitorā arī redzēt, kas notiek bērnistabā vai citā telpā, kur tobrīd guļ vai atpūšas mazulis. Tas ļauj vecākiem veltīt laiku otram arī esot mājās, pie katras mazuļa izdotās skaņas satraukti neskrienot uz blakus istabu, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā. 

Tagad, kad esat kļuvuši par vecākiem, jūs abi esat svarīgi ne tikai mazulim, bet arī viens otram. Tāpēc ir ļoti svarīgi neiekrist ikdienas rutīnā, no kuras vairs nav iespējams izrauties, jo viens otram ikdienā peldat garām kā kuģi, kas devušies dažādos reisos. Komunicējiet viens ar otru, pārrunājiet ikdienas notikumus, pārdzīvojumus un sajūtas, kā arī sadaliet pienākumus, lai neveidotos situācijas, kad viens otru klusībā vainojat par to, ka otrs dara vairāk/ mazāk. 

Kā saglabāt mīlošas un ieinteresētas attiecības arī pēc bērna piedzimšanas?

  • Pastāsti vīram, kā pagāja tava diena, kas tevi satrauca, iepriecināja, par ko domāji? Apjautājies, kā pagāja partnera diena? Pēc bērna piedzimšanas mainās abu partneru dienas ritms, tāpēc viegli sākt dzīvot paralēlas dzīves. Lai tas nenotiku, svarīga ir savstarpējā komunikācija.
  • Nenēsā sevī aizvainojumu. Pastāsti otram savas izjūtas, sadaliet pienākumus, lūdz palīdzību, jo otras nevar uzminēt tavas domas un vēlmes.
  • Neaizmirstiet viens otra pateikt "paldies"! Ikdienā otra paveikto nereti uztveram par kaut ko ļoti pašsaprotamu, tāpēc pateikt "paldies" šķiet pilnīgi lieki, tomēr tā nav! Arī Māmiņu Kluba jaunajā TV rubrikā "Mūsdienīgas attiecības" raidījuma vadītāja Līva Spurava mudina pārus pateikties otram. Ja esat ekstravertas personas, varat viens otram uzrakstīt zīmīti.