Paplašinās valsts apmaksāto vakcinācijas kalendāru

Paplašinās valsts apmaksāto vakcinācijas kalendāru

19. Mar 2019, 13:55 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Valsts pilnībā apmaksās pretgripas vakcīnu grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam. To paredz šodien, 19.martā, valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos*. Tāpat rasts risinājums, kā racionālāk izmantot vakcīnu krājumu. 

Pašreiz gripas vakcīna tiek kompensēta grūtniecēm 50 % apmērā un bērniem līdz divu gadu vecumam 100 % apmērā. Tomēr process valsts apmaksātas potes saņemšanai ir pietiekami sarežģīts – jāsaņem ārsta recepte, jādodas uz aptieku, kur tiek iegādāta vakcīna, pēc tam pie ģimenes ārsta, kurš veic vakcināciju. Lai mazinātu slogu ārstiem un uzlabotu pretgripas vakcīnas pieejamību, kā arī lai nodrošinātu vienotu pieeju no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu vakcīnu nodrošināšanai, pretgripas vakcīna grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam no 1.oktobra tiks iekļauta vakcinācijas kalendārā. Tas atbilst arī Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, jo grūtnieces un mazi bērni ir augsta riska grupā. 2019.gadā nepieciešamais papildu finansējums - 48 826 eiro tiks nodrošināts no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes. 

Vakcinācijas kalendārā veiktas arī citas izmaiņas. Piemēram, noteikts, ka vakcinēt pret tuberkulozi jaundzimušos var sākot no 12 stundām pēc dzimšanas (līdzšinējo 2 - 5 dienu vietā). Arī citās ES valstīs, kurās vakcinē bērnus pret tuberkulozi, vakcīnas ievadīšanas laiks ir dažāds, piemēram, Igaunijā – pirmajās 12 stundās pēc dzimšanas, Lietuvā – 2.-3. dienā, Slovākijā – 3. dienā, Polijā – pirmajās 24 stundās pēc dzimšanas. Savukārt no 2020. gada 1. janvāra pusaudžu vecuma bērniem paredzēts atteikties no sestās poliomielīta vakcīnas devas.

Tāpat noteikumi nosaka, ka  nevakcinētas personas, kuras bijušas ciešā kontaktā ar inficēto cilvēku ir obligāti vakcinējamas pret šādām epidemioloģiski nozīmīgām infekcijas slimībām - difteriju, poliomielītu, masalām, masaliņām un epidēmisko  parotītu. Tādējādi likumdošanā tiek skaidri noteikts, ka kontaktpersonu vakcinācija pret iepriekšminētajām infekcijas slimībām tiks segta no valsts budžeta līdzekļiem. 

Vienlaikus noteikumos precizētas prasības vakcinācijas iestādēm, kas veicinās atbilstošu vakcīnu uzglabāšanu un sekmēs vakcīnu racionālu pasūtīšanu un izlietošanu.

* Grozījumi Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumos Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi"