Onkoloģiskajiem pacientiem ar labu izveseļošanās prognozi iespējama auglības saglabāšana

Onkoloģiskajiem pacientiem ar labu izveseļošanās prognozi iespējama auglības saglabāšana

23. May 2022, 16:06 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pacientiem ar laicīgi atklātiem audzējiem un labu izveseļošanās prognozi ir labas iespējas Latvijā saglabāt savas dzimumšūnas līdz ķīmijterapijai, staru terapijai vai radikālai operācijai, lai vēlāk kļūtu par vecākiem.

Līdz šim par auglības saglabāšanu pacientiem ar onkoloģisku diagnozi Latvijā publiski diskutēts maz, tādēļ Latvijas reproduktologi kopā ar onkologiem vēlas informēt pacientus par šo iespēju, pirms uzsākta terapija, kas var neatgriezeniski ietekmēt auglību. 

Profesors Jānis Eglītis, Latvijas Onkologu asociācijas valdes loceklis:

“Katru nedēļu iznāk saskarties ar krūts vēža pacientēm reproduktīvajā vecumā, protams, vieni no biežāk uzdotajiem jautājumiem- kā būs ar izveseļošanos; kā būs ar iespējām radīt pēcnācējus pēc ārstēšanas? Nesenā aksioma, ka ļaundabīgo audzēju pacienti nedrīkst domāt par pēcnācēju radīšanu pēc terapijas ir novecojusi, bet, protams, viss atkarīgs no slimības stadijas un specifiskās terapijas rezultātiem. Domāju, ka pacientiem ir jāzina un jābūt iespējai saglabāt savu reproduktīvo ģenētisko materiālu pirms specifiskās medikamentozās vai staru terapijas uzsākšanas.”

Olga Valciņa, onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības Onkoalianse vadītāja atzīst, ka vēzis jauniem cilvēkiem ir liels trieciens un smaga diagnoze, bet to  vēl smagāku padara tas, ka dažādas ārstniecības metodes un zāles var radīt neatgriezeniskus dzimumšūnu bojājumus, kas liedz nākotnē radīt bērnus. Iespēja saglabāt dzimumšūnas pirms vēža ārstēšanas uzsākšanas ir gan iespēja  uzlabot vēža pacientu dzīves kvalitāti, samazinot psiholoģisko spriedzi, gan ieguldījums nākotnes ekonomikā.

Klīnika EGV vadītāja, ginekoloģe reproduktoloģe dr. Zane Vītiņa stāsta, ka pacientiem, uzzinot par ļaundabīga audzēja diagnozi ir tik pat liels šoks kā uzzinot, ka viņam nekad nevar būt pēcnācēji. “Pacientiem bez bērniem ar labu atveseļošanās prognozi jāsniedz iespēja nākotnē kļūt par vecākiem. Ārsta sniegtā informācija par ģenētiskā materiāla saglabāšanu praktiski un psiholoģiski pacientiem nodrošinās dzīves kvalitāti pēc onkoloģiskās saslimšanas terapijas beigām, tādēļ informēt par šādu iespēju ir ļoti aktuāli,” uzskata dr. Zane Vītiņa. 

Gints Treijs, ginekologs reproduktologs, klīnikas Embrions vadītājs: “Neraugoties uz izcilo reproduktīvās medicīnas progresu pēdējā pusgadsimta laikā, joprojām nav iespējams izveidot olšūnu vai spermatozoīdu, ja to dabiska veidošanās, audzēja ārstēšanas rezultātā, zudusi. Iesaldējot dzimumšūnas pirms audzēja terapijas, varam saglabāt iespēju nodot savu ģenētisko materiālu pēcnācējiem - redzēt savos bērnos savas dzimtas gēnus.”

Sievietēm, lai saglabātu savu ģenētisko materiālu nepieciešamas aptuveni divas nedēļas, vīriešiem – tikai viena diena, ja nodotas visas nepieciešamās analīzes. Visu nepieciešamo informāciju par spermas vai olšūnu sasaldēšanu pacientam izskaidros ginekologs reproduktologs vai urologs andrologs vizītes laikā.

Fakti un dati

  • Izplatītākās audzēju lokalizācijas sievietēm pēc SPKC datiem 15 līdz 40 gadu vecuma grupā ir krūts vēzis (59%), ādas (melanoma, bazalioma uc), vairogdziedzera (33%), dzemdes kakla vēzis (32%), limfoīdie un asinsrades radniecīgie audi  - 32%
  • 2017. gadā pirmreizēji ar 1. audzēja stadiju tika diagnosticēti 3169 pacienti, ar 2.stadiju – 2972 pacienti. 
  • Ja 1900. gadā cilvēku dzīvildze bija vidēji 48,3 gadi, tad 2019. gadā – 79,5 gadi.
  • Sievietēm pēc onkoloģiskās diagnozes izārstēšanas fertilitāte visbiežāk ir neatgriezeniska. Savukārt vīriešiem visbiežāk atgriezeniska, jo spermatoģenēze ilgst 60 līdz 72 dienas, ja nav sēklinieku evakuācija. Tomēr ķīmijterapija un radiācija var ietekmēt cilmes šūnas, kas rada risku vīriešiem reproduktīvajā vecumā.