No kuriem ēdieniem veidojas liekais svars? Jautājam uztura speciālistei

No kuriem ēdieniem veidojas liekais svars? Jautājam uztura speciālistei

25. Nov 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kāda Māmiņu Kluba lasītāja jautā mūsu uztura speciālistei Inesei Siksnai – kuri tieši ir kaitīgie produkti ķermeņa formām? No kuriem veidojas liekie kilogrami?

Atbildi sniedz Inese Siksna, uztura speciāliste.

Visi pārtikas produkti ir jāuzņem ar mēru. Jo nelielās, saprātīgās devās varētu ēst visu. Tomēr tie brīži, kad ļaujam sevi palutināt reizēm mēdz būt par daudz vai arī neatbilst mūsu tā brīža aktivitātei un šī lieki uzņemtā un neiztērētā enerģija tad arī uzkrājas mūsu organismā tauku veidā.

Protams pie liekajiem kilogramiem varētu vainot arī pārtikas piedevas ( E vielas,). Bet te būtu jāatceras, ka daudzas no šīm piedevām pasargā mūs no nopietnām saslimšanām, neļaujot produktā attīstīties baktērijām un sēnītēm, kas bīstamas cilvēka organismam. Un šo vielu devas pārtikas produktā ir aprēķinātas tik nelielas, lai arī ja gadījumā lietojam vairākas piedevas ar vienu un to pašu E piedevu, cilvēks neriskētu uzņemt pārlieku lielu pārtikas piedevas daļu.

Pārtikas piedevu daudzums mūsu uzturā katram būtu jaizvērtē pašam un jāsaprot, vai tiešām man ir nepieciešams, ka putukrējums glabājas 2 gadus un nebojājas. Pētījumi par pārtikas piedevu ietekmi uz organismu joprojām turpinās un ik pa brīdim kādas no piedevām no atļauto pārtikas piedevu saraksta tiek izņemtas. Tāpēc apgalvot, ka pārtikas piedevas ir tās, kas rada "liekos kilogramus" nevaram.

Ikdienā nebūtu ieteicams lietot produktus, kuri satur augstu sāls, cukura un tauku daudzumu. Cukurs ir enerģijas avots un arī tas ir jāpieskaita pie kopējā uzņemtā enerģijas daudzuma ( tātad saldos dzērienus arī ir jāpieskaita, kad rēķina kopējo uzņemto kaloriju daudzumu). Tātad saldinātie dzērieni, šokolādes batoniņi, cepumi, kūkas. 

Produkti ar lielu sāls daudzumu ir siers, desas, žāvējumi, majonēze.

Produkti ar augtu tauku saturu - ir daudzi no iepriekš minētajiem un arī gatavie kulinārijas izstrādājumi - karbonādes, salātiņi, grillētās vistiņas... Šiem produktiem tauku ir vairāk kā mājās gatavotiem, jo tauki palīdz tiem "labi izskatīties" garo dienu veikala vitrīnā.

Tāpēc ieteiktu pārskatīt savu ēdienkarti un savas ikdienas aktivitātes, lai varētu saprast, kādēļ ir radušies liekie kilogrami. 

Lai izdodas!

Kurš, tavuprāt, ir visneveselīgākais produkts kilogramiem?

Eksperts