No 11.decembra izziņots gripas epidēmijas sākums

No 11.decembra izziņots gripas epidēmijas sākums

10. Dec 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gripas un citu elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka 2019. gada 49. nedēļā no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām divās pilsētās (Jelgavā un Rīgā) pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs un kuriem noteikta diagnoze gripa, pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem: Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Vidēji Latvijā gripas intensitāte sasniegusi 108,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Augstāka saslimstība reģistrēta bērniem 0 – 4 un 5 – 14 gadu vecuma grupās.

Aizvadītajā nedēļā gripas izplatība tika novērota arī Daugavpilī, Gulbenē, Jēkabpilī,  Jūrmalā, Liepājā un Rēzeknē un tās intensitāte svārstās no 14,6 gadījumiem (Jūrmalā) līdz 86,5 gadījumiem (Liepājā) uz 100 000 iedzīvotājiem.

Par stacionētiem pacientiem gripas infekcijas gadījumos ziņoja slimnīcas Daugavpilī, Gulbenē, Jelgavā, Jēkabpilī, Rīgā un Valmierā. Kopā monitoringā iekļautajās stacionāras ārstniecības iestādēs 49. nedēļā gripas dēļ uzņemti 80 pacienti: 77 pacienti stacionēti ar diagnozi gripa un trīs pacienti ar diagnozi gripas izraisīta pneimonija. No 80 stacionētiem  pacientiem 46 bija bērni līdz 14 gadu vecuma. 

Kā rīkoties, lai nesaslimtu ar gripu?

Lai nesaslimtu ar vīrusa infekcijām, Rīgas Dzemdību nama dzemdību speciāliste, ginekoloģe Vija Veisa iesaka gan topošajām māmiņām, gan arī pārējiem ģimenes locekļiem ievērot vispārīgus priekšnosacījumus:

  • ēst veselīgu, vitamīniem bagātu un pilnvērtīgu uzturu, pietiekami lietot šķidrumu;
  • saglabāt mērenu fizisko aktivitāti;
  • labi atpūsties un izgulēties;
  • regulāri mazgāt rokas;
  • izvairīties no pasākumiem, kurus apmeklē daudz cilvēki.

“Par laimi, gripa, ir viena no tām infekcijām, no kuras varam sevi pasargāt, pret šo saslimšanu vakcinējoties,” norāda ginekoloģe.

Jāatgādina, ka no š.g. 1.oktobra pretgripas vakcinācija grūtniecēm un bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem tiek 100% apmērā apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, un, lai saņemtu vakcīnu, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta,  līdzi ņemot Mātes pasi un Potēšanas pasi, Ikvienai topošajai māmiņai ir iespēja pret gripu vakcinēties arī Rīgas Dzemdību nama Vakcinācijas kabinetā un P.Stradiņa KUS Vakcinācijas kabinetā.

Atspēkojot dažādus mītus par vakcināciju grūtniecības laikā, Vija Veisa norāda, ka pretgripas vakcīna nekaitē ne grūtniecei, ne arī bērniņam, jo tā nesatur dzīvu vīrusu, un vakcināciju var veikt jebkurā grūtniecības posmā. 

“Ja sieviete pret gripu ir vakcinēta grūtniecības laikā, pirmajā pusgadā pēc piedzimšanas mazuļa asinīs vēl turpina cirkulēt antivielas, kas saņemtas no mammas caur placentu, līdz ar to arī mazulis tiek pasargāts no gripas pirmajos dzīves mēnešos, kad slimība var noritēt īpaši smagi” teic ārste. Tiesa, ja gaidību laikā sieviete nav paguvusi vakcinēties, to var izdarīt arī pēc bērniņa nākšanas pasaulē. Ieteicams, lai pret gripu vakcinētos arī pārējie ģimenes locekļi, - ja neslimo pārējie ģimenes locekļi, arī māmiņas un mazuļa inficēšanās risks ir daudzkārt mazāks.

Ar gripu biežāk slimo bērni un pusaudži. Taču smagāk gripa skar seniorus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu slimībām, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģiskām saslimšanām, hroniskām infekcijām, novājinātu imunitāti un adipozitāti (cilvēki ar palielinātu ķermeņa svaru). Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā.