Lelde Kovaļova par to, kā sadūšojās krasi mainīt dzīvi, nomainot darbu birojā pret filmēšanas laukumu

Lelde Kovaļova par to, kā sadūšojās krasi mainīt dzīvi, nomainot darbu birojā pret filmēšanas laukumu

03. Oct 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grāmatu autore un seriālu producente Lelde Kovaļova šobrīd ir paņēmusi nelielu atelpu, jo viens pirms dažām nedēļām pabeigts darbs pie jaunas daudzsēriju filmas “Nelūgtie viesi” filmēšanas.

“Tagad ir brīdis, kad gribās apstāties, jo šogad arī mans dēls ir sācis mācības 1. klasē. Lēniem soļiem, kamēr vīrs ķeras pie montāžas procesa, sāku rakstīt savu 5. romānu,” stāsta Lelde Kovaļova.

Mainīt plānošanas paradumus

Leldi sabiedrībā zinām arī kā plānotāju izdevēju, taču viņa pati atzīst, ka nemaz nav tāda darbaholiķe, kā no malas tas varētu šķist, un visu laiku domā, kā pēc iespējas veiksmīgāk plānot savu ikdienu. “Es sevi mēdzu dēvēt par sliņķi, jo labprāt vairāk vakarus pavadītu ar filmu, ar ko garšīgu un neko nedarītu,” stāsta Lelde, sakot, ka pēdējā laikā vairāk viņai palīdz sasniegt nevis plānu veidošana konkrētai dienai, bet gan nedēļai, uzrakstot 15 uzdevumus nākamajai nedēļai. “No psiholoģiskā viedokļa tas ļoti strādā. Dienas var būt dažādas, īpaši ar bērniem. Ir dienas, kad neko negribās, bet, ja neizdarām to, ko esam apņēmušies, ir nepatīkama sajūta,” stāsta Lelde, kura šādu metodi piekopj jau pus gadu. “Galvenais ir sev neko nepārmest,” uzsver Lelde, sakot, ka to viņa iemācījusies pēdējā laikā.

Drosme mainīt dzīves ceļu

Jau agrā bērnībā Lelde atklājusi savu kaislību uz kino. “Man paveicās, ka mamma mani ļoti atbalstīja, jo tad, kad 16 gadu vecumā paziņoju, ka vēlos studēt kino, bet man tam nav naudas, viņa mani atbalstīja,” stāsta Lelde, sakot, ka ir pateicīga mammai, kura neuzdeva jautājumus, vai viņa rēķinās ar to, ka tā, iespējams, nebūs atalgota profesija. Tomēr, lai arī iegūta nepieciešamā izglītība, Lelde ilgus gadus nostrādājusi birojā, saskaroties arī ar izdegšanu. “Atceros, ka no rīta braucu uz savu labi apmaksāto darbu, kur ir brīnišķīgs kolektīvs, jauks priekšnieks, bet negribēju turp doties,” stāsta Lelde, sakot, ka viņa tic, ka cilvēkam ir jācenšas darīt to, kas viņu aizrauj.

Lai gan Leldes kursa biedri jau strādāja kino industrijā, viņa aizvien pieturējās pie darba birojā, lai gan visiem bija zināms, ka tieši viņa kursā bija viena no lielākajām profesijas fanēm. “Kad Budapeštā strādāju nelielu gabaldarbu, tajā mirklī sapratu, ka vairs negribu būt ilgi prom no mājām, jo man ir mazs bērniņš. Tad realizēju savu sapni izdot sievietēm košus, iedvesmojošus plānotājus,” par ceļu prom no biroja darba stāsta Lelde. Lai gan citi teikuši, ka šajā tehnoloģiskajā laikmetā neviens plānotājus nepirks, tie tomēr bijuši pieprasīti. “Tas bija pirmais spēriens, kad sapratu, ka ar šo naudu varu izdzīvot un jau sākt kaut ko darīt kino jomā, vai arī sākt rakstīt romānu, kas ir milzīgs darba apjoms,” tā viņa.

Mazs bērns un lieli projekti

Gaidot savu dēlu, kurš nu jau uzsācis skolas gaitas, Lelde turpināja būt aktīva. “Ja man būtu otrs mazulis, tad, visticamāk, es to laiku pilnībā izbaudīšu, bet teikšu godīgi, ka tad, ja pagrieztu laiku atpakaļ, tagad es noteikti rīkotos tāpat,” stāsta grāmatu rakstniece un kino producente. Viņa uzsver, ka maģistrantūras studijas viņai tolaik bijušas vien trīs reizes nedēļā dažas stundas, kas bija iespēja uz mirkli pabūt ārpus mājām. 

Pirmais bērniņš Leldei piedzima 25 gadu vecumā, laikā, kad cilvēks ir vairāk vērsts uz karjeru un vēlas ko sasniegt. “Ja man būs vēl otrs bērniņš tagad, pēc 30 gadu vecuma, domāju, ka to laiku gribēšu izbaudīt un nekur neskriet,” saka viņa.

Darbs kopā ar vīru

Ar savu vīru Lelde iepazinusies pirms 12 gadiem, gaidot sabiedrisko transportu pie augstskolas, un tolaik vēl neapjaušot, ka turpmākos gadus viņi būs studiju biedri.

Jautāta, kā ir strādāt kopā ar vīru, Lelde stāsta, ka viņi veido apjomīgus projektus, tāpēc kino laukumā satiekas reti. “Režisors parasti strādā filmēšanas laukumā ar tehnisko komandu un aktieriem, bet producents var strādāt atsevišķi, bieži esmu izbraukumos,” ar kino industrijas aizkulisēm dalās Lelde, sakot, ka viņa strādā kopā ar vīru, bet vienlaikus nestrādā plecu pie pleca. “Man tas ļoti patīk. Es ļoti augstu vērtēju viņu kā režisoru, kā talantīgu cilvēku,” saka Lelde.

Viņa uzsver, ka ideālai, perfektai idillei attiecībās, kādas tās tiek attainotas romantiskajos romānos, netic. “Ir ļoti svarīgi ģimenei virzīties uz kopīgiem mērķiem, ne tikai būt individuālistam katram par sevi, vajag respektēt otru. Vislabākais padomus, kuru varētu sniegt, ir daudz kopā smieties,” iesaka Lelde Kovaļova.