Laboratoriskie izmeklējumi - veids, kā noteikt precīzu diagnozi vīrusu laikā

24. Jan 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Rudens un ziemas sezonā tradicionāli ir augstākās saslimstības laiks, taču šobrīd izveidojusies situācija, kad vienlaikus cirkulē vairāki respiratorie vīrusi.

Ja iepriekšējos divus gadus bez Covid-19 praktiski citu vīrusu nebija, tad tagad cilvēki slimo gan ar A un B grupas gripu, gan Covid-19 un arī respiratori sincitiālo vīrusu.

Sākot ar novembri plaši izplatīts bija respiratori sincitiālais vīruss, kas sevišķi ātri izplatās bērnu kolektīvos. “Ja tas nonāk bērnu kolektīvā, tad ar to saslima gandrīz visi,” stāsta Centrālās Laboratorijas valdes locekle, RSU asoc.prof. Jeļena Storoženko, norādot, ka sākotnēji šis vīruss izpaužas ar iesnām, taču var izraisīt arī pneimoniju un bronhītu.

Šobrīd cilvēku, kas slimo ar respiratori sincitiālo vīrusu, skaits ir samazinājies, taču pieaug saslimstība ar gripu un Covid-19.

Ņemot vērā, ka visām trim iepriekšminētajām saslimšanām var būt ļoti līdzīgi simptomi, bez laboratoriskas testēšanas nav iespējams noteikt precīzu diagnozi. RSU asoc.prof. Jeļena Storoženko norāda, ka arī pēc Pasaules Veselības Organizācijas rekomendācijām ieteicams veikt izmeklējumu vienlaikus uz visiem trim ierosinātājiem, kas ļaus noteikt precīzu diagnozi un ārstam izvēlēties atbilstošāko ārstēšanu.