Ko nozīmē mūsdienīga vēnu ārstēšana?

Ko nozīmē mūsdienīga vēnu ārstēšana?

21. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Par to, kādas vēnu ārstēšanas iespējas mūsdienu medicīna piedāvā, stāsta Veselības centra 4 (VC4) Baltijas Vēnu klīnikas vadošais asinsvadu ķirurgs, flebologs Ivars Prudāns.

Ko darīt, ja tiek konstatēta vēnu varikoze?

Diemžēl, ja duplex ultrasonogrāfijas laikā, konstatē stumbra vēnu vārstuļu mazspēju, ieteiktu veikt operāciju. Ja cilvēkam ar vēnu varikozi nav sūdzības, tas nenozīmē, ka slimība neturpinās progresēt. Jo ilgāk pacients gaidīs, jo plašākā zonā attīstīsies hroniska vēnu mazspēja (HVM) un palielināsies plānotās operācijas apjoms. Neārstēta HVM var izraisīt neatgriezeniskas kāju ādas izmaiņas, ādas un dziļāko audu bojājumus- venozas trofiskas čūlas un citas nopietnas komplikācijas- tromboflebītu un dziļo vēnu trombozi.

Protams, ne vienmēr arī visas vēnu patoloģijas uzreiz jāoperē. Bieži vien, sevišķi slimības sākumā, pietiek ar kompresijas procedūrām, fizioterapiju, zālēm, ziedēm. Nākamajā stadijā jau ir jālieto mazinvazīvas metodes – piemēram, skleroterapija, kad, bojātajā asinsvadā ievadot medikamentu, bojātais vēnas posms tiek slēgts. Iespējama arī lāzeterapija, kas iedarbojas, starojot slimās vēnas caur ādu.

Ja atgriežamies pie ķirurģiskām metodēm, kā norit šī vēnu operācija, vai ir pamats no tās baidīties?

Fleboloģija kā medicīnas nozare ir gājusi uz priekšu milzu soļiem. Mūsdienās no operācijas baidīties nevajadzētu, jo šobrīd ārstēšanā priekšroka tiek dota mazinvazīvām metodēm. Runājot par ķirurģiskām metodēm, tās patlaban VC4 Baltijas Vēnu klīnikā ir četras- endovenozas operācijas, pielietojot lāzerķiruri, radiofrekvenci, ūdens tvaika mikroimpulsus un biolīmi. Un nevienai no tām nav ne mazākās līdzības ar novecojušo priekšstatu par vēnu „graizīšanu. Veicot šīs operācijas tiek panākts izcils ārstnieciskais un kosmētiskais efekts, viss notiek lokālā anestēzijā. Pēc vēnu operācijas pacienta stacionārā pavada no vienas līdz četrām stundām, atkarībā no operācijas apjoma un izvēlētas ārstēšanas metodes. Pēc tam pacients var doties mājās un pievērsties ikdienas aktivitātēm, protams, ievērojot ārsta rekomendācijas.

Turklāt ārstam ar godīgu attieksmi jāspēj piedāvāt vislabākos risinājumus pacienta klīniskajām vajadzībām un finansiālajām iespējām. Mēs VC4 Baltijas vēnu klīnikā to varam, jo šeit pieejamas visas iespējamās un modernākās vēnu ārstēšanas metodes. Vislabāko rezultātu var panākt tad, ja piedāvā nevis to vienīgo, kas ir, bet to, kas pacientam vajadzīgs. Pasaulē nav labākās vēnu ārstēšanas metodes, bet katrai no tām ir savs pielietojums. Piemēram, vēnu operācijas ar tvaiku ir piemērotas atkārtotām vēnu operācijām un anatomiski sarežģītu vēnu ārstēšanai. Savukārt vēnu ārstēšana ar biolīmi pielietojama visās vēnu slimības stadijās. Būtiski atcerēties, ka ideālu ārstēšanas rezultātu ir iespējams sasniegt tikai kompleksi risinot problēmu, tāpēc nereti vienas operācijas laikā pat nākas apvienot vairākas metodes. Turklāt VC4 Baltijas vēnu klīnika saviem pacientiem izsniedz operācijas kvalitātes un garantijas beztermiņa sertifikātu, lai viņi būtu droši, ka viss izdevies kā plānots. Ja pacientam operētajā vēnu posmā rodas problēmas vai ir atkārtota slimības epizode, klīnika to novērš bez maksas.

 

Jūs pieminējāt biolīmes metodi, ar ko tā atšķiras no citām vēnu operēšanas metodēm?

Bioloģisko līmi medicīnā lieto jau ļoti sen, kā molekula tā ir absolūti droša, pārbaudīta: nav kancerogēna, bez blakusparādībām. Ieviešot pilnīgi jaunu ķīmisku produktu, tā iedarbība līdz galam var būt nezināma. Taču biolīmi lieto jau 50 gadus brūču aizlīmēšanai, 10 gadus – galvas smadzeņu asinsvadu aneirisma ārstēšanai, bet tagad tai atrasts pielietojums arī vēnu slimību ārstēšanā. Šī līme vēnu operāciju vajadzībām ir nedaudz modificēta, tā ir viskoza kā medus, lai vēnā tā ieplūstu lēnām.

Tas ir augstākais zinātniskais sasniegums vēnu ārstēšanā, tā ir ekskluzīva metode, kas nodrošina ļoti augstu drošību un komforta līmeni operācijas laikā un pēcoperācijas periodā. Tās efektivitāti un drošību apstiprina veiktie klīniskie pētījumi, tā ir īpaši saudzējoša operācija un, pateicoties mūsu ārstu augstai kvalifikācijai, VC4 Baltijas vēnu klīnika ir vienīgā visā Austrumeiropā, kuru ir akceptējis biolīmes ražotājs.

Tehniski operācija notiek līdzīgi kā citas endovenozās operācijas, tikai nav jāpielieto anestēzija, jo līmes tehnikas metode ir pilnīgi nesāpīga, līdz ar to šo operāciju droši var veikt vecāka gadagājuma cilvēki un sirds slimnieki. Tāpat arī nav vajadzīgas papildu injekcijas vai atsāpināšana, jo nav termiska iedarbība uz vēnu, apkārtējiem audiem un nerviem, kā tas ir, izmatojot lāzeri, radiofrekvences un tvaika metodi. Šī iemesla dēļ pēc operācijas nav asins izplūdumi un nepastāv iespēja, ka kāda tiks traumēti ādas jušanas nervi un ādas zona kļūs nejutīga. Pēc šīs operācijas nav jānēsā arī kompresijas zeķes. Šis ir pozitīvs aspekts gados vecākiem, korpulentiem cilvēkiem un tiem, kas sirgst ar locītavu reimatismu un līdz ar to viņiem pašiem ir grūtības tās uzvilkt.

Vai vēnu ārstēšanu Veselības centrā 4 iespējams saņemt, izmantojot valsts finansējumu?

Diemžēl šīs modernās vēnu operācijas Nacionālo Veselības dienests (NVD) neapmaksā. Taču veikt kāju vēnu diagnostiku valsts apmaksātās programmas ietvaros, pacientam piedaloties tikai ar līdzmaksājumu, ir iespējams. Tāpat šeit var ārstēt trofiskās čūlas par valsts finansējumu, līdzi ņemot ģimenes ārsta nosūtījumu. Lai atveseļošanās process būtu iespējami ātrāks, aicinu pacientus šo iespēju izmantot! Tā ir lieliska iespēja ietaupīt naudu, piemēram, pārsiešanas materiālu, kompresijas izstrādājumu un medikamentu iegādei, ko mūsu valsts pacientiem neapmaksā.

Kas ģimenes ārstiem būtu jāņem vērā, diagnosticējot vēnu saslimšanas?

Ģimenes ārstam, kad pacients sūdzas par kaut ko kājās, nevajadzētu vienkārši uzreiz izrakstīt zināmus medikamentus vai smēres, bet gan norīkot pie flebologa uz konsultāciju. Problēma bieži ir tā, ka pacients tiek nosūtīts uz radioloģisko izmeklēšanu, ko veic radiologs. Taču pirmkārt, ne visi radiologi labi pārzina venozu patoloģiju, otrkārt, ja kāda venoza patoloģija tiek atrasta, tāpat jādodas uz konsultāciju pie flebologa. Ārstam ir jāizmeklē pašam, sonogrāfiski. Tikai, kad speciālists pats precīzi redz patoloģiju, var izvēlēties optimālo ārstēšanu. Tātad, ieteiktu ģimenes ārstiem pacientu virzīt uzreiz pie flebologa, kurš vienlaicīgi gan veiks sonogrāfiju, gan arīdzan konsultēs par tālāko ārstēšanu: tas būs daudz mērķtiecīgāk un vienkāršāk arī pacientam. Saistībā ar šo: ja pacients izvēlas ārstu un vēlas, lai šis ārsts viņu operē, tad svarīgākais rādītājs attiecībā uz sagaidāmās operācijas kvalitāti būs tas, vai ārsts pats veic sonogrāfiju. Ja ārsts pats sonogrāfiju neveic, tad kvalitatīvas ārstēšanas varbūtība ir niecīga; nereti notiek arī tā, ka tiek izoperētas veselās vēnas un slimās atstātas.

Visbeidzot, gribētu ģimenes ārstiem likt pie sirds virzīt pacientus uz veselīgāku dzīvesveidu. Vēnu saslimšanas un to izpausmes formu smagums allaž ir saistīts ar tādiem faktoriem kā liekais svars un mazkustīgums. Tāpēc pacientam jānodrošina sev pietiekams daudzums fizisku aktivitāšu; vismaz 2-3 reizes nedēļā ir jānodarbojas ar sportu, kā arī jāseko savam ķermeņa masas indeksam. Palielināta svara gadījumā, protams, jākoriģē arī ēšanas režīms: ko, kāpēc un cikos ēst. Tas ir svarīgi gan pie asinsvadu saslimšanām, gan locītavu kaitēm, cukura diabēta un paaugstināta asinsspiediena.

SIA Veselība centrs filiālē 4 Baltijas Vēnu klīnika martā un aprīlī īpaši piedāvājumi vēnu veselībai

Ilze Apine