Kas jāzina par palielinātiem limfmezgliem?

Kas jāzina par palielinātiem limfmezgliem?

21. Jan 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pēc slimošanas mēdzam pamanīt, ka ir palielinājušies limfmezgli. Taču, vai zinām, kādēļ tā notiek? Kāda ir limfmezglu funkcija organismā, kā palīdzēt organismam atjaunoties pēc slimošanas, kam pievērst uzmanību un kādus simptomus nedrīkstam ignorēt? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Limfmezglu funkcija organismā

Limfātisko sistēmu veido limfvadi, limfmezgli un limfa. Šī sistēma nodrošina limfas filtrāciju, starpšūnu šķidruma savākšanu un aizvadīšanu uz venozo sistēmu, tā ir nozīmīga imūnsistēmas daļa, kas nodrošina imūnšūnu "informēšanu" par antigēniem organismā, tauku savākšanu un transportēšanu no gremošanas sistēmas, skaidro ģimenes ārste Zane Zitmane.

Limfātiskā sistēma sākas starpšūnu spraugās ar limfkapilāriem, kas atrodas visos orgānos, izņemot smadzenes, acs ābola cīpsleni, lēcu, skrimšļus un placentu. Taču atsevišķās ķermeņa vietās atrodas limfmezglu grupas, piemēram, padusēs, cirkšņa, galvas un kakla rajonā.

Ja ir palielināti limfmezgli…

Bieži vien varam novērot, ka pēc dažādām saslimšanām palielinās limfmezgli. Visbiežāk tā notiek pēc vīrusinfekcijām, bet tie var palielināties arī dažādu bakteriālu infekciju, autoimūnu un onkoloģisko saslimšanu gadījumos.

Tā notiek, jo limfmezglos atrodas dažādas imunitātes šūnas, kas filtrē pieplūdušo limfu no svešām daļiņām, vīrusiem, baktērijām un uztver tās. Kad limfmezglā nonāk mikrobu antigēni, tad sākas imūno šūnu (limfocītu un makrofāgu) aktivācija, pieaug to skaits, izdalās citokīni, kā rezultāta limfmezgli palielinās – veidojas limfadenopātija.

Ja limfmezgli palielinās pēc infekcijām, tad par to nevajadzētu satraukties, skaidro ārste. Jāatzīmē, ka limfmezgli parasti palielinās tajā ķermeņa rajonā, kur ir infekcija, bet ir arī izņēmumi. Parasti palielinātie limfmezgli pāriet 10-14 dienu laikā un to izmēram nevajadzētu pārsniegt zirņa lielumu. Ja limfmezgli palielinās bez redzama iemesla un pārsniedz zirņa lielumu, tad būtu nepieciešama ārsta apskate, uzsver speciāliste.

Pazīmes, ko nedrīkst ignorēt

Pie ārsta būtu jāvēršas, ja vērojama limfadenopātija bez redzama iemesla vai limfmezgli ir lielāki par 1 cm, ja ir neizskaidrojami liels nogurums, ja attīstās limfadēma – tas ir stāvoklis, kad tiek bloķēti limfas atteces ceļi, kā rezultātā limfa nespēj plūst, veidojas tūska, parasti kādā no ekstremitātēm, diskomforts, smaguma sajūta. Tāpat pie ārsta jāvēršas arī tad, ja attīstās limfadenīts – tas ir limfmezgla iekaisums, parasti limfmezgls ir sāpīgs, āda apsārtusi un jutīga.

Lai rūpētos par limfātiskās sistēmas veselību, ārste iesaka lietot pietiekamu šķidruma daudzumu, ikdienā nodarboties ar regulāram fiziskajām aktivitātēm, lietot sabalansētu uzturu un izvairīties no toksīnu ietekmes.

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa skaidro – palielināti limfmezgli bieži vien parādās pie vīrusa izraisītām saslimšanām. Lai palīdzētu organismam labāk un ātrāk atjaunoties pēc vīrusu izslimošanas un saaukstēšanās, ir ieteicams pilnvērtīgs uzturs, kā arī antioksidantu lietošana atveseļošanās periodā. Tāpat šajā periodā ieteicams lietot D vitamīnu, probiotiķus, cinku, kurkuma un plūškoka  ekstraktu, kā arī C vitamīnu samērīgās devās.

Imunitāti spēcinošas īpašības piemīt arī apelsīnu, greipfrūtu sulai un sulu kokteiļiem, piemēram – ābolu, burkānu un apelsīnu sulas kokteilim, kā arī sarkanās bietes, burkāna, ingvera un apelsīna sulas kokteilim. Arī kvalitatīva tomātu sula satur daudz magnija, A, B6, B9, C un K vitamīna, kas spēcinās novājināto imunitāti. Uzņemtajam šķidruma daudzumam jābūt atbilstošam katra personīgajam veselības stāvoklim. Jāņem arī vērā, ka dažkārt pārāk daudz vitamīnu dzērienu var radīt lieku slodzi nierēm.

Gadījumos, kad pēc slimošanas ir palielināti limfmezgli, palīdzēs arī atbilstoši fiziski vingrinājumi, masāžas, sarkanā āboliņa uztura bagātinātāju lietošana, neapstrādātu augļu un dārzeņu lietošana uzturā, jo tie satur daudz dabisko fermentu, kas veicina toksisko vielu izvadi no organisma. Būtiska ir arī atbilstoša apģērba izvēle – jo pieguļoša veļa un ciešas bikses traucē normālu limfātisko atteci!