Kad avārijas kontracepcija ir glābiņš un kad – kaitējums?

Kad avārijas kontracepcija ir glābiņš un kad – kaitējums?

03. Jul 2021, 19:51 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vai neesi pārliecināta, ka sekss bija drošs, un baidies, ka var iestāties grūtniecība? Ķeroties pie avārijas kontracepcijas, atceries, ka atslēgas vārds ir “avārija” – negadījums, kas noticis vienu reizi! 

“Ja, braucot ar auto nākas pieredzēt avārijas situāciju, var teikt – kurai gan negadās? Bet, ja tas ir jau kārtējais incidents, tad ar braukšanas prasmēm vai stilu kaut kas nav kārtībā,” saka Karlīna Elksne, ginekoloģe Veselības centru apvienībā. “Līdzīgi ar avārijas kontracepciju – tā ir vienreiz lietojama metode, lai mazinātu nevēlamas grūtniecības iestāšanās risku, un tā ir pieņemama metode, neatkarīgi no sievietes vecuma, tātad – to drīkst lietot arī jaunietes. Taču, ja šāda vajadzība rodas biežāk nekā reizi gadā, ir nopietni jādomā par citu, piemērotāku kontracepcijas metodi.”  

Kā darbojas avārijas kontracepcija?

Svarīgi zināt, ka avārijas kontracepcija nav aborts. Tas nozīmē, ka tā nevar pārtraukt jau iestājušos grūtniecību. Jaunākās paaudzes avārijas kontracepcijas tablete satur ulipristāla acetātu (UPA), kas ir selektīvs progesterona receptoru modulators. Atkarībā no tā, kurā menstruālā cikla dienā tablete ir iedzerta, tā iedarbojas, aizkavējot vai novēršot ovulāciju.

Piemēram, ja tableti iedzer menstruālā cikla vidū, tās aktīvā viela aizkavēs ovulāciju. Ja tablete iedzerta tad, kad ovulācija ir notikusi, tā apgrūtinās olšūnas virzību pa olvadu un spermatozoīda kustību tai pretī. Bet, ja tomēr olšūna jau būs paspējusi satikt spermatozoīdu, avārijas kontracepcija spēj traucēt olšūnas ieligzdošanos dzemdē. Karlīna Elksne atgādina: “Lai ļautu efektīvi darboties, tablete jāiedzer iespējami ātri pēc dzimumakta, taču ne vēlāk kā 72 stundas pēc tam – tā ir robeža, kad ir jēga lietot avārijas kontracepciju, lai mēģinātu novērst grūtniecības iestāšanos. Jo ātrāk to iedzer, jo lielāka iespēja, ka izdosies.”

Un kā ar riskiem?

Ginekoloģe mierina – ja avārijas kontracepcijas tableti lieto ļoti reti, riska veselībai nav, taču, lietojot bieži, parasti izjūk menstruālais cikls un to ir grūti atjaunot. “Tā pat, ja avārijas kontracepciju uzņem regulāri, var būt tādi paši riski, kā tie, par ko brīdina ikdienā perorāli lietojamo hormonālās kontracepcijas līdzekļu instrukcijās, piemēram, trombembolijas risks, onkoloģiskas slimības risks, jo īpaši, ja kāda no šīm slimībām ir ģimenes anamnēzē. Sievietes ar aptaukošanos un tās, kuras izsmēķē vairāk par 10 cigaretēm dienā, avārijas kontracepciju drīkst lietot tikai un vienīgi izņēmuma situācijā un ne biežāk kā reizi gadā.”

Ginekoloģe piebilst, ka nav daudz būtisku veselības stāvokļa kontrindikāciju, kā dēļ lietot avārijas kontracepciju būtu kategoriski aizliegts. Uzmanīties ieteicams tad, ja ir kāda aknu slimība vai migrēna, jo bieža avārijas kontracepcijas lietošana šīs slimības var saasināt. 

Vai tiešām tā nenostrādāja?

Dažās situācijās avārijas kontracepcijas tabletes no grūtniecības nepasargā. “Piemēram, ja drīz pēc tabletes ieņemšanas ir caureja vai vemšana, zāles vēl nav paspējušas uzsūkties un gaidītais efekts nebūs sasniegts. Iespējams, tās varētu nenostrādāt arī, ja ikdienā lieto kādus specifiskus medikamentus, ar ko avārijas kontracepcija nelabvēlīgi mijiedarbojas,” norāda ginekoloģe un piebilst, ka par zāļu mijiedarbību ir vērts konsultēties ar farmaceitu.

Mēdz būt tā, ka avārijas kontracepcija ir lietota nezinot, ka grūtniecība jau iestājusies. “Nevajag uztraukties, ka tabletes lietošana var nodarīt kaitējumu augļa attīstībai – tā tas nav. Tāpat, kā parastās hormonālās pretapaugļošanās tabletes, arī šī neietekmēs augļa attīstību.” 

Svarīgākais ko īpaši uzsver ginekoloģe Karlīna Elksne: “Par avārijas kontracepciju sievietēm ir jābūt informētām un, ja grūtniecība nav vēlama, krīzes situācijā labāk jāizvēlas tablete, nevis vēlāk jāpārtrauc grūtniecība. Avārijas kontracepcija noteikti ir labāks risinājums nekā aborts. Pareizi un laikā lietota avārijas kontracepcija visticamāk izglābs no grūtniecības iestāšanās, taču tā nevar būt kontracepcijas metode ilgtermiņā.”

Ko vēl par avārijas kontracepciju svarīgi zināt?

Mēness aptiekas farmaceite Daiva Āboliņa skaidro, ka pašlaik aptiekā pieejamas divu veidu avārijas kontracepcijas tabletes: “Levonorgestrelu saturošu tableti svarīgi iedzer 72 stundu laikā pēc dzimumakta, savukārt ulipristālu saturošu medikamentu var lietot pat piecu dienu laikā pēc dzimumakta. Tomēr – jo ātrāk tablete ir iedzerta, jo tā ir efektīvāka. Avārijas kontracepciju var lietot, ja ir bijis dzimumakts bez izsargāšanās, ja kaut kas ir nogājis greizi ar citu lietoto kontracepcijas metodi, piemēram, plīsis prezervatīvs vai izslīdējis maksts gredzens, ja ir aizmirsies iedzert vienu tableti pirmajā perorālās kontracepcijas plāksnītes lietošanas nedēļā vai, ja aizmirsies iedzert vairāk par trim tabletēm otrajā vai trešajā lietošanas nedēļā. Pārtrauktais dzimumakts un ejakulācija uz dzimumorgāniem arī var nebūt pilnīgi droša kontracecijas metode.”

Iespējamās blaknes

Avārijas kontracepcijas tablešu biežākās blakusparādības ir galvassāpes, reibonis, slikta dūša, retāk – vemšana. Mēness aptiekas farmaceite Daiva Āboliņa brīdina: “Ja vemšana ir bijusi triju stundu laikā pēc tabletes iedzeršanas, ir jālieto atkārtota deva, jo pastāv iespēja, ka zāles nebūs iedarbojušās. Kontracepcijas efektu var samazināt arī daži recepšu pretkrampju līdzekļi, zāles HIV ārstēšanai, kā arī bez receptes pieejamie asinszāles preparāti.”

 Farmaceite piebilst, ka par avārijas kontracepcijas tabletes efektu liecinās menstruācijas: “Parasti menstruācija atsākas, atbilstoši menstruālajam ciklam, taču, ja lietota tablete, iespējama dažu dienu nobīde uz vienu vai otru pusi. Ja menstruācijas kavējas vairāk nekā piecas, septiņas dienas, būtu jāveic grūtniecības tests un jākonsultējas ar ginekologu.”

Avārijas kontracepcija ir bezrecepšu zāles un tās izmaksā aptuveni 20 eiro, tomēr farmaceite uzsver:  “Tās patiešām nav piemērotas biežai lietošanai. Kā norāda ginekoloģe, ja ir regulāras intīmas attiecības, jāapsver citi kontracepcijas līdzekļi. Un noteikti jāpatur prātā, ka avārijas kontracepcija nepasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām. Meklējiet papardes ziedu atbildīgi!”