Fastr Books - virtuālā bibliotēka

Fastr Books - virtuālā bibliotēka

26. Aug 2014, 13:15 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ella Petrova, Biblofox

Pavisam nesen man tika piedāvāta iespēja izmēģināt mūsu pašmāju aplikāciju Fastr Books - virtuālā bibliotēka tavā viedtālrunī vai planšetes datorā. Aplikāciju var iegūt caur Google play un App Store.  Pamatprincips ir līdzīgs kā Amazon Kindle Unlimited - tā ir abonējama bibliotēka, kur par saprātīgu maksu ir pieejama diezgan plaša grāmatu kolekcija. Fastr Books bibliotēkas klāstā uz doto brīdi ir aptuveni 12 000 grāmatu 7 valodās, 284 no tām ir latviski. Mēnesī tiek pievienotas aptuveni 50 jaunas grāmatas - tā kā būs ko priecāties ilgu laiku.

20140818095404-21790.jpg

Aplikācijas uzstādīšana

Fastr Books Android aplikācija, ko es izmēģināju, vēl ir aktīvas izstrādes stadijā, tāpēc mēdz gadīties kādas kļūmītes vai mazi gļuciņi, tomēr tam nevajadzētu lasītājus aizbiedēt, jo kopumā aplikācija ir diezgan intuitīva un viegli lietojama. Tai ir vairākas priekšrocības, ja salīdzina ar citām lasīšanas aplikācijām, bet nu par visu pēc kārtas. Aplikācija ir viegli instalējama un acis priecē skaistais kataloga atvērums. Tikko atver kādu interesējošo grāmatu, uzreiz var to lejuplādēt savā ierīcē. Var meklēt grāmatas pēc dažādām kategorijām un dažādās sadaļās (piemēram, redakcijas ieteikumi). Katrai grāmatai seko saraksts ar līdzīgu literatūru, tas ir ļoti parocīgi meklējot viena žanra grāmatas.

20140815140321-65300.jpg

Grāmatu sortiments

Grāmatu klāsts tiek piedāvāts dažādās valodās, arī latviski. Tik ilgu laiku dzīvojot ārzemēs, esmu izslāpusi pēc lasīšanas dzimtajā valodā. Grāmatu valodas izvēle atkarīga no pamatiestatījumiem, kad tiek atvērta bibliotēka - grāmatas tiek piedāvātas angliski, latviski, krieviski, vāciski, franciski, itāliski un spāniski. Manuprāt, šis ir tieši tas, kas mums kā multikulturāliem un daudzvalodīgiem lasītājiem ir vajadzīgs - viena aplikācija, kas fantastiski der visiem.  Pajautāju, kā tad ir ar autortiesību jautājumu - tā Latvijā ir bijusi ļoti sāpīga tēma pēdējos gados. Man ir bieži nācies saskarties’ar labu resursu slēgšanu, jo tiek pārkāptas autortiesības. Mani mierināja, ka ir noslēgti līgumi ar izdevniecībām un šis jautājums ir atrisināts. Grāmatas, kas ir aizsargātas ar autortiesībām, ir pieejamas par maksu (maksāšana notiek ar punktiem). Viss godīgi. Perfekti, tad jau var sākt lasīt un grāmatas nekur pusceļā nepazudīs.

20140815140333-76507.jpg

Grāmatu abonēšana

Un tagad par galveno - abonēšana un punktu sistēma. Šī aplikācija darbojas kā bibliotēka un grāmatas var lasīt abonementā vai "nopirkt" par punktiem. Abonements maksā 5.49€ mēnesī (tagad vēl ir pieejami abonementi ar atlaidēm par 2.99€ mēnesī) un katram abonementa lietotājam mēnesī tiek piešķirti 1000 punkti, par kuriem var iegādāties grāmatas. Par nākamo apmaksāto mēnesi punkti atjaunosies. Papildus punktus var pelnīt arī izlasot grāmatas (50 punkti) un iesakot aplikāciju saviem draugiem (100 punkti katram). Jauki, jo vairāk lasošu draugu un vairāk izlasi, jo vairāk vari iegādāties. Laba motivācijas sistēma. Abonementa grāmatas var lasīt arī bez punktu tērēšanas, bet, ja abonements netiek pagarināts, tās vairs nebūs pieejamas. 

Par punktiem iegādātās grāmatas paliks. Abonementa iegāde un atjaunošanās tiek veikta caur PayPal vai ar bankas karti. Tas ir ērti, vienīgi vajag atcerēties, ka laicīgi jāatsakās, ja nevēlas abonēt uz nākamo mēnesi. Ja paskatās uz grāmatu klāstu un cenu par abonementu/punktiem, sanāk ļoti izdevīgi. Grāmatas veikalos maksā dārgi, bet caur aplikāciju par 5.49 € var iegādāties vidēji 3-4 grāmatas (atkarīgs no punktu cenas) + bez papildus maksas var lasīt citas grāmatas, kamēr aktivizēts abonements. Protams, Amazon līdzīgās bibliotēkas krātuve ir daudz plašāka, tomēr šeit var lasīt grāmatas 7 valodās. Ja angļu valoda nav tik augstā līmenī, lai visu saprastu un baudītu vārdu spēles, šī virtuālā bibliotēka ir daudz piemērotāka.

20140818095422-34435.jpg

Priekšrocības

Protams, kā jau virtuālajai bibliotēkai, labumi ir daudzi - grāmatas neaizņem fizisku vietu, tās var lasīt jebkurā vietā no savas elektroniskās ierīces, jaunu grāmatu iegāde aizņem vien sekundes, grāmatas var lasīt tumsā (lai gan lasīšana vannā nebūtu pats prātīgi, ja nav īpaša ūdensizturīga vāciņa).  Papildus aplikācijas piedāvātajai bibliotēkai, grāmatas var pievienot arī no saviem failiem - caur sadaļu "General Settings" var uztaisīt system scan un pievienot savas grāmatas, kam ir epub formāts. Tādējādi, visas grāmatas var būt vienkopus un arī savām grāmatām var izmantot ātrlasīšanas funkciju. Iespēja pasvītrot, pievienot komentārus uz Android pagaidām vēl nav piedāvāta, bet drīzumā būšot. Papildus aplikācijai, savu profilu var apskatīt caur mājaslapu https://fastrbooks.com. Tur var apskatīties savas grāmatas, abonēšanas statusu, pieslēgtās ierīces, kā arī iegādāties abonementu vai papildus punktus. Kompakti un ērti. 

Noslēgumam

Mans personīgais vērtējums šai aplikācijai ir visnotaļ pozitīvs. Lai gan pagāja kāds brīdis, kamēr visu smalki izpētīju, lasīt grāmatas var uzreiz un tas neprasa nekādu lielo iedziļināšanos. Abonēšanas un punktu sistēma ir viegli saprotama un loģiska. Patīk tas, ka beidzot ir resurss ar plašu moderno grāmatu klāstu latviešu valodā, jo pārsvarā visi līdzīgie resursi aprobežojas tikai ar angļu literatūru. Dizains ir patīkams un intuitīvs. Nekā lieka. Iestatījumi viegli pielāgojami katra lasītāja vēlmēm. 

Lai gan kļūmītes nedaudz traucē, tās nav tik lielas, lai sabojātu lasīšanas pieredzi. Izpētot bibliotēkas klāstu, es uzreiz atradu veselu lērumu ar grāmatām, kuras varētu mesties lasīt kaut tūlīt un bija nedaudz grūti sakoncentrēties uz visa resursa izpēti un aprakstīšanu. Nekas, man vēl ir gana daudz laika, lai nodotos lasīšanas priekiem. Īpaši man patika tas, ka grāmatas ir pieejamas ar visām krāsainajām ilustrācijām, ja tās ir paredzētas drukātajās versijās. Mans melnbaltais Kindle šajā jautājumā atpaliek. Kopvērtējumā noteikti iesaku šo resursu pamēģināt arī visiem, kam ir liela vēlme lasīt un mobila ierīce, kas atbalsta aplikācijas.