Esi soli priekšā vēzim - pārbaudi savu veselību!

05. Dec 2018, 00:10 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mūsu sabiedrību regulāri pāršalc viena sāpīga ziņa pēc otras par kāda mūsu līdzgaitnieka saslimšanu ar vēzi. Vēzis ir nesaudzīgs. Tas nešķiro cilvēkus ne pēc dzimuma, ne vecuma, rases, dzīves uzskatiem vai maciņa biezuma.

Šī iemesla dēļ topošā ārste un dūla Katrīna Puriņa - Liberte kļuvusi par iniciatori kampaņai “Es pārbaudos”. Topošā ārste ir aktīva sociālajos tīklos, tāpēc ar to starpniecību aicinājusi sabiedrībā populāras sievietes uzrunāt savus sekotājus, lai mudinātu doties pie ārsta pārbaudīt savu veselību.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tā, ar bildi noķēru uzmanību?Tas labi. Jo arinfo es vēlos pievērst uzmanību VESELĪBAS PROFILAKSES PASĀKUMIEM!Rūpēties par veselību ir TIK STILĪGI,ka ar to IR JĀDALĀS. ES AICINU TEVI PĀRBAUDĪT SAVU VESELĪBU UN BŪT SOLI PRIEKŠĀ VĒZIM: katru mēnesi VEIC KRŪŠU PAŠPĀRBAUDI (kā tas jādara->skaties manos Storijos pie #ESPĀRBAUDOS)un 1x gadā veic KRŪŠU USG (līdz 50 g.v.,kad jāsāk veikt mamogrāfija skrīninga ietvaros.Vislabākā krūšu dg metode manām vienaudzēm ir krūšu USG, jo caur to labāk redz dziedzeraudus). REIZI GADĀ DODIES PIE GINEKOLOGA.Ja esi 25-67.g.v. vienu reizi 3 gados,skrīninga ietvaros VEIC DZEMDES KAKLA VĒŽA ONKOCITOLOĢISKO ANALĪZI.Ginekologa vizītes pacienta iemaksa ir 4,27€. Analīze ir bez maksas&nav sāpīga! Aizej pie ģimenes ārsta-pārskati savu veselības vēsturi-varbūt ir jānonod asins aina,varbūt ir vērts parunāt ar ārstu par iespējamām pārmantotā vēža ģenētiskām analīzēm,ja Tavā ģimenes lokā ir tuvinieki ar audzējiem?Ģ.Ā vizītes iemaksa ir 1,42€ MUDINI AIZIET PIE ĀRSTA ARĪ SAVUS TUVINIEKUS-varbūt labākā dāvana ir aizvest savu mammu uz mamogrāfiju? Varbūt Tavai omai nepieciešama ginekologa konsultācija (tas ka ir beigušās mēnešreizes nenozīmē, ka pie gyn vairs nav jāiet!) Vai Tavi vecāki un vecvecāki ir informēti par zarnu vēža skrīningu, kas ir jāveic KATRU GADU cilvēkiem, kuri sasnieguši 50-74.g.v.? Tie ir bez maksas un šo skīningu procedūra NAV sāpīga. Ja TU ESI PĀRBAUDĪJUSI SAVU VESELĪBU un UZSKATI, KA AR TO IR JĀDALĀS&JĀMUDINA SABIEDRĪBA SĀKT DOMĀT PAR VESELĪBAS PROFILAKSI-es aicinu vairākas sabiedrībā zināmas sievietes,kā arī savas sekotājas-PĀRBAUDĪT SAVU VESELĪBU,uzkrāsot rozā lūpas,uztaisīt selfiju un to ielikt savos soc.tīklos ar tēmturi #espārbaudos , tādejādi pievēršot sekotāju uzmanību veselības profilaksei. Kādeļ selfijs? - jo tas pievērš cilvēku uzmanību.Kādēļ rozā lūpas? - par godu krūts vēža simbolam-rozā lentītei!Aicinu piedalīties arī mūsu vīriešus-piestiprinot rozā lentīti pie krekla un ar info aicinot savus tuviniekus doties uz veselības pārbaudēm. ES UZSKATU, KA VISLABĀKĀ DĀVANA LATVIJAS 100.GADĒ IR VESELA TAUTA. ES UZSKATU, KA MUMS IR JĀSĀK AR SEVI. AR RŪPĒM PAR SAVU UN TUVINIEKU VESELĪBU! #solipriekšāvēzim

A post shared by Katrina Purina-Liberte (@perlumamma.lv) on

Katrīna Puriņa - Liberte: “Mēs vēlamies, lai cilvēki pārbauda savu veselību, tāpēc aicinām sievietes, pēc tam, kad tās bijušas pārbaudīties, ievietot Instagram selfiju ar rozā lūpām, kas kalpos kā pamudinājums padomāt par savu veselību arī citiem.”

Pirms kāda laika dzirdējām par Sondras Zaļupes cīņu ar smago diagnozi - vēzi. Sarunā ar Māmiņu Klubu viņa atklāj savu skaudro stāstu, uzsverot, ka ikvienai no mums ir jāsaprot, ka mūsu ikdienā mums ir miljoniem lomu. “Esam mammas, meitas, sievas, mūsu ikdienā ir iesaistīti arī citi cilvēki, un vissāpīgākais ir redzēt, kā Tavs vīrs sabrūk, jo saprot, ka nespēj palīdzēt,” stāsta Sondra. Viņa atgādina, ka tas ir viens no svarīgākajiem iemesliem, kāpēc ir jādodas pārbaudīt savu veselību, jo tas nav godīgi pret savu ģimeni un bērniem, kuri nedrīkst palikt bez vecākiem.

Latvijā ir apmaksāts krūts vēža un dzemdes kakla skrīnings sievietēm un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes gan sievietēm, gan vīriešiem noteiktā vecumā.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkologs Jānis Eglītis stāsta, ka laika posmā, kopš tiek veikta uzskaite par vēža saslimšanām, kas ir vairāk nekā 20 gadi, visbiežāk tiek konstatēts krūts vēzis - ik gadu tās ir vairāk nekā 1000 saslimšanas. Starp biežākajiem vēža saslimšanas veidiem onkologs min arī resnās un taisnās zarnas vēzi, ādas vēzi, kur saslimšanas gadījumu skaits gan ir uz pusi mazāks nekā krūts vēža gadījumā.

Jānis Eglītis: “Sabiedrībā ir jāmaina pastāvošais stereotips saistībā ar onkoloģiskām saslimšanām, kas pēc būtības ir hroniskas slimības, kuras, agrākā laikā diagnosticējot, ir iespēja arī sekmīgāk izārstēt.”