Dermatologs: Reizi gadā būtu ieteicams pārbaudīt savas dzimumzīmes

20. May 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Maijs ir melanomas modrības mēnesis, tāpēc dodamies pārbaudīt dzimumzīmes!

Ja dzimumzīmes ir izvirzītas uz āru, kļūst vairāk vai arī maina krāsu, tās ieteicams pārbaudīt reizi gadā. Vienlaikus jāatceras, ka arī grūtniecība var izmainīt dzimumzīmju izskatu.

Dr. Mauriņa klīnikas dermatoloģe Juta Maskalāne stāsta, ka grūtniecības laikā sievietes hormonālā sistēma ir nestabilāka, tāpēc dzimumzīmes var mainīt savu krāsu vai formu. Lai pārbaudītu dzimumzīmes, ieteicams pie dermatologa doties jau grūtniecības sākumā, lai izvērtētu ādas izmaiņas. “Lai varētu izvērtēt, vai dzimumzīme nav ļaudabīga, ieteicams jaunajai māmiņai gan pirms, gan arī pēc dzemdībām apmeklēt dermatologu,” saka Juta Maskalāne, piebilstot, ka ikvienam ieteicams reizi gadā apmeklēt dermatologu, lai izvērtētu dzimumzīmju dabu un lemtu par ārstēšanu vai kontroles metodi.

Melanoma ir viens no agresīvākajiem ādas audzējiem, kas sākotnēji var izskatīties kā dzimumzīme. Ar neapbruņotu aci pat nevaram izvērtēt mininmālās izmaiņas, tāpēc svarīgi pēc iespējas ātrāk saprast, vai kāda no dzimumzīmēm ir ar ļaundabīgu potenciālu, lai varētu agrīni rīkoties un glābt dzīvību.