Bērnus jāradina dzert ūdeni jau no mazotnes

25. Sep 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

To, ka ūdens ir cilvēka ķermeņa pamatelements un aptuveni 50 – 70% mūsu ķermeņa sastāv no ūdens, noteikti zina visi, taču nereti par to mēdzam aizmirst. Ikdienas steigā ūdens vietā bieži vien izvēlamies kafiju, tēju, limonādi vai sulu, tādējādi ne tikai nenodrošinot savu organismu ar tam nepieciešamāko, bet arī vienlaikus uzņemot liekas kalorijas, kuras nespējam pilnībā izmantot. Turklāt- vai esat padomājuši, kādu ūdeni dodat saviem bērniem? Izrādās, mazuļa pirmajam ūdenim jābūt ar zemu mineralizējas pakāpi kāds ir, piemēram, Vichy ūdens.

Kāpēc ir svarīgi dzert  ūdeni?

Ņemot vērā, ka sāta un slāpju sajūtu regulējošie sensori cilvēka ķermenī atrodas tuvu viens otram, bieži vien nevaram izšķirt, vai attiecīgajā brīdī gribam ēst, vai dzert. Tieši tāpēc arī, sajaucot šīs abas sajūtas, par daudz mēdzam našķoties. Sevišķi izteikti tas ir grūtniecības un bērniņa zīdīšanas periodā, kad bieži vien vēlamies visu laiku kaut ko uzkost, lai gan patiesais iemesls šai vēlmei ir nepietiekami uzņemts ūdens daudzums.

Uztura speciāliste Lizete Puga: “Ja nedzeram ūdeni, mēs šo daudzumu cenšamies uzņemt ar dažādiem ēdieniem.” Speciāliste skaidro, ka slāpju sajūta ir viena no pirmajām pazīmēm, kas liecina, ka ir sākusies organisma atūdeņošanās, jo ikdienā elpojam un svīstam, tāpēc  ūdens, kas izdalījies no mums, būtu obligāti atkal jāuzņem. Uzņemot, piemēram, sulu, kurā ir cukurs, vai pienu, kurā ir olbaltumvielas un piena cukurs, organisms to uztver nevis kā ūdeni, bet gan kā ēdienu, ko tālāk arī attiecīgi šādi izmantos. Tāpēc ir ļoti svarīgi pierast dienā izdzert 2 – 3 litrus ūdens.

Ūdenim ir ļoti pozitīva ietekme uz cilvēka organismu, jo tas:

  • piedalās vielamaiņas procesos;
  • aizsargā mūsu organismu;
  • palīdz izvadīt no organisma liekās vielas;
  • regulē ķermeņa temperatūru;
  • uzlabo asins cirkulāciju;
  • mīkstina ādu;
  • palīdz uzturēt veselīgu svaru;
  • palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas.

Dzert ūdeni jāmācās jau no mazotnes

Kā atzīst uztura speciāliste, pozitīvie ieradumi jāsāk veidot jau no zīdaiņa vecuma, savukārt laikā, kas bērns jau paaudzies, vecākiem jākalpo kā paraugam. Uztura speciāliste Lizete Puga stāsta, ka ūdens dzeršanu jāmēģina tvert pozitīvi arī pašam, veidojot to kā pozitīvu paradumu, jo, tiklīdz to darīsim ar negatīvu pieskaņu, nekas neizdosies.

Ņemot vērā, ka bērniem ir ļoti svarīgs vizuālais noformējums, lai bērnu pieradinātu dzert ūdeni, varam to piedāvāt dzert no skaistas glāzes vai krūzītes ar mīļākās multiplikācijas filmas varoni.

Cik daudz ūdens diennakts laikā jāizdzer?

Diennakts laikā uzņemamā ūdens norma ir 30 – 35ml uz vienu ķermeņa kilogramu, kas nozīmē, ka 70kg smagam cilvēkam dienas laikā būtu jāizdzer aptuveni 2,4l ūdens. Uztura speciāliste piebilst, ka mazākiem bērniem nepieciešamība pēc ūdens ir lielāka un 10kg sverošam mazulim dienas laikā būtu jāizdzer 1l ūdens, kas ir aptuveni 100ml uz vienu ķermeņa kilogramu. Tiesa gan, jāņem vērā, ka lielāko daļu jeb vismaz 70% ūdens mazulis uzņem ar mātes piena vai mākslīgā maisījuma palīdzību, tāpēc nav vajadzības ūdeni bērniņam dot papildus.

Jāatcerās, ka ūdens pietiekamā daudzumā obligāti jāuzņem arī grūtniecības laikā, tostarp arī tūskas gadījumā.

Taču kā zināt, kad dzert ūdeni? L. Puga: “Ideālais variants būtu ūdeni dzert starp ēdienreizēm un ēdienreižu laikā padzerties vien nedaudz ūdens. Tas attiecas gan uz pieaugušajiem, gan bērniem,  jo nereti vecāki sūdzās, ka bērns atsakās ēst, taču pirms maltītes bērns jau ir izdzēris glāzi sulas vai piena.”

Lai dienas laikā uzņemtu nepieciešamo ūdens daudzumu, ieteicams izmantot speciālās mobilās aplikācijas, kuras atgādinās, ka ir laiks padzerties, vai arī tuvumā turēt ūdens glāzi. Pozitīvi vērtējams fakts, ka skolās un bērnudārzos bērniem ir pieejams ūdens, kas jau no mazotnes palīdz radināt pozitīvo ieradumu dzert ūdeni.

Kādu ūdeni izvēlēties?

Uztura speciāliste rekomendē zīdaiņiem izmantot novārītu un atdzesētu ūdeni vai arī veikalā nopērkamu ūdeni ar zemu mineralizācijas pakāpi. Svarīgi, lai bērniem piedāvātais ūdens būtu viegls un neradītu papildu slodzi mazuļa nierēm.

20170913184333-72947.jpg