Attiecības nenotiek pašas no sevis. Pie tām ir jāstrādā

18. Feb 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

“Attiecības nenotiek pašas no sevis,” uzsver humanitāro zinātņu doktors, teologs, sertificēts psihiatrijas speciālists Gatis Līdums, norādot, ka pie attiecībām ir jāstrādā.

Viņš skaidro, ka saskaņa attiecībās veidojas, ja divi cilvēki rada mūziku, vienojušies par tās partitūru, izmantotajiem instrumentiem un ritmu. Dzīvojot pārim pēc šādas shēmas, viņaprāt, vajadzētu būt arī saskaņai, kuru viņš tēlaini raksturo kā dejošanu vienā ritmā, ja abi ir vienojušies par dejas mūziku, un abiem partneriem patīk tas, ko viņi dara. 

Attiecību veidošana ir viena no lielākajām mākslām, jo tajā valda zināmi likumi, principi un likumsakarības, kuras jāpārvalda un pret kurām jāizturas ar atbildību.

Gatis Līdums uzsver, ka pastāv mīts, ka attiecības notiek pašas no sevis, taču tā nav: “Nekas nenotiek pats no sevis! Pati no sevis notiek tikai novecošanās un degradācija, jo viss, kas ir jauks un foršs, ir jāveido. Pie tā ir jāstrādā.” Tas nozīmē, ka ļoti svarīgas ir trīs sastāvdaļas:

  • Ir jāredz otrs cilvēks;
  • Ir jādzird otrs cilvēks;
  • Otram jāatsaucas, kad esam viņam vajadzīgi.

Šo trīs svarīgo lietu kombinācija veido kvalitatīvas attiecības, kuras neapnīk, nebeidzas un kuras ar laiku kļūst tikai jaukākas.

Līdztekus tam ne mazāk svarīgi ir atstāt vietu attiecībās arī dzirkstelei, jo, pēc G. Līduma novērojumiem, cilvēki, kuriem dzirksteles nav, gluži vienkārši tai nav atstājuši vietu. “Ja jums būs vieta, dzirkstelei gribēsies tajā būt. Ir jābūt konkrētam laikam, konkrētai telpai, kurā neviens netraucē jūs abus un jūsu dzirksteli,” saka speciālists. Viņš mudina lolot orgānu, kas atrodas starp abām ausīm, jo mūsdienas lielākā kļūda seksualitātes tvērumā ir tā, ka visa runāšana ir par vietu zem jostas vietas, taču tā veido tikai daļu no seksualitātes. “Seksualitāte dzīvo starp ausīm! Tās ir domas, romantika, dažādas spēles, gudri gājieni, kā varam kļūt interesanti otram cilvēkam un kā viņš var kļūt interesants mums,” teic sertificēts psihiatrijas speciālists Gatis Līdums.

“Vajag otram katru dienu teikt, ka mīli, un teikt to ļoti daudzas reizes. Tad arī katra diena pārvēršas par dienu, kurā mīlam, nevis kuru tikai nodzīvojam, gaidot vakaru. Tas ir mūsu rokās un mēs to varam,” mudina speciālists.