Bērna audzināšana nebūt nav vienkāršs process. Bez nepieciešamības bērnu iepazīstināt ar sociālās uzvedības normām, svarīgi neaizmirst arī par atvases iekšējo pasauli. Protams, labākais veids, kā to panākt, ir pašu piemērs, jo tā, atšķirībā no morāles lasīšanas par to, kas ir labs un slikts, sniedz daudz lielāku efektu.
Vecāku uzvedību dažādās situācijās bērns absorbē gluži kā mazs sūklītis, vēlāk iegūto pieredzi pats pielietojot dažādās dzīves situācijās. Tas, kā zināms, attiecas ne tikai uz pozitīvajiem piemēriem, bet arī uz negatīvajiem.
Ko nekādā gadījumā nedrīkstētu darīt bērna klātbūtnē?
Kliegt, bārties
Strīdi un konflikti var notikt pat starp spēcīgākajiem un mīlošākajiem pāriem, taču tas nav iemesls, lai kliegtu, celtu skandālu un strīdētos bērnu klātbūtnē. Meklējiet konstruktīvus veidus, kā atrisināt problēmas, vai atliekat sarežģītās situācijas risināšanu vismaz līdz brīdim, kad mājās blakus neatrodas bērns. Bērnam nevajadzētu redzēt, kā tētis un māmiņa viens uz otru kliedz.
Lietot necenzētu leksiku
Domājams, šeit pat nav vajadzības skaidrot, kāpēc to nevajadzētu pieļaut. Dzirdot necenzētu leksiku no saviem vecākiem, tāda ātri vien ienāks arī bērna sarunvalodā, un šos vārdus no bērna vārdu krājumu vairs nevarēsi izskaust, tāpēc, visticamāk, saņemsi arī aizrādījumus no bērnudārza vai skolas par to, ka bērns lieto “sliktus vārdus”.
Kritizēt pieaugušos, kuri ir bērna autoritātes
Pat ja tev, piemēram, nav labas attiecības ar vīramāti vai kādu no radiniekiem, tas nedod tev tiesības bērna klātbūtnē par viņu runāt neglaimojoši. Tas pats attiecas arī par skolotāju kritizēšanu. Ja nevēlies, lai bērns jau no mazām dienām piedzīvotu liekulību, nerādi viņam šādu piemēru.
Melot
Ja bērnu klātbūtnē melojat, bērns šādu uzvedību uztvers kā normālu, un drīz vien arī viņa paša ikdienā iezagsies meli.
Pārkāpt drošības noteikumus
Nav pat svarīgi, kā tas izpaužas – šķērsojot ielu neatļautā vietā vai liekot uz galda krēslu, lai pakāptos līdz lampai un nomainītu spuldzīti. Vari būt droša, ka bērns to visu redzēs, paturēs prātā un pēc tam atkārtos. Ja nevēlies, lai bērns sevi šādā veidā apdraudētu, esi piemērs – nepārkāp drošības noteikumus ne mājās, ne uz ielas.
Ļauties sliktiem netikumiem
Ja tavs vakars nav iedomājams bez vīna glāzes, vīram – bez aliņa, un regulāri skrien uz balkonu, lai uzsmēķētu, tad lieki cerēt, ka bērns rīkosies savādāk, jo visu bērnību viņš to būs redzējis ikdienā, uztverot to kā pavisam normālu normu, bez kuras nav iedomājama pieauguša cilvēka dzīve.
Pārlieku aizrauties ar viedierīcēm
Protams, nav nekas slikts, ja noskaties filmu planšetē vai arī pavadi laiku pie datora, lai veiktu darba pienākumus, taču atceries, ka viedierīcēm nevajadzētu aizņemt visu tavu brīvo laiku – vakarus un nedēļas nogales. Bērns ātri vien ieviesīs šo ieradumu arī savā ikdienā, un tu pat nepamanīsi, kā drīz vien tā vietā, lai dotos laukā, viņš priekšroku labāk dos sēdēšanai dīvānā un spēlīšu spēlēšanai.
Kritizēt otra audzināšanas metodes
Ir svarīgi tev un dzīvesbiedram vienoties par bērna audzināšanas metodēm, lai nenonāktu pretrunā. Gadījumā, ja jūsu viedokļi kādos jautājumos tomēr nesakrīt, pat to svarīgi apspriesties laikā, kad bērna nav blakus. Ir svarīgi, lai bērns redzētu, ka vecāki ir pārliecināti par savu rīcību.
Pastāvīgi sūdzēties par citiem un dzīvi
Pasaule nav ideāla, tāpat kā cilvēki, kas dzīvo uz šīs planētas, tāpēc, ja vien nevēlies izaudzināt cilvēku, kurš par visu sūdzas un visā vaino citus, tad labāk atturies no saviem negatīvajiem komentāriem par citiem. Bērnam jāsaprot, ka tikai viņš pats ir savas dzīves virzītājs, un tikai viņš pats ir atbildīgs par saviem pieņemtajiem lēmumiem.