6 idejas, ko darīt ar nevajadzīgajām lietām

6 idejas, ko darīt ar nevajadzīgajām lietām

20. Dec 2021, 11:55 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tagad, kad veikalu plaukti ir pārpildīti ar dažādām precēm, un piedāvājums ir tik plašs, ka reizēm pat grūti izvēlēties, esam aizmirsuši savu vecāku un vecvecāku pieredzi, kas mudināja pret resursiem izturēties saudzīgi.

Nenoliedzami, vēl pirms pārdesmit gadiem veikalu plaukti bija daudz, daudz tukšāki. Pie jaunām lietām varēja tikt tikai veiksmes gadījumā, tāpēc cilvēki pret īpašumā esošajām lietām izturējās ar lielāku saudzību, tās nepieciešamības gadījumā salaboja, apģērbu, piemēram, pielāgoja un pāršuva.

Mūsdienās valda patēriņa kultūra, tāpēc vieglākais vienmēr šķiet nevajadzīgo lietu izmest, un tās vietā nopirkt jaunu. Tomēr ir cilvēki, kuri domā savādāk un, esam priecīgi to dzirdēt, ka šādu cilvēku kļūst aizvien vairāk. Pēdējos gados aizvien populārāk kļūst domāt bezatkritumu dzīvesveida virzienā. Pārdomāt, vai tiešām nepieciešams iegādāties jaunu lietu, pārliecināties, vai veco nevar salabot, un, pirms izmest vairs nevajadzīgu lietu, apvaicāties, vai tā nenoderētu kādam citam.

Māmiņu Klubs sadarbībā ar pagu piegādes tīklu Smartpost Latvija ģimenes aicināja uz diskusiju, vēloties noskaidrot, kādi ir Latvijas ģimeņu paradumi par lietoto preču turpmāko mūžu.

Ko darīt ar lietām, kuras vairs ģimenei nav noderīgas, taču ir labā lietošanas kārtībā?

Ziedot

Ģimenes atzīst, ka lietas, kas vairs nav nepieciešamas, labprāt ziedo. Vieni šādiem gadījumiem izmanto sociālo tīklu grupas, lai atrastu ģimenes, kam šīs lietas būtu noderīgas, citi, piemēram, apģērbu un citas lietas nes uz labdarības veikalu “Otra elpa” vai arī nogādā uz baznīcu, kur tās tālāk tiek izdalītas trūcīgākiem ļaudīm.

Šajā gadījumā gan der atcerēties ļoti svarīgu lietu – ziedo tikai labas lietas! Tas nozīmē, ka apģērbs nedrīkst būt novalkāts, netīrs, saplēsts, tāpat arī rotaļlietām un citām ziedotajām precēm jābūt labā lietošanas kārtībā.

Pārdot

Sociālajos tīklos netrūkst dažādu grupu, kurās tiek tirgotas lietotas, bet vēl gluži labas lietas. Šādas grupas izmanto daudzi arī no aptaujātajiem vecākiem, kuri atzīst, ka šis ir veids, kā atgūt kaut nelielu daļu no līdzekļiem, kas izlietoti par preces iegādi, kā arī pašiem iegādāties sev vajadzīgo. Tas jo sevišķi attiecināms uz bērnu apģērbu, apaviem un arī rotaļlietām, jo bērni aug ātri, viņu intereses mainās tikpat ātri, tāpēc iepirkšanās lietoto preču grupās ir labs variants, kā ģimenei ietaupīt.

Atdot draugiem, radiem

Šādi rīkojas daudzas ģimenes, kuru draugu pulkā aug dažāda vecuma bērni. Kamēr vieniem bērniņš jau paaudzies no attiecīgā apģērba, citiem tas ir tieši laikā. Kāpēc gan nepadalīties, jo zinām, ka mazi bērni no apģērba izaug tik ātri, ka nepagūst to nolietot.

Pārtop mākslas darbos

Tie, kuru ģimenēs aug skolēni un bērnudārznieki, zina, ka regulāri mājās ir jāveic kādi uzdevumi, un tam lieti noder dažādi apģērbu atgriezumi, zeķes, kā arī sadzīves priekšmeti. Atliek vien meklēt iedvesmu interneta plašajās ārēs, lai no nevajadzīgām lietām radītu mākslas darbus!

Lietotas grāmatas, spēles – uz bibliotēku vai skolu

Bērni aug, mainās viņu intereses, tāpēc ar laiku vairs nav saistošas iepriekš iegādātās spēles un grāmatas. Ko darīt ar tām? Viens no variantiem ir šīs lietas nogādāt labdarībai, vēl viens variants – aiznest uz bibliotēku vai piedāvāt tuvākajai skolai. Skolās sākumklašu skolēniem ir pagarinātās dienas grupas, kurās, gaidot vecākus, bērni ne tikai mācās, bet arī rotaļājas, tāpēc galda spēles un grāmatas iepriecinās bērnus un palīdzēs tiem īsināt laiku. Grāmatas, galda spēles un arī darba kārtībā esošas rotaļlietas iepriecinās arī bērnus bērnudārzos, iespējams, noderēs arī medicīnas iestādēs, lai bērni tajās varētu īsināt savu laiku.

Nodot pārstrādei

Ja lietas vairs nav tik labā stāvoklī, lai tās atdotu citiem, ziedotu vai arī pārdotu, svarīgi tās nevis izmest kopējā atkritumu konteinerā, bet gan censties iespēju robežās šķirot, lai dotu tām iespēju tikt pārstrādātām un piedzimt no jauna!

 

Lai kur arī jūsu lietas iegūtu savu otro dzīvi, Smartpost novēl drošu un patīkamu ceļu uz jaunajām mājām!

Ieskaties, kā ērti nosūtīt savu paciņu ar Smartpost

Smartpost paku piegādes tīklu Latvijā veido 230 Smartpost paku termināļi un paku punkti. Kopā ar Igaunijas, Lietuvas un Somijas tīkliem tās ir vairāk nekā 3600 paku piegādes vietas! Smartpost vienmēr atrodas iekštelpās, tāpēc paciņu saturu neietekmē aukstums, mitrums vai karstums. Turklāt katrām termināļa nodalījuma durtiņām ir atsevišķa slēdzene. Tas ļauj vienlaicīgi vairākiem cilvēkiem piekļūt pie Smartpost un izņemt, atgriezt vai nosūtīt preces.