Smaga bērna saslimšana. Kur rast spēku? Mazās Līnas stāsts

Smaga bērna saslimšana. Kur rast spēku? Mazās Līnas stāsts

21. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

“Vegan Fox” kosmētikas zīmola dibinātājas Maijas ģimenē aug pieci bērni. Pēdējais gads ģimenei bijis izaicinājumu un pārdzīvojumu pilns, jo smaga slimība skārusi ģimenes pastarīti Līnu.

Pēdējais gads ģimenei sācies ar to, ka visi saslimuši ar Covid-19, pēc tam sekojuši traģiskie notikumi Ukrainā, bet marts iesācies ar to, ka Līna vienā dienā pēkšņi saslimusi. “Tas mums ir pilnīgi neizskaidrojami joprojām,” uzsver Maija.

Līna vienā dienā pamodusies tik ļoti piepampusi, ka nevarējusi ne atvērt acis, ne arī paiet, jo tik ļoti bija pietūkušas viņas kājas. Vienā brīdī Līnas svars pieauga par 50%, kas tik mazam bērniņam ir ļoti daudz, jo viņš nevar paiet, palielinās slodze sirdij, kā arī pasliktinās pašsajūta. “Sākotnēji nebija viegli tikt līdz diagnozei. Pēc pirmajām analīzēm tapa skaidrs, ka viņai ir problēmas ar nierēm, tās nestrādā, tāpēc izveidojusies tūska un organismā uzkrājies liels daudzums šķidruma,” saka Maija. Iestājoties slimnīcā, ārsti domājuši, ka tā ir klasiska nieru saslimšana, ar kuru varēs tikt galā divu nedēļu laikā, taču mazajai Līnai nekas nepalīdzēja, un precīza diagnoze nav zināma vēl joprojām.

Slimnīcā mazā Līna pavadīja vairāk nekā 4 mēnešus, taču līdz šim nav zināms, kas mazajai meitenītei kaiš, jo nevienas zāles viņai nepalīdz. “Esam eksperimentējuši ar dažādām terapijām, Līnai veica arī ķīmijterapiju, no kuras viņai bija ļoti smagi. Tagad esam mājās un ik nakti tiek veikta dialīze – Līna tiek pieslēgta pie mākslīgās nieres, kas ar šķidrumu izfiltrē visus toksīnus,” stāsta Maija, piebilstot, ka Līnas pašas nieres ar to nevar tikt galā, jo ir bojātas. Pateicoties dialīzei, tūska Līnai ir nogājusi, viņa ir atguvusi labo pašsajūtu.

Lai Līna varētu atgriezties mājās, māmiņa Maija pati iemācījās likt dialīzes. Vakarā tā tiek pieslēgta, bet pēc 12 stundām noņemta. Maijai šajā laikā ir jābūt klātesošais, tāpēc naktis ir daļēji negulētas. “Tik un tā foršāk ir būt mājās! Līna ir atguvusi fizisko un emocionālo labsajūtu, jo apkārt ir sava vide, kas palīdz,” stāsta Maija. 

Līnas nieres joprojām pilnvērtīgi nestrādā, tāpēc priekšā vēl ir ārstēšana. Ģimene ļoti gaida, kad ārsti vienosies, ko darīt tālāk. “Līna ir stipra un apņēmības pilna, ka viņa būs vesela,” tā Maija.

LĪNAS STĀSTU KLAUSIES ŠEIT

Ir jāļauj skumt un bēdāties

Kad sastopamies ar situācijām, kad bērns saslimst, tiek zaudēta veselība, tas ir zaudējums, tās ir sēras. Tas ir absolūti negribēti, negaidīti un nesekmēti. “Arī ar labiem cilvēkiem notiek sliktas lietas,” saka psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā terapeite Diāna Zande. Kur sevī atrast spēkus? 

Viena lieta ir apzināties, ka spēki pazūd, ir sēras un zaudējums. “Lai arī nekas nevar šajā brīdī mierināt, viens no būtiskiem punktiem ir apjaust, kur es varu atrast mierinājumu un atbalstu,” uzsver D. Zane.

Emocionālo atbalstu visbiežāk meklējam pie tuviniekiem, piemēram, dzīvesbiedra, dažkārt arī vecākiem, brāļa, māsas vai kāda tuvinieka, kurš gājis cauri līdzīgām sāpēm. “Spēku sevī jāmeklē arī tajā aspektā, ka līdz šim ar visu varējām tikt galā paši, taču tagad ir noticis kas tāds, kad vairs pašu spēkiem netiekam galā. Ir jāatrod spēks, jālūdz palīdzība un pēc iespējas jāpiesaista ārējie spēki, kas, piemēram, palīdz sakopt māju, pagatavo ēst, parūpējas par pārējiem bērniem,” mudina Diāna Zande, piebilstot, ka spēku sevī tik viegli nevar atrast. Tas iespējams vien ļaujot skumt, ļaujot bēdāties. “Ļoti pamazām atgūstamies no zaudējuma un tikai tad varam teikt, ka dzīve turpinās,” teic D. Zande.