Idejas izglītojošām spēlēm, ja pie rokas ir tikai grāmata

Idejas izglītojošām spēlēm, ja pie rokas ir tikai grāmata

17. Aug 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Izglītojošas rotaļas iespējams spēlēt pat tad, ja tuvumā ir tikai grāmata. Izmantojot tajā esošos attēlus, varat spēlēt interesantas spēles, vienlaikus attīstot bērna runu, iztēli un arī emocijas. 

Izglītojošās spēles, kuras balstītas uz attēliem, var būt dažādas sarežģītības, tev atliek vien izvēlēties atbilstošāko sava bērna varēšanai, vai arī izmēģināt tās visas.

Atrodi visus dzīvniekus!

Visvienkāršākā ir spēle, kas vienlaikus arī bagātina bērna vārdu krājumu. Arī šeit pieejams plašs variāciju spektrs, sākot ar dažādiem jautājumiem, kas mudina bērnu attēlā atrast, piemēram, māju, kaķīti, putniņu vai kukainīti, beidzot ar jautājumiem, kas palīdz nostiprināt lietu klasifikāciju. Piemēram, mudini bērnu attēlā atrast visus dzīvniekus, parādīt visas lietas, kas ir sarkanā vai zaļā krāsā u.tml.

Raksturo priekšmetu

Rotaļas ar attēliem palīdz bērnam apgūt prasmi raksturot priekšmetus. Tas lieliski veicina arī bērna radošo domāšanu un prasmi izteikties. Piemēram, pavaicā bērnam, kā izskatās kaķēns? Palīdzi viņam nosaukt pēc iespējas vairāk īpašību, kas raksturo šo dzīvnieciņu.

Radīt pašam savu stāstu

Bērnu iztēle ir neierobežota, tieši tāpēc arī bērni mīļuprāt rada paši savus stāstus un cenšas izdomāt dažādus tēlus. Aplūkojat grāmatas attēlu un mudini bērnu izdomāt pašam savu stāstu, kas raksturo attēlā notiekošo. Uzdod arī atbalstošus jautājumus, kas bērna stāstījumu attīstīs vēl tālāk – tavuprāt, kas notika tālāk? Kur viņi devās? Ko viņi satika ceļā? Jo ilgāk turpināsiet stāstu, jo vairāk rakstura iezīmju parādīsies varoņiem, jo aizraujošāks būs stāsta sižets.

Saskaiti!

Lieliska rotaļa, kurā izmantot grāmatas attēlus, ir arī dažādu matemātisko jēdzienu pielietošana, izpēte un saskaitīšanas pamatu nostiprināšana. Grāmatas attēlā varat:

  • Salīdzināt dažādu priekšmetu garumu, augstumu, platumu.
  • Saskaitīt priekšmetus, varoņus.
  • Izdomāt un risināt dažādas problēmas. Piemēram, ja varonim ir trīs baloni, cik viņam balonu paliks, ja vienu no tiem uzdāvinās draugam?

Atmiņas nostiprināšana

Jebkurš grāmatas attēls paver jaunas iespējas atmiņas nostiprināšanai. Piemēram, ļauj bērnam kārtīgi aplūkot attēlu un pēc tam, neskatoties attēlā, nosaukt visas lietas, kuras viņš redzēja bildē, vai arī uzdod viņam jautājumus par redzēto attēlu, uz kuriem viņam jāatbild bez skatīšanās bildē.

Rotaļas ar attēliem ir neierobežotas, un šie pieci mūsu ieteikumi noteikti kalpos kā iesākums lieliskam ceļojumam iztēlē un dažādu prasmju nostiprināšanā.