Dodamies uz vizīti pie audiologopēda!

18. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kādās situācijās bērnam nepieciešama audiologopēda konsultācija un ar ko atšķiras audiologopēds no logopēda? Dodamies uz Protezēšanas un ortopēdijas centru noskaidrot!

“Bieži saskaros ar jautājumu, kāda ir atšķirība starp logopēdu un audiologopēdu. Logopēdam ir pedagoģiskā bāze, bet audiologopēdam medicīniskā bāze,” skaidro kvalificēta audiologopēde Džesika Devjatņikova.

Pirmajā tikšanās reizē audiologopēds parasti izrunājas ar bērnu un viņa vecākiem, lai izprastu problēmas būtību un vēsturi. Ja bērnam tiek novērots ierobežots vārdu krājums, ir jāsagatavo neliels saraksts ar vārdiem vai vārdu apzīmējumiem, kurus bērns mēdz lietot ikdienā. Tad seko novērtējums, speciālists veic dažādus testus un novērojumus.

“Bieži vien vecākiem ir jautājums, kad ir jāvēršas pie audiologopēda? Tas jādara, ja bērnam līdz trīs gadu vecumam nav izveidojusies runa, kā arī mājās var pavērot, vai bērns rotaļājoties tur muti pavērtu. Viens no iemesliem tam var būt, ka bērns ir ļoti aizrāvies ar šo nodarbi, bet vēl viens iemesls – bērnam ir palielinātas aizdegunes mandeles. Šādās situācijās būtu jāvēršas arī pie LOR,” skaidro audiologopēde. Nereti vecāki vēršas pie audiologopēda arī ar sūdzībām, ka bērns četru gadu vecumā vēl neizrunā skaņu “R”. “Gribu piebilst, ka bērniem šajā vecumā šī skaņa vēl nebūtu jāizrunā, taču var veikt artikulācijas vingrinājumus, lai šo skaņu veicinātu,” teic Džesika Devjatņikova.

Konsultācijas noslēgumā audiologopēds izstrādā individuālu terapijas plānu, kas var ietvert regulāras nodarbības, mājas uzdevumus un ieteikumus turpmākai rīcībai. Jāuzsver, ka ļoti svarīgi regulāri pildīt noteiktos uzdevumus.