Biedrības vadītāja: Vakcinācija ir vienīgā iespēja nodrošināt bērniem nepieciešamo komunikāciju

Biedrības vadītāja: Vakcinācija ir vienīgā iespēja nodrošināt bērniem nepieciešamo komunikāciju

17. Feb 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ierobežojumi apgrūtina ikdienu un komunikāciju bērnudārzos, kas ir bērnu pirmais izglītības posms un pirmā vieta ārpus mājām, tāpēc ir ļoti būtiski nodrošināt atbilstošu vidi un saskarsmi ar pedagogu, norāda Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja, pirmsskolas “CreaKids” vadītāja Daina Kājiņa. Viņa skaidro – lai atgrieztos pie interešu izglītības, kopīgiem pasākumiem, socializēšanās un pilnvērtīgas komunikācijas ar bērniem un vecākiem, nepieciešams vakcinēties, un pauž gandarījumu, ka aizvien vairāk kolēģu maina viedokli par labu vakcinācijai.

Ikdienas lietas veido bērniem labvēlīgu vidi

Bērnam izglītības procesa laikā ir jājūtas labi, jebkurā līmenī, taču pirmsskolas posms ir īpaši svarīgs, jo tā ir pirmā vieta, kurā bērns pavada tik daudz laika ārpus mājām. Lai nodrošinātu bērna labsajūtu, liela nozīme ir videi, kā arī pedagogu komunikācijai ar bērnu, vecākiem un arī savstarpēji. Šobrīd daudzi ikdienas procesi ir apgrūtināti. Lai gan daļa no tiem var šķist maznozīmīgi, patiesībā tieši sīkumi un ikdienas mazās lietas veido labvēlīgo vidi.

Šī brīža risinājums nav ilgtermiņa

Šobrīd tiek izmantoti dažādi risinājumi, piemēram, katra pirmsskolas grupiņa tiek nodalīta, organizējot ikdienas plūsmu - pastaigas un ēdināšanu - tā, lai bērni pēc iespējas mazāk tiktos un kontaktētos ar citu grupiņu bērniem. Nenotiek kopīgi pasākumi, tiek ierobežotas vecāku un citu personu iespējas iekļūt telpās, kurās uzturas bērni. Komunikācija ar vecākiem notiek attālināti – šādā veidā cenšamies sniegt vecākiem ieskatu mācību procesā u.tml., tomēr tas nav ilgtermiņa risinājums.

Bez interešu izglītības un socializēšanās

Lai atgrieztos pie pilnvērtīga ikdienas darba un mācību procesa, varam cerēt tikai uz vakcīnu. Visi risinājumi, ko pieprasa šodienas situācija, rada papildus slodzi pedagogiem. Tāpat nav iespējama interešu izglītība un pilnvērtīga socializēšanās.

Aizvien vairāk maina doma par vakcināciju

Varam novērot, ka aizvien vairāk cilvēku maina savu viedokli par labu vakcinācijai, kas, protams, priecē. Esmu pārliecināta, ka daļa sabiedrības šaubās, jo trūkst informācijas. Pavasarī dzirdējām, cik daudz laika nepieciešams šādu vakcīnu izstrādei, un tas rada bažas, jo vakcīna pie mums nonākusi salīdzinoši ātri. Šajā kontekstā ir būtiski atcerēties, ka zinātne attīstās straujiem soļiem un mums ir jāuzticas ārstiem, ekspertiem un zinātniekiem.

Visa pasaule šādas situācijas priekšā ir pirmo reizi

Protams, bažas un satraukums sakņojas arī pandēmijas nogurumā un virknē drošības prasību, kas, iespējams, ir nedaudz pretrunīgas vai grūti īstenojamas. Lai gan plašsaziņas līdzekļos daudzi pauž neapmierinātību ar valdības darbu, vērts atzīmēt, ka visa pasaule šādas situācijas priekšā ir pirmo reizi. Saslimstības rādītāji dienu no dienas apliecina, ka nogaidīšana neko neatrisinās, arī ierobežojumi nesniedz cerēto rezultātu, kas tikai apliecina – risinājums ir vakcīna.

Iespēja atgūt zaudētu komunikācijas formu

Tā būs iespēja noņemt maskas un ļaut bērniem redzēt smaidus un emocijas. Šobrīd tā ir zaudēta komunikācijas forma, kas bērniem, īpaši mazākajiem, ir ārkārtīgi nepieciešama. Tā būs iespēja pedagogiem tikties un dalīties pieredzē, lai pilnveidotu ikdienas darbu! Tā būs iespēja bērniem būt kopā ar vienaudžiem, socializēties un pilnveidot komunikācijas un citas prasmes kopīgos darbos, pasākumos un projektos.

Autore: Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja, pirmsskolas “CreaKids” vadītāja Daina Kājiņa