Vai mazulim vasarā vajag saulesbrilles?

Vai mazulim vasarā vajag saulesbrilles?

08. Jul 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Brīdī, kad klāt ilgi gaidītais pavasaris un kopā ar bērniem labprāt uzturamies laukā, vecākiem noteikti rodas jautājumi par bērna aizsardzību no saulītes. To, ka saules aizsargkrēmu jālieto gan lieliem, gan maziem, zina visi, taču kā ar actiņu aizsardzību? Vai arī bēbītim nepieciešamas saulesbrilles? To vaicājam Fielmann optometristei, Latvijas Optimetristu un Optiķu Asociācijas biedrei Evijai Barkānei.

Kad bērnam būtu jāsāk nēsāt saulesbrilles?

Tā kā bērni aug un viņiem mainās arī galvas forma, bērniem tiek ražotas speciālas saulessbrilles. Bērnu saulesbrillēm ir īpaši veidots rāmja izliekums un briļļu siksniņas, kuras var pieregulēt - piestiprināt ap galvu, lai tās nenokrīt. Šādas saulesbrilles ir perfektas mazajiem aktīvistiem, kuri skrien, lec, rāpo, kā rezultātā parastās brilles ilgāk par dažām minūtēm nemaz nenoturētos uz acīm un tiktu saplēstas.

E.Barkāne norāda, ka tad, kad bērns ir sācis aktīvi staigāt un daudz laika pavada brīvā dabā, viņam būtu jāsāk lietot saulesbrilles. Ja mazulis tomēr atsakās vilkt saulesbrilles, tad nepieciešama cepurīte ar platāku maliņu jeb “nadziņu”, lai aizsegtu tiešo spilgto gaismu. 

Pieredze rāda, ka  pusgada vecumā nav nepieciešamība bērniņu mocīt ar brillēm, jo, pirmkārt, viņš tik daudz laika nepavada saules gaismā, un nav jāsatraucas par UV ietekmi uz acīm. Līdz ar to viņam pietiks ar cepurīti, kurai ir platāka maliņa vai “nadziņš”. Otrkārt, viņš vēl nav tik liels, lai apzinātos, ka tās ir brilles un kāpēc tās tiek liktas uz acīm. Parasti tik maziem bērniem nepatīk, ka viņiem kaut ko liek uz acīm. Apzinīgāki bērni saulesbrilles var sākt nēsāt no gada vecuma.

Protams, pastāv dažādi viedokļi un daudzi speciālisti iesaka bērniem saulesbrilles sākt nēsāt tad, kad viņš jau apzinās, kāpēc tās nepieciešamas, kā arī pats izrāda vēlmi tās lietot. Kad bērnam pašam jau rodas apziņa, ka saule ir ļoti koša un acis ir jāpasargā, tad arī saulesbrilles tiks liktas un nēsātas ar prieku.

E. Barkāne piekrīt, ka vecākiem būtu jāstāsta bērniem, ka saulesbrilles nav tikai aksesuārs, bet pirmkārt jau acu aizsarglīdzeklis. Gluži tāpat kā saules aizsargkrēms.

Kur iegādāties saulesbrilles bērnam - optikas salonā vai universālveikalā?

Lētām saulesbrillēm, kuras pirktas ārpus optikas saloniem, var būt arī nekvalitatīvs materiāls, kurš, pirmkārt, ir plīstošs, un, otrkārt, var radīt kairinājumu vai alerģijas, esot saskarsmē ar ādu.

Optikas salonos tiek tirgotas pasaulē vadošo zīmolu saulesbrilles, kurām ir īpaši bērniem izstrādāti pretalerģiski, droši, elastīgi un ekoloģiski materiāli. Materiāls ir būtisks arguments, it īpaši attiecībā uz mazākiem bērniem, kuriem patīk spēlēties ar brillēm, grauzt tās un mētāt. Lietojot šādas saulesbrilles, vecāki var neuztraukties, ka bērnam saulesbrilles varētu būt bīstamas. Izvēloties saulesbrilles, ir jāpievērš uzmanība briļļu stikliņiem - parasti gan optiskajām brillēm, gan saulesbrillēm tie ir no polikarbonāta. Tas ir neplīstošs materiāls, bet, ja plīst, tad plīst lielos gabalos. Nekādā gadījumā nedrīkst bērnam pirkt saulesbrilles ar stikla lēcām, jo, krītot uz zemes, tās plīsīs smalkās lauskās.

Jānorāda, ka optikas salonos ir iespējams bērniem, kuriem ir nepieciešamas koriģējošas brilles, pasūtīt tās arī ar tumšiem stikliņiem, proti, kā saulesbrilles ar redzi koriģējošu efektu.

Vai nepareizi izvēlētas saulesbrilles var kaitēt bērna redzei?

Gadījumā, ja saulesbrilles tiek pirktas citos veikalos, E. Barkāne iesaka obligāti aiziet uz optikas salonu, lai pārbaudītu, vai iegādātajām saulesbrillēm ir UV aizsardzība. Ja aizsardzība ir, tad bērns tās var droši nēsāt un nebūs jāsatraucās, ja bērns iegādātās saulesbrilles netīšām salauzīs.

Ja tiek nēsātas tumšas saulesbrilles, kurām nav UV aizsardzības, tad tas pat atvieglo UV staru nokļūšanu acs struktūrās, jo tumsā zīlīte paplašinās, līdz ar to kaitīgie stari nokļūst acī. Bērna acis ir mazāk aizsargātas pret UV stariem, jo lēcas bērna acīs ir dzidrākas, līdz ar to kaitīgie saules stari vēl vieglāk tiek tām cauri, tādējādi ietekmējot arī tīkleni.

Kas jāņem vērā, iegādājoties saulesbrilles bērnam?

  • Pērkot saulesbrilles, ir jāatceras, ka briļļu lēcas krāsa nav noteicošais factors UV aizsardzībai, bet gan acu komfortam.
  • Jāatceras, ka saulesbrilles nedrīkst būt pārāk tumšas, jo tad krāsu uztvere mainās. Bieži vien speciālisti iesaka tieši pelēko tonējumu. Tas ir tādēļ, ka pelēkais lēcas tonējums samazina gaismas intensitāti, nemainot objektu patieso krāsu.
  • Daudzām bērnu saulesbrillēm ir redzēti stikliņi dažādās krāsās, bet ir jāatceras, ka šie bērniem tīkamākie toņi viņu acīm nemaz tik ļoti nepatīk. Krāsu uztvere tiek izmainīta, rezultātā tiek nogurdinatas smadzenes, kuras apstrādā informāciju un tas bieži vien var radīt acu un galvas sāpes. Labāk ir izvēlēties tumšas, pelēkas saulesbrilles, kuras var būt arī polarizētas, jo atvieglos skatīšanos, atpūšoties pie ūdens, bet, galvenais ir tas, cik daudz UV starojumu absorbē tonētās lēcas.
  • Ja saulesbrilles nav pirktas optikas salonā, tad, pirmkārt, būtu jāpārliecinās, vai tām ir atbilstoša UV aizsardzība. Par to var pārliecināties jebkurā optikas salonā ar speciāla aparāta palīdzību. Saulesbrillēm jābūt 99-100% aizsardzībai pret UVA un UVB starojumu, un tām jālaiž cauri 75- 90% redzamās gaismas.
  • Ja bērns lieto saulesbrilles, kurām nav UV aizsardzība, acīm nodarītais kautējums būs vēl lielāks nekā saulesbrilles nelietojot vispār. Tas ir tāpēc, ka, uzliekot tumšas brilles, acu zīlītes paplašinās un UV starojums vēl vieglāk nonāk acīs.
  • Pirms saulesbriļļu pirkšanas vienmēr vajadzētu pārliecināties, vai tām nav kādi kropļojumi un defekti, vai krāsa ir vienmērīgi pārklāta uz briļļu lēcām. Nedrīkst paļauties uz veiksmi, kad pērkat saulesbrilles acu aizsardzībai, vienkārši rūpīgi pārbaudiet lēcas! Skatoties caur nekvalitatīvu stikliņu, visa pasaule šķiet pelēkāka un nedzidra. Tas var būt svarīgs faktors bērna redzes attīstībā. Optikas salonos pirktām brillēm viennozīmīgi būs kvalitatīvs stikliņu materiāls un acis jutīsies atvieglotas, skatoties caur dzidru lēcu.
  • Ļoti labi, ja saulesbrillēm uz kājiņām ir iestrādātas gumijas vai tās ir apvilktas ar silikona materiālu, jo tas atvieglos saulesbriļļu lietošanu, pretējā gadījumā tās spiedīs, berzīs un slīdēs nost.
  • Kājiņu garumam ir jābūt atbilstošam. Ja tās nav taisnās kājiņas ar gumiju vai silikonu, kuras savienotas ar papildus posmu ap galvu, tad tām ir jāaizliecas aiz auss. Ja kājiņas būs par garu, tad brilles slīdēs nost.  
  • Silikons uz deguna balstiem palīdzēs brillēm labāk turēties uz deguna.
  • Brillēm ir jābūt pieguļošām, elastīgām un viengabalainām, lai tās tik viegli nevarētu salauzt un būtu ērtas.