Speciālisti Imunizācijas nedēļā aicina ciešāk sadarboties bērnu vecākiem un ārstējošajiem ārstiem

Speciālisti Imunizācijas nedēļā aicina ciešāk sadarboties bērnu vecākiem un ārstējošajiem ārstiem

23. Apr 2014, 16:44 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Šodien, 23.aprīlī, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti piedalījās preses konferencē, kas veltīta Eiropas Imunizācijas nedēļai. Preses konferencē piedalījās Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs un BKUS bērnu infektologs, vakcinācijas speciālists Dace Zavadska. Preses konferences laikā tika runāts par to, kādēļ nepieciešama vakcinācija, kāda ir vakcinācijas aptvere Latvijā, kādas ir biežāk ziņotās vakcīnu komplikācijas. Tāpat speciālisti skaidroja, kas vecākiem jāzina par vakcināciju blaknēm un komplikācijām un kā rīkoties gadījumā, ja tās tiek novērotas un cik bīstamas tās var būt.

Imunizācija jeb vakcinācija ir valsts epidēmiskās drošības sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kuras mērķis ir cilvēka organisma neuzņēmības izveidošana pret infekcijas slimībām, imitējot dabīgas infekcijas procesu ar labvēlīgu iznākumu. Vakcinācija palīdz ierobežot daudzu dzīvībai bīstamu infekcijas slimību izplatību un pat pilnīgi likvidēt tās. Katrs ir dzirdējis, vai lasījis par tādām slimībām kā bakas, poliomielīts, stinguma krampji, difterija, garais klepus. Šīs slimības, laikā, kad vakcinācija netika pielietota,  nogalināja vai invalidizēja simtiem tūkstošus cilvēku. Mēs, vakcinētie, no šīm slimībām esam pasargāti. Sabiedrībai vajadzētu saprast, ka, lai šis aizsardzības mehānisms darbotos, vakcinēto indivīdu daļai viennozīmīgi jābūt lielākai par nevakcinēto cilvēku skaitu. Vakcinācijas efektivitāte un drošums ir pierādīta zinātniskajos pētījumos un tā nav apšaubāma, par to liecina vairāk nekā 200 gadus ilgā pieredze, atgādina Gunta Laizāne, Bērnu slimības klīnikas virsārste.

Savukārt PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne uzsvēra, ka vakcinācija joprojām ir viens no nozīmīgākajiem sasniegumiem medicīnas vēsturē un valstīm ir jāturpina darbs pie pēc iespējas augstākas vakcinācijas aptveres sasniegšanas. Vienlaikus vakcīnas ir vienas no stingrāk uzraudzītajām medicīnas tehnoloģijām.  

Runājot par imunizācijas rādītājiem Latvijā, J.Perevoščikovs uzsvēra, ka 2013.gadā tika novērota vakcinācijas aptveres palielināšanās pret visām vakcinācijas kalendārā iekļautajām infekcijas slimībām, izņemot vējbakas. Salīdzinoši ar iepriekšējiem trīs gadiem ir uzlabojusies vakcinācijas aptvere pret difteriju, stingumkrampjiem un poliomielītu 14 gadus veciem bērniem. Joprojām ir augsta saslimstība ar difteriju gan pieaugušajiem, gan bērniem un tai ir pieauguma tendence pēdējos gados. Kopš 2012. gada Latvijā ir paaugstināta saslimstība ar garo klepu, tomēr pagājušajā gadā salīdzinoši ar 2012. gadu reģistrēto gadījumu skaits ir samazinājies. Salīdzinoši ar 2012. gadu ir samazinājies ērču encefalīta gadījumu īpatsvars bērniem 2013.gadā.

Lai novērstu vakcīnregulējamo infekcijas slimību uzliesmojumus un epidēmiju riskus, ir nepieciešams palielināt imunizācijas aptveri pret vakcinācijas kalendārā noteiktajām slimībām, īpaši pievēršot uzmanību vakcinācijai pret difteriju, kas ir par valsts budžeta līdzekļiem gan bērniem, gan pieaugušajiem, kā arī masalām, masaliņām. Aktivizējama arī bērnu vakcinācija pret poliomielītu, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos pasaulē, t.sk. poliomielīta uzliesmojumu Sīrijā, ievērojami pieaugot savvaļas poliomielīta vīrusa ievešanas riskam Eiropas Savienības valstīs, skaidro J.Perevoščikovs.

Runājot par vakcīnu izraisītām komplikācijām BKUS bērnu infektologs, vakcinācijas speciālists Dace Zavadska saka: „Vairumā gadījumu vakcinācija pilnībā norit bez jebkādām blakus reakcijām, vai vakcīnu izraisītās reakcijas ir vieglas, piemēram, apsārtums vai pietūkums injekcijas vietā, īslaicīgs drudzis. Šādas reakcijas pāriet pašas no sevis. Vakcīnu izraisītas nevēlamas reakcijas var rasties dažu minūšu laikā vai vairākām dienām pēc vakcinācijas, atbilstoši katras konkrētās vakcīnas pirms un pēc reģistrācijas laikā pētījumos novērotajām reakcijām. Neapšaubāmi arī ārsta zināšanām par vakcīnām un vakcināciju ir jābūt pilnvērtīgām un mūsdienīgām, vienlaikus uz pierādījumiem un zinātniskiem faktiem, ne personīgo viedokli vai pieredzi balstītām. Ja vecākiem ir nepieciešama papildus informācija, lai izvērtētu, kas notiek, kad ir veikta vakcinācija, kādas var būt infekcijas briesmas un sekas, kā arī citi ar slimību un vakcināciju saistīti jautājumi, aicinu vērsties pie speciālistiem, kuri ar vakcināciju saistīto darbu daudzus gadus ir mācījušies un praktiski ar to strādā.”

Apskatot SPKC datus par vakcinācijas komplikācijām, redzams, ka 2013.gadā no vairāk kā 600 000 vakcinācijām, komplikācijas bijušas vien 60 gadījumos. Tāpat jāatzīmē, ka pagājušajā gadā bijis zemākais vakcinācijas komplikāciju skaits kopš 2009.gada.

A.Rūrāne arī informēja, ka tuvākajā laikā iedzīvotājiem būs pieejama jauna aplikācija „Vakcinācijas kalendārs”. Ar minētās aplikācijas palīdzību vecāki varēs sekot līdzi savu bērnu vakcinācijas statusam un uzzināt vairāk par pašu vakcīnu, kā arī slimībām pret kurām vakcīnas aizsargā. Informācija par iespēju bezmaksas lejupielādēt minēto aplikāciju būs pieejama SPKC mājas lapā. www.spkc.gov.lv

Pēc preses konferences interesenti varēja turpināt vērot diskusijas tiešraidi, kuras laikā SPKC un BKUS speciālisti atbildēja uz vecāku iesūtītajiem jautājumiem par vakcināciju, tās nozīmi un vakcinācijas blaknēm. Preses konferenci un speciālistu diskusiju ikviens varēja vērot tiešraidē SPKC (www.spkc.gov.lv) un BKUS (www.bkus.lv) mājas lapās, kā arī portālā Delfi (www.delfi.lv).

Plašāk par vakcināciju aicinām lasīt SPKC mājas lapā sadaļā Vakcinācija#