Mazajai pudeļu kariess. Kā rīkoties?

Mazajai pudeļu kariess. Kā rīkoties?

13. Jul, 02:19 FejuFeja FejuFeja

Par bubuli, kas dēvējams par pudeļu kariesu, es biju dzirdējusi, taču nekad nebiju domājusi, ka man ar to nāksies saskarties personīgi.

Viss sākās ar manu sarunu ar kādu Fejiņas vienaudzes mammu. Pārspriedām, kas jauns, kā aug bērni, līdz viņa pastāstīja, ka mazajai ir pudeļu kariess. Tajā brīdī atviegloti uzelpoju, nosakot, ka Fejiņai uz zobiņiem nekādu melnumi vai brūnumi nav manīti. Un tad manas ilūzijas tika sagrautas kā kāršu namiņš, jo paziņa pastāstīja, ka iesākumā var būt vienkārši balti pleķīši uz zobiem. Manas kājas tajā mirklī kļuva stīvas, jo pāris nedēļas iepriekš biju piefiksējusi, ka Fejiņai ir baltumiņi uz zobiem. Centos tos notīrīt, domājot, ka aplikums. Ak, es! Nebūtu bijusi šī saruna, nebūtu aizdomājusies līdz problēmas saknei.

Jau tajā pašā dienā sazvanīju privātklīniku, jo sapratu, ka nav tik daudz laika, lai gaidītu vairākus mēnešus uz konsultāciju pie valsts apmaksāta speciālista.

Jau nākamajā dienā bijām klāt pie ārsta. Nevar ne salīdzināt ar manu personīgo pieredzi pie zobārsta bērnībā. Lai arī zobārstu kabinetam raksturīgais aromāts saglabājies neskatoties uz skaisti iekārtotajām telpām, vairs nav biedējoši smacīgie urbji, no kuriem ceļas dūmi. Un tad nu dakterīte pavēstīja, ka Fejiņai patiesi ir pudeļu kariess. Par spīti tam, ka meitas zobus tīru ar lielu rūpību un zobu tīrīšana man vispār ir svēta lieta. Fejiņas paradums naktīs ēst pienu bija darījis savu.

Daktere norādīja, ka lietas labā neko varis nevaram darīt – uz zobiem esošie baltumi vairs nav likvidējami. Vienīgais, ko varam darīt, ir procesu apturēt. Nu, vismaz censties to apturēt. Obligāti jālieto zobu pasta ar fluoru (tiek darīts), jāizvēlas laba zobu birstīte un pēc ārstes rekomendācijas iegādājos arī speciālas salvetes, ar kurām var ērti noņemt aplikumu no zobiņiem. Tāpat arī nopirku GC Tooth Mousse, kuru ik vakaru pēc zobu tīrīšanas Fejiņai uzsmērēju uz zobiņiem, lai tos stiprinātu. Pasta paredzēta zobu papildus aizsardzībai, kā arī palīdz izvairīties no skābju uzbrukumiem.

20180713141534-83143.jpg

20180713141549-16784.jpg

Lieki teikt, ka minēto pastu un arī salvetes atrast bija īsts izaicinājums. Juglā apstaigājot aptiekas un vaicājot pēc konkrētajām lietām, saņēmu ļoti dažādu reakciju – ja vienā aptiekā mierīgi pateica, ka viņiem tādu lietu nav, tad citā man klupa virsū, prasot, kurš ārsts gan uzdrošinās ko tādu izrakstīt, zinot, ka aptiekā tādu nebūs! Dakterim esot iepriekš jānāk uz aptieku sarunāt un tad viņi tikai pasūtīšot. Sazinājos arī ar Saules aptieku un piezvanīju uz Šarlotes poliklīnikas zobārstniecības nodaļu, par kuru dakterīte teica, ka tur varot gan salvetes, gan pastu nopirkt. Ha, laikam datu aizsardzības regula dara savu, jo tur darbiniece paziņoja, ka šādu informāciju man nevar sniegt. Bija pat aptieka, kur man vajazīgās pastas vietā centās "iesmērēt" smēri, lai atvieglotu sāpes zobu šķilšanās laikā.

Beigu beigās abas minētās lietas dabūju Stomatoloģijas institūta aptiekā.

Tagad pudeļu kariess kļuvis par manu lielāko biedu un zobus meitai tīru ar vēl lielāku cītību nekā iepriekš, cerot, ka viņas burvīgais smaids saglabāsies un līdz brīdim, kad varēs atvadīties no piena zobiem, tie nekļūs brūni/melni un nenodrups.

Nākamā vizīte pie zobārsta – pēc pus gada.

FejuFeja FejuFeja 16. Jul, 15:28 Mamm.mamm

Jā, kā izrādās, pudeļu kariesu var dabūt arī tad, ja bērns nekad mūžā nav lietojis pudelīti un lietojis maisījumus, pieniņu no pudeles. Protams, nenoliegšu, ka mājās mums ir arī pa kādam saldumam, jo Fejiņai ir arī lielāks brālis, taču, redzot, kā citi mazie pārtiek no saldajām suliņām un viņu asinīs rit tikai cukurs vien, var teikt, ka Fejiņai saldumi nav katru dienu brokastīs, pusdienās un vakariņās. Piedevām, zobiņus meitai tīru jau no pirmajiem zobiņiem, taču, kā stāstīja dakterīte, pa nakti izdalās mazāk siekalu, līdz ar to, pēc piena maltītes kariess rīko mutē ballīti.

14. Jul, 11:08

Pudeļu kariess rodas no papildēdiena ēšanas naktī vai arī no krūtszīšanas?
Vai dodat arī cukuru (ēdienus ar cukuru (saharozi) sastāvā)? Varbūt tas kariess no tā?
Pie zobārstes bijām pirms pāris mēnešiem. Varbūt jāskrien atkal. 😀

Maaminja Diaana Maaminja Diaana 14. Jul, 08:25

Manam mazajam gan ir cita problēma ar piena zobiņiem nevis kariess, bet arī zobiņu stiprināšanai lietojam Jūsu minēto zobu pastu, kuru iespējams iegādāties zobārstniecībā (viņiem ir uz vietas): https://m.facebook.com/Dr.Zukova/ 😉
Lai izdodas nosargāt zobiņus! 😉