Mācīšanās caur rotaļām: Sociālās prasmes

12. Apr 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Rotaļāšanās ir dabiskākais veids, kā bērni var izzināt pasauli un attīstīt savas sociālās prasmes. Rotaļas ar LEGO DUPLO klucīšiem bērnus ne tikai izklaidē, bet arī sniedz iespēju atdarināt citu rīcību, komunicēt, sadarboties, risināt problēmas, ņemt vērā citu vajadzības, izprast citu jūtas un īstenot dažādas idejas, vadoties pēc savas personīgās pieredzes.

Vecāki var novērtēt savu bērnu sociālās prasmes, vērojot, kā viņi spēlējas un sadarbojas ar saviem vienaudžiem. Zināšanas un izpratne par dažādiem socializēšanās posmiem var palīdzēt vecākiem pielāgot bērnu vecumam atbilstošu rotaļu vidi un labāk izprast, kā veiksmīgāk pāriet uz nākamo attīstības posmu.

Rotaļu posmi

Individuāla rotaļāšanās: no dzimšanas līdz 2 gadu vecumam  

Šajā vecuma posmā bērni rotaļājas vieni paši un, šķiet, nemaz nepamana citus bērnus, kuri sēž blakus vai rotaļājas tuvumā.

Spēļu novērotājs: 2 gadi

Šajā vecuma posmā bērns vēro citu rotaļas, taču necenšas pievienoties vai arī piedalīties rotaļās.

Paralēlā rotaļāšanās: 2+ gadu vecums

Bērni sāk spēlēties plecu pie pleca ar citiem, dažkārt periodiski arī mijiedarbojoties ar citiem bērniem. Viņi var paņemt citu bērnu rotaļlietas un rotaļāšanās laikā sākt apgūt komunikāciju ar citiem, kā arī citas sociālās prasmes. Tas ir sākums vēlmei būt mijiedarbībā ar vienaudžiem.

Asociatīvā spēle: 3 – 4 gadi

Šajā vecuma posmā bērni sāk viens otram uzdot jautājumus un rotaļājas viens ar otru. Viņiem ir līdzīgi mērķi, piemēram, kaut ko izveidot no LEGO DUPLO klucīšiem, taču nav noteiktu noteikumu. Tas ir sākums, lai bērni saprastu, kā saprasties ar citiem. 

Kooperēšanās rotaļu laikā: 4 un vairāk gadi

Kad bērni sāk dalīties idejās un rotaļlietās, viņi ievēro noteiktos noteikumus, mijiedarbojas un strādā kopā, lai atrisinātu problēmas. To darot viņi ņem vērā citu vajadzības un veido pirmās draudzības.

Jūs varat atbalstīt sava bērna sociālo prasmju attīstību, viņu ikdienas rutīnā iekļaujot strukturētas rotaļu aktivitātes. 

  • Palīdziet bērnam iemācīties precīzi pateikt, ko viņš vēlas vai arī kas viņam ir nepieciešams, lai izpaustos. Piemēram, es gribu spēlēties ugunsdzēsējos vai arī “Es gribu no LEGO DUPLO klucīšiem uzbūvēt rozā torni”.
  • Māciet bērnu dalīties, mainīties un panākt kompromisus. Šīs prasmes būs noderīgas veidojot pirmās draudzības. Vienkārša dalīšanās ar spēļu klucīšiem vai citām rotaļlietām iemāca bērniem nebūt egoistiem un dalīties.
  • Bērniem kopā spēlējoties konflikti ir neizbēgami.  Rotaļāšanās ir labākais un dabiskākais veids, kā iemācīt bērnam veidot sarunas un risināt problēmas. Piemēram, kad divi bērni būvē no LEGO DUPLO klucīšiem māju un vienlaikus vēlas izmantot celtni, parādiet viņiem, ka to iespējams rotēt no vietas puses uz otru un darboties kopā. 
  • Māciet godīgumu. Mudiniet izturēties pret citiem tā, kā viņi vēlas, lai citi izturētos pret viņiem, kā arī ievērot robežas. Piemēram, neņemt citu rotaļlietas bez atļaujas, kā arī to, kā reaģēt, ja kāds paņēmis tava bērna mantas.
  • Palīdziet bērnam uz notikumiem un lietām palūkoties no citas perspektīvas, pastāstot, kā viņa uzvedība ietekmē citus bērnus un viņu jūtas, ka citi var reaģēt citādāk. Šim mērķim lieliski ir izmantot LEGO DUPLO komplektu “Ģimenes māja uz riteņiem”, lai attēlotu reālās dzīves ainas. Pajautā bērnam, kuru draugu viņš vēlētos uzaicināt līdzi ceļojumā? Vai viņš būtu priecīgs? Kā tu domā, vai vecmāmiņa bēdātos, ja mēs nokavētu vakariņas, kura viņa mums pagatavoja?
  • Izmantojiet rotaļlietas, lai palīdzētu bērnam attīstīt sociālās prasmes. Tādējādi palīdzēsiet viņam iegūt prasmes, kas būs nepieciešamas tālākajā dzīvē, lai saprastos ar citiem, kā arī šajā procesā kvalitatīvi un jautri pavadīsiet kopīgo laiku. Kad esam bērni, mēs iegūstam pirmos draugus un pirmās pozitīvās attiecības.

Jautrām un izglītojošām rotaļām izmēģiniet

LEGO DUPLO Ģimenes māja uz riteņiem (10986)

Aizved savu mazuli lieliskā piedzīvojumā ar LEGO® DUPLO® Pilsēta komplektu "Ģimenes māja uz riteņiem" (10986). Palīdzi mazajam uzbūvēt piemīlīgu rotaļu pārvietojamo māju, ko var pievienot automašīnai. Bērni no 2 gadu vecuma var pievienot māju automašīnai un braukt, kurp vien vēlas. Iespējams, viņi satiks daudz jaunu un interesantu cilvēku!

Piesprādzējies un traucies iztēles bagātās rotaļās!
Mazuļi izspēlē ģimenes dzīvi ceļā ar 2 figūrām, ko var ievietot automašīnā. Viņi var izspēlēt priekpilnas brīvdienas, sapulcējoties pie ugunskura, apmainoties stāstiem un dzerot karstu šokolādi.

 

LEGO DUPLO Būvlaukums (10990)

Ieliec labu būvēšanas prasmju pamatus ar LEGO® DUPLO® Pilsēta komplektu "Būvlaukums" (10990). Komplektā ir dažādas funkcijas un detaļas, kas rosinās uz lomu spēlēm un palīdzēs attīstīt pašizpausmes spējas. Mazuļi no 2 gadu vecuma apgūst prasmi darboties komandā, kad rotaļu būvlaukuma trīs strādnieki darbina 3 transportlīdzekļus. Buldozers bīda akmeni, celtnis to satver un pārvieto, lai akmens ieslīdētu cementa maisītājā. Pēc darba beigām celtnieki var sevi apbalvot ar gardu picu pēc labi paveikta darba.

Izglītojošas rotaļlietas mazajiem būvētājiem
Šis rotaļu būvlaukums sagādās daudzas stundas radošas jautrības, jo mazajiem pirkstiņiem būs daudz, ar ko nodarboties. Celtni var pagriezt, tā satvērējs atveras un aizveras. Košā, vadāmā cementa maisītāja cilindrs tiešām griežas. Sirēnai ir 3 dažādi signāli, un tā mirgo, stimulējot bērna maņas. Palīdzi pirmsskolas vecuma bērnam izspēlēt apkārtējo pasauli ar LEGO DUPLO Pilsēta rotaļlietām.