Kāpēc speciālie piena dzērieni ir veselīga izvēle 1 līdz 3 gadus veciem bērniem?

Kāpēc speciālie piena dzērieni ir veselīga izvēle 1 līdz 3 gadus veciem bērniem?

20. Jun 2016, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Konsultē pediatre Anna Birka

Lai bērns ar ikdienas uzturu uzņemtu visas viņam nepieciešamās uzturvielas, arī pēc gada vecuma viņam nepieciešams izdzert ap 500 ml mātes piena. Realitātē redzu, ka mammas šajā vecumā visbiežāk jau pārtraukušas mazos barot ar krūti. Tādēļ veselīgs palīgs mazulim nepieciešamo uzturvielu nodrošināšanā ikvienai māmiņai ir speciālie piena dzērieni, kas paredzēti bērniem no 1 līdz 3 gadu vecumam.

Ja bērns ikdienā neuzņem visas viņam nepieciešamās uzturvielas, tas rada veselības riskus nākotnei – aptaukošanos, alerģijas, zobu slimības, gastroenteroloģiskās saslimšanas un citas.

Taisnība, maza bērna kuņģis ir 5 reizes mazāks nekā pieaugušajam, tomēr nepieciešamo uzturvielu daudzums ir ievērojami lielāks. Aprēķināts, ka uz 1 ķermeņa kilogramu bērnam nepieciešams 5,5 reizes vairāk dzelzs, 4 reizes vairāk kalcija, 3 reizes vairāk svarīgo taukskābju un 7 reizes vairāk D vitamīna.

Bet ir tādas uzturvielu grupas, kuras vajadzētu īpaši pieskatīt, lai netiktu uzņemtas par daudz. Piemēram, olbaltumvielas, piesātinātie tauki un cukurs. Starp citu, tieši ar šīm uzturvielām visbiežāk grēko arī paši pieaugušie. Tā kā mazie mācās no vecākiem, likumsakarīgi, ka daudzu bērnu uzturs pēc gada vecuma kļūst nesabalansēts un viņiem parādās aptaukošanās problēmas.

Ja uzturā lieto pārāk lielu daudzumu olbaltumvielu, tas var paaugstināt aptaukošanās risku, pārāk daudz sāls var veicināt asinsspiediena paaugstināšanos, pārāk daudz piesātināto tauku var izraisīt sirds slimības, pārāk liels uzņemtā cukura daudzums ietekmē zobu veselību un palielina aptaukošanās risku.

Alternatīva govs pienam

Pēdējā laikā sabiedrībā arvien vairāk tiek diskutēts par govs piena patieso ietekmi cilvēka veselībā. Man tuvs ir amerikāņu uzskats, ka katram zīdītājam visveselīgākais ir savas sugas piens. Govs piens paredzēts teliņiem, mātes piens – mazuļiem. Nenoliedzami, mātes piens ir vislabākais uzturs mazulim, jo tajā ir visas nepieciešamās uzturvielas. Tas satur garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes (LCP), kas palīdz smadzeņu un redzes attīstībā, kā arī nukleotīdus un oligosaharītus, kas palīdz dabiski stiprināt bērnu imūnsistēmu. Bet ko darīt tad, ja māmiņai kādu iemeslu pēc pašai savs piens neveidojas vai organisms to priekšlaikus pārtrauc ražot? Vai arī māmiņai jāatgriežas darbā, vai mācībās? Vai arī ģimene dodas ceļojumā, bet māmiņa nevēlas publiskā vietā barot mazo ar krūti? Tad savām pacientēm iesaku bērniem uzturā dot speciālos piena maisījumus jeb kā ražotāji tos sauc – speciālos piena dzērienus.

Pašlaik veikalos nopērkami dažādi speciālie piena maisījumi, kas radīti īpaši bērniem no viena gada vecuma. Piemēram, Aptamil 3 Kindermilch atšķirībā no govs piena satur bērna vecumam atbilstošas olbaltumvielas, kā arī nodrošina strauji augošo organismu ar citām svarīgākajām uzturvielām. Tas bagātināts ar klīniski pārbaudītu galakto- un fruktooligosaharīdu kompleksu, dzelzi un D vitamīnu. Dzēriens satur arī A un C vitamīnus, kas veicina normālu imūnsistēmas darbību.

Mammām, kuras pašas mazuļus pēc gada vecuma vairs nebaro ar krūti, iesaku bērna uzturā iekļaut speciālos piena dzērienus, kas sastāva ziņā ir speciāli pielāgoti mazuļa vajadzībām. Šos piena dzērienus var dot starp pamata ēdienreizēm vai ēdienreižu laikā, var izmantot arī kā putras sastāvdaļu – kad putra gatava, ierastā govs piena vietā, pievienot speciālo piena dzērienu.

Pētījumu rezultāti runā pārliecinoši

Tā kā bērnu aptaukošanās ir aktuāla problēma daudzās pasaules valstīs un pārāk lielais uzņemto olbaltumvielu daudzums var būtiski ietekmēt aptaukošanās risku, Francijā 2013. gadā tika veikts pētījums, kura mērķis bija noskaidrot govs piena un specializētā piena dzēriena ietekmi uz uzņemto olbaltumvielu daudzumu. Pētījumā piedalījās bērni no 1 līdz 2 gadu vecumam. 63 bērni, kuri pētījuma ietvaros lietoja govs pienu, uzņēma 45% olbaltumvielu, savukārt 55 bērni, kuri lietoja specializēto piena dzērienu, saņēma tikai 27% olbaltumvielu.[1]

Savukārt citu pētījumu rezultāti atklāj, ka daudzās attīstītajās Eiropas valstīs bērni vecumā no 1 līdz 4 gadiem par maz uzņem dzelzi. Latvijā zinātniski pētījumi par šo aspektu nav veikti, bet situācija varētu būt līdzīga. Specializētie piena dzērieni var palīdzēt šīs problēmas risināšanā. 2009. gadā Austrālijas zinātnieku veiktais pētījums par iespējām veicināt nepieciešamā dzelzs daudzuma uzņemšanu ar pārtiku atklāja, ka speciālie piena dzērieni var palīdzēt uzņemt nepieciešamo dzelzs devu.[2]

D vitamīns – stipriem kauliem

Kā vēl vienu speciālo piena dzērienu priekšrocību var minēt sastāvā esošo D vitamīnu. Kā zināms, D vitamīns palīdz organismā uzsūkties kalcijam, šādi sekmējot kaulu attīstību, kas īpaši aktuāla ir bērniem augšanas procesā. Arī Amerikas Medicīnas Institūta 2010. gadā publicētajā apskatā par kalcija un D vitamīna nozīmi ir norādīts, ka bērnam ir jāuzņem vairāk D vitamīna nekā pieaugušajam. Tas skaidrojams ar aktīvu bērna skeleta veidošanos un augšanu. Protams, D vitamīnu vislabāk ir uzņemt, uzturoties svaigā gaisā, jo D vitamīns ir vienīgais, kuru organisms spēj sintezēt pats saules gaismas ietekmē. Taču, tā kā bērniem nepieciešams uzņemt septiņas reizes vairāk D vitamīna nekā pieaugušajiem, tad ieteicams D vitamīnu uzņemt arī ar uztura palīdzību.

[1] Ghisolfi J et al. Nutrient intakes of children aged 1-2 years as a function of milk consumption, cows' milk or growing-up milk. Public Health Nut 2013 Mar;16(3):524-34

[2] E Szymlek-Gay et al, Am J Clin Nutr. 2009;90:1541-51  Iron deficiency: no official cut-off; Serum ferritin <10; <12 and <16 ug/L reported. Adjusted for age, sex, infection, ethnicity, education & income